Mapa vještina

HARVARD, STANFORD, PRINCETON Ovo su najzanimljiviji besplatni programi za nove tehnologije

Nikada nije bilo lakše dobiti edukaciju s najboljih obrazovnih ustanova na svijetu - potpuno besplatno.

Iako je studiranje na nekim od najelitnijih sveučilišta na svijetu poput Harvarda ili Stanforda preskupo i time nedostupno većini svjetske populacije, istovremeno nikada nije bilo lakše dobiti edukaciju s istih tih obrazovnih ustanova - potpuno besplatno.

Naime, većina vodećih svjetskih sveučilišta pruža besplatne online edukacije u raznim područjima, pri čemu je kod nekih moguće dobiti i certifikate koji se mogu unijeti u CV. Posebno atraktivan je dijapazon edukacijskih programa na području računalnih znanosti (Computer Science ili CS). Riječ je o proučavanju računalne tehnologije, uključujući software i hardware, a to vrlo široko područje obuhvaća raznorazne specijalizacije i poddiscipline. Bilo da vas zanima analitika, software development, razvoj weba ili izgradnja aplikacija, strojno učenje ili cloud computing, većinu tih disciplina možete naučiti online - i najčešće sasvim besplatno.

Važno je pritom napomenuti da svi koji imaju interes za CS tečajeve moraju imati dosta dobro poznavanje matematike kako bi uspješno savladali gradivo. Međutim ni to ne treba gledati kao prepreku, jer postoje i brojni besplatni tečajevi koji vam mogu pomoći da poboljšate i usavršite svoje poznavanje matematike prije nego što se upustite u proučavanje CS-a. Područja u kojima se možete usavršiti su praktički bezgranična i uključuju neke od trenutačno najtraženijih zanimanja danas: umjetna inteligencija, mikroprogramiranje, robotika, bioinformatika, kriptografija, računalna grafika, operacijski sistemi, simulacije i modeliranje, računalno programiranje, računalni inženjering, mobile development, web development, iOS development...

Izdvojili smo deset najzanimljivijih besplatnih online CS edukacija s ponajboljih sveučilišta na svijetu. Način na koji im se pristupa je preko specijaliziranih edukacijskih platformi kao što su edX ili Coursera, premda je kod nekih moguće priključiti se i izravno na stranicama pojedinih sveučilišta.

1. CS50’s Introduction to Computer Science
Sveučilište: Harvard
Trajanje: 12 tjedana
Dobivanje certifikata: da, ali uz nadoplatu od 189 dolara.

U ovom uvodnom programu o računalnim znanostima studenti uče kako "razmišljati algoritamski i kako efikasno rješavati programerske probleme" uz korištenje koncepta kao što su apstrakcija, agoritmi, enkapsulacija, software engineering, web development... Osim toga, polaznici će se upoznati s programskim jezicima kao što su C, Python, SQL i JavaScript, kao i CSS te HTML. Prilikom završetka edukacije, studenti predstavljaju svoj finalni programerski projekt svim ostalim polaznicima. 

2. 3CS50’s Web Programming with Python and JavaScript
Sveučilište: Harvard
Trajanje: 12 tjedana
Dobivanje certifikata: da, ali uz nadoplatu od 199 dolara.

Namijenjen za studente koji su kompletirali uvodnu Harvardovu edukaciju o CS-u, ovaj tečaj se fokusira na dizajn baza podataka, skalabilnost, sigurnost, korisničko iskustvo, a sve kroz korištenje neizbježnih programerskih jezika Python i JavaScript. Program ima brojne praktične zadatke u kojima se polaznike uči kako koristiti API, interaktivna korisnička sučelja, GitHub, Heroku i drugo kako bi nakon ove edukacije bili dovoljno sposobni da dizajniraju internetske aplikacije. 

3. Introduction to Computer Science and Programming Using Python
Sveučilište: MIT (Massachusetts Institute of Technology)
Trajanje: 9 tjedana
Dobivanje certifikata: ne.

Ovaj edukacijski tečaj je početni dio uvodnog programa o komputacijskom razmišljanju, programiranju te računalnim i podatkovnim znanostima. Čak i bez ikakvog prethodnog znanja o CS-u ili programiranju, studenti bi nakon ovog tečaja trebali imati dovoljno znanja za računalno razmišljanje i pisanje programa. Predavanje se fokusira više na širinu znanja nego na precizno i dubinsko proučavanje teme te pokriva programski jezik Python, jednostavne algoritme, testiranje, pisanje programa i uklanjanje bugova te neformalni uvod u kompleksnost algoritama. 

4. Algorithms: Design and Analysis, Part 1
Sveučilište: Stanford
Trajanje: 6 tjedana
Dobivanje certifikata: da, uz nadoplatu od 149 dolara.

Algoritmi su temelj računalnih znanosti, a ova edukacija pruža nešto napredniji uvod u alogritme za polaznike s ponešto programerskog iskustva. Program pokriva teme kao što su sorting i graph primitives i nakon završetka studenti će moći sasvim kompetentno razgovarati o algoritmima kako u intervjuima za posao, tako i s drugim programerima i računalnim ekspertima. 

5. Computer Vision Basics
Sveučilište: The University at Buffalo i The State University of New York
Trajanje: 13 hours
Dobivanje certifikata: da, uz nadoplatu.

Ova edukacija pokriva glavne teme "computer visiona": neuroznanost, umjetna inteligencija i procesiranje digitalnih signala. Ovaj program bit će koristan za one koji su zainteresirani za istraživanje koncepata computer visiona ili im treba osvježavanje znanja o matematičkim konceptima computer visiona. Kreatori tečaja preporučuju da polaznici imaju barem osnovno znanje i iskustvo u programiranju, konkretno u MATLAB-u. 

6. Code Yourself! An Introduction to Programming
Sveučilište: The University of Edinburgh i Universidad ORT Uruguay
Trajanje: 5 tjedana
Dobivanje certifikata: da, uz nadoplatu.

Ovo je tečaj za apsolutne početnike u programiranju. Naučit ćete kako programirati u Scratchu, jednostavnom vizualnom programskom jeziku, te vam dati uvod u osnovne principe razmišljanja softverskih inženjera. Studenti će, osim toga, steći osnovna znanja o programskim jezicima C++ i C++11. 

7. Computer Science 101
Sveučilište: Stanford
Trajanje: 6 tjedana
Dobivanje certifikata: da, uz nadoplatu od 149 dolara.

Kako mu samo ime kaže, ovo je program za polaznike koji uče CS od nule i ne trebaju imaju nikakvo poznavanje računalnih znanosti. Radi se o edukaciji kod koje polaznici sami određuju tempo kojim rade, premda je preporučeno da se završi u roku od šest tjedana uz angažman od četiri do šest sati tjedno. Studenti će naučiti osnove CS-a, među kojima su: sve o računalima i kodiranju, kako funkcionira računalni hardware, računalna terminologija i žargon, kako funkcionira software, računalno kodiranje, računalna sigurnost, kako funkcionira internet... 

8. Computer Science: Programming with a Purpose
Sveučilište: Princeton
Trajanje: 10 tjedana
Dobivanje certifikata: ne.

Edukacijski program jednog od najuglednijih sveučilišta na svijetu, za razliku od većine ostalih koji kao osnovu učenja programiranja koriste programski jezik Python, koristi jezik Java. Unatoč tome, Glavni je cilj pružiti polaznicima osnove znanja o programiranju u cjelini. 

9. Introduction to Internet of Things
Sveučilište: Stanford
Trajanje: 60 dana
Dobivanje certifikata: ne.

Ovaj program dizajniran je tako da polaznicima pruži bazični pregled Interneta Stvari (IoT). Šest profesora sa Stanforda će studentima dati pregled svih uzbudljivih i relevantnih područja ključnih za profesionalce na polju IoT-a. Edukacija je podijeljena na pet "modula": Cool Applications, Sensors, Embedded Systems, Networking i Circuits. 

10. Mathematical Thinking in Computer Science
Sveučilište: University of California San Diego
Trajanje: 25 sati
Dobivanje certifikata: da, uz nadoplatu.

Ovaj edukacijski program od samo 25 sati dizajniran je tako da studente pouči osnovnim matematičkim vještinama potrebnim za sve aspekte CS-a. Tečaj poučava polaznike svim alatima potrebnim za uspjeh u računalnim znanostima, a tijekom edukacije rješavat će interaktivne puzzle koje će omogućiti razvoj vještina koje su potrebne kako bi studenti sami došli do rješenja. 

 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Unaprijedi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. godine mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022.). Novi snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem izvještaju ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorila je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 30 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Uz to donosi i prvi popis 132 dostupna, brza i relevantna online programa vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje, ali i 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Mapa vještina

GenZ lideri: Pregledali smo 169 edukacija za poslove budućnosti. Ovo je 15 najboljih!

Oni su pripadnici generacije Z, obrazovani na najboljim STEM fakultetima, lideri u svojim područjima, no bez obzira na to – oni se redovito profesionalno usavršavaju na dodatnim edukacijama na online platformama. Pregledali su programe koje donosimo u sklopu Mape vještina i poslova budućnosti te izdvojili najkorisnije.

Klara Justić, Mateo Črep i Noah Somun mladi su profesionalci obrazovani na najboljim STEM fakultetima. Motivirani, marljivi, matematičkog uma, mentalno jaki – to je zajednički super powwwer ovih predvodnika generacije Z s kojima smo razgovarali nakon što je A1 Hrvatska proveo istraživanje o poslovnim navikama i očekivanjima pripadnika najmlađih generacija. Pripadnicima generacije Z zajedničko je da stalno traže prostor za rast i razvoj, a svoje vještine svakodnevno unaprjeđuju. Educiraju se na različitim platformama jer se žele kontinuirano usavršavati te profesionalno rasti. Klara, Noah i Mateo proučili su na Mapi vještina i poslova budućnosti popis 132 dostupne online edukacije vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje te 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti. Odabrali su svojih najboljih pet. Evo njihovih preporuka.

KLARA JUSTIĆ: Svaki dan učim

'Svaki dan učim, ali ni u jednom trenutku ne mogu reći da dovoljno znam. S razvojem novih tehnologija, specifičnih novih programskih jezika, gdje je riječ o neprestanom dotoku novih informacija, stalno morate dodatno usvajati znanja želite li biti aktualni', kaže Klara Justić. Ova je mlada developerica diplomirala geofiziku na PMF-u, a već je ondje istraživala klimatske promjene i obnovljive izvore energije. Kao studentica zaposlila se u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja u Odjelu za klimatske aktivnosti, praksu je odradila i u Državnom hidrometeorološkom zavodu, a sada radi na poziciji software developera u kompaniji Ericsson Nikola Tesla.

Njezin izbor pet online edukacija iz Mape vještina i poslova budućnosti uključuje one za koje procjenjuje da su najrelevantnije za njezino trenutno područje rada i smjer u kojem bi se voljela razvijati: 'Mislim da kombinacijom ovih pet edukacija mogu steći najširi opseg znanja. Prva dva tečaja komplementarna su s mojom trenutnom pozicijom software developera, i to specifično backend developera u Pythonu. Ta dva tečaja i Algebrin Python Osnove pružaju cjelokupnu edukaciju za početnika zainteresiranog za područje razvoja web aplikacija', kaže Klara i dodaje: 'Harvardov tečaj CS50 Uvod u računalne znanosti djeluje mi kao odličan za svaku osobu zainteresiranu za bilo kakvo područje programiranja jer daje generalni pregled raznih tema i osnovna znanja u području računalnih znanosti i programiranja. Tečaj tvrtke Meta, Uvod u baze podataka, vrlo je koristan za izradu web aplikacija jer često radim na bazama podataka. Algebrin tečaj Python Osnove bio bi mi najkorisniji jer se direktno bavi svim područjima i temama koje bi mi kao početnici trebale u Pythonu i web developmentu.

Izgradi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

Program Harvarda Podatkovna znanost i strojno učenje te program na platformi Udemy Strojno učenje zaintrigirali su je jer je u zadnje vrijeme sve više počinje zanimati područje obrade podataka. 'Iako sam se na fakultetu i u nekim drugim studentskim praksama/poslovima dotakla i tog područja, voljela bih ga više istražiti, pogotovo njegove veze sa strojnim učenjem. Čine mi se kao dosta cjeloviti i sveobuhvatni tečajevi za osobu zainteresiranu za usavršavanje svog znanja u obradi podataka', objašnjava Klara.

KLARINIH TOP PET EDUKACIJA:

Harvard CS50 Uvod u računalne znanosti Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) polaznicima omogućava stjecanje osnovnih znanja u području računalnih znanosti i programiranja. Edukacija potiče polaznike na algoritamski način razmišljanja radi rješavanja problema u područjima kao što su software inženjering, dizajn web stranica i kibernetička sigurnost. Program je besplatan i traje približno 120 sati, a službeni certifikat plaća se 149 USD.  Pogledaj 
Uvod u baze
podataka
Program tvrtke Meta nudi mogućnost stjecanja uvida u osnove sustava baza podataka. Polaznici će dobiti znanje potrebno za razumijevanje načina funkcioniranja sustava baza podataka te za planiranje i realizaciju manjeg projekta izrade sustava baze podataka. Traje 27 sati, a cijena je 49 USD mjesečno. Pogledaj
Podatkovna znanost:
strojno učenje
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u podatkovnu znanost u području
strojnog učenja. Tijekom edukacije polaznici će usvojiti znanje potrebno za razumijevanje osnova strojnog učenja, izbjegavanje prekomjernog treniranja sustava, savladavanje najčešće korištenih algoritama i razvoj sustava za preporuke korisnicima. Traje 24 sata i besplatan je, a službeni certifikat plaća se 109 USD.
Pogledaj
Strojno učenje A-
Z™: AI, Python & R
+ ChatGPT Bonus
[2023]
Program na platformi Udemy nudi edukaciju u području kreiranja algoritama strojnog učenja. Polaznici će steći znanje potrebno za savladavanje strojnog učenja u programskim jezicima Python i R, što će im omogućiti izradu robusnih modela strojnog učenja, provođenje naprednih analiza i razumijevanje modela strojnog učenja - podržano učenje (Reinforcement Learning), duboko učenje (Deep Learning) i NLP (Natural Language Processing / obrada prirodnog jezika). Traje 42 sata, a cijena je 79,99 EUR. Pogledaj
Python Osnove:
Algebra
Tijekom treninga usvojit ćete osnovne koncepte programiranja u Pythonu, naučit ćete pisati programe koji komuniciraju s korisnikom putem tekstualnog terminala, kreirat ćete jednostavne igre, bazirane na generiranju slučajnih brojeva (RNG metoda), provoditi simulaciju inteligentnog razgovora s računalnim programom, pisati funkcije koje prihvaćaju bilo koji broj argumenata te ćete kreirati program koji kriptira poruke i program koji probija šifrirane poruke. Pogledaj



MATEO ČREP: Ulažem u edukacije

'Važno mi je učiti nove stvari i usavršavati se u područjima koja me zanimaju. To ne moraju biti samo tehničke vještine', kaže Mateo Črep, sales development senior specijalist u kompaniji A1. 'Odabir edukacija bio je stvarno lagan jer smatram da su prijeko potrebne za vještine i poslove budućnosti. Kako se cijeli svijet okreće prema digitalnom i zelenom, spoj marketinga, analize podataka i automatizacije poslovnih procesa postaju vještine koje su ključne za uspjeh u novom dobu. Ulaganje u ove vještine može otvoriti mnoga vrata, a pojedincima omogućiti da budu na čelu inovacija kroz spoj marketinga i digitalne transformacije', kaže Mateo. Siguran je kako je ulaganje u online edukacije pametno: 'Smatram da će poslodavci cijeniti ovakve vještine, ne samo zbog poznavanja određenih alata ili procesa, već i zbog načina razmišljanja koje one donose.'

Unaprijedi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

MATEOVIH TOP PET EDUKACIJA:

Umjetna inteligencija za svakoga Program tvrtke DeepLearning.AI (vodeće tvrtke u području obrazovanja koja razvija globalnu zajednicu talenata u području umjetne inteligencije) nudi mogućnost stjecanja znanja u području umjetne inteligencije za početnike. Tijekom programa polaznici će se upoznati s ključnom terminologijom, mogućnostima umjetne inteligencije te etičkim i društvenim kontekstom. Traje 10 sati, a cijena je 49 USD.  Pogledaj 
Osnove digitalnog
marketinga
Program tvrtke Google nudi mogućnost uvida u osnove digitalnog marketinga tijekom 26 modula sa stvarnim primjerima i praktičnim vježbama. Program su akreditirale organizacija Interactive Bureau Europe i otvoreno sveučilište Open University. Traje 40 sati i besplatan je. Pogledaj
Digitalna transformacija i
industrija 4.0
Program na platformi Udemy nudi mogućnost uvida u područje digitalne transformacije. Edukacija je namijenjena menadžerima razine C koji žele provesti digitalnu transformaciju u svojim organizacijama. Kurikulum će polaznicima pružiti opsežno znanje o alatima i tehnologijama potrebnim za uspješan proces digitalizacije. Traje 3 sata, a cijena je 64.99 EUR mjesečno. Pogledaj
Data Analyst
Akademija: Algebra
Tijekom programa polaznici će usvojiti sveobuhvatno znanje i vještine potrebne za prikupljanje i pripremu podataka, izradu različitih izvještaja i vizualizaciju podataka u alatu Microsoft Power BI te automatizaciju putem koje je moguće unaprijediti poslovne procese. Data Analyst prikuplja, čisti i analizira skupove podataka te tumači statističke podatke i pretvara ih u korisne informacije koje tvrtke i organizacije mogu koristiti za efikasnije donošenje odluka. Pogledaj
PL-100: Microsoft
Power Platform App
Maker - Algebra
Tijekom treninga polaznici će, koristeći Microsoft Power Platform, naučiti kreirati aplikacije pomoću low-code tehnika s ciljem pojednostavnjenja, automatizacije i transformacije poslovnih zadataka i procesa. Osim toga, polaznici će uvježbati programerske vještine stvaranjem end-to-end rješenja koja uključuju Microsoft Dataverse bazu podataka, Power Apps Canvas aplikaciju i Power Automate. App Maker stvara i provodi poslovne procese, strukturira digitalnu zbirku informacija, poboljšava učinkovitost repetitivnih zadataka i automatizira poslovne procese. Pogledaj



NOAH SOMUN: Korisno je imati nove vještine

Noah Somun mlada je znanstvenica koja dovršava studij istraživačkog smjera Fizike na zagrebačkom PMF- u i istraživačica na projektu na Oak Ridge National Laboratoryju u Sjedinjenim Američkim Državama. Svoj izbor online edukacija ovako objašnjava: 'Java, softversko inženjerstvo i izrada web stranica zanimaju me zbog mogućnosti da poslove vezane uz ta područja radim dodatno, uz redovni posao fizičarke. Smatram kako bi bilo korisno imati te vještine u slučaju da imam viška vremena dok se eksperiment odvija ili ako u slobodno vrijeme želim dodatno zaraditi.' Ostale je edukacije odabrala kako bi proširila svoja znanja u Pythonu i analizi podataka: 'Ta znanja upravo primjenjujem u obradi eksperimenata raspršenja neutrona jer rezultati dolaze u oblicima ogromnih baza podataka', kaže Noah. Dodaje kako je uvijek bonus ako edukacija ima prepoznatljivo ime i certifikat koji se može staviti u životopis.

Iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

NOINIH TOP PET EDUKACIJA:

Java programiranje i osnove softverskog
inženjerstva
Program Sveučilišta Duke (31. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u područja Java
programiranja, softverskog inženjeringa i izrađivanja algoritama. Edukacija upoznaje polaznika s ključnim konceptima programiranja, pisanjem programskog koda za rješavanje kompleksnih problema i popravljanjem grešaka u programskom kodu. Traje 80 sati, a cijena je 49 USD mjesečno.
 Pogledaj 
Strojno učenje A-Z™: AI, Python & R + ChatGPT Bonus [2023] Program na platformi Udemy nudi edukaciju u području kreiranja algoritama strojnog učenja. Polaznici će steći znanje potrebno za savladavanje strojnog učenja u programskim jezicima Python i R, što će im omogućiti izradu robusnih modela strojnog učenja, provođenje naprednih analiza i razumijevanje modela strojnog učenja – podržano učenje (Reinforcement Learning), duboko učenje (Deep Learning) i NLP (Natural Language Processing / obrada prirodnog jezika). Traje 42 sata, a cijena je 79,99 EUR. Pogledaj
Primjena podatkovne
znanosti pomoću specijalizacije u programskom jeziku Python
Program Sveučilišta Michigan (28. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u primjenu
programskog jezika Python za potrebe podatkovne analitike. Tijekom učenja polaznici se upoznaju s mogućnostima primjene u područjima strojnog učenja, analize podataka i vizualizacije podataka. Ovaj program namijenjen je polaznicima koji imaju osnovna predznanja u Pythonu ili programiranju i žele primijeniti tehnike statistike, strojnog učenja, vizualizacije informacija, analize teksta i društvenih mreža. Traje 140 sati, a cijena je 49 USD mjesečno.
Pogledaj
Google Data Analytics
profesionalni certifikat
Googleov program nudi mogućnost stjecanja uvida u područje podatkovne analitike te priprema polaznike za karijeru u tom području. Sastoji se od 8 programa u kojima polaznik upoznaje vještine i znanja potrebna za početni posao podatkovnog analitičara. Traje 187 sati, a cijena je 39 USD mjesečno. Pogledaj
Python programiranje:
napredno - Algebra
Python je i dalje popularan programski jezik, možda zahvaljujući svojoj sposobnosti da obavi puno posla u nekoliko redaka koda i svojoj svestranosti. Python je koristan za razvoj prilagođenih softverskih alata, aplikacija, web usluga i aplikacija u oblaku. Ovim treningom nadogradit ćete svoje osnovne vještine u Pythonu učeći naprednije teme kao što su uzorci objektno orijentiranog programiranja, razvoj grafičkih korisničkih sučelja, upravljanje podacima, niti, testiranje jedinica te stvaranje i instaliranje paketa i izvršnih aplikacija. Pogledaj
 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Unaprijedi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. godine mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022.). Novi snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem izvještaju ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorila je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 30 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Uz to donosi i prvi popis 132 dostupna, brza i relevantna online programa vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje, ali i 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Mapa vještina

Profesori iz budućnosti: 'Na Algebri studente pripremamo za novi svijet. Imamo pet zlatnih pravila!'

Profesori s Visokog učilišta Algebra otkrivaju što i kako rade sa studentima da bi ih pripremili za poslovne karijere u svijetu budućnosti, a pritom, mijenjajući procese edukacije, usavršavaju i vlastita znanja i vještine.

Bio je vrhunski pilot helikoptera u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu pa se educirao na području računalnih mreža, radio u industriji, paralelno na Algebri surađivao kao instruktor, uspio ući među najboljih deset posto instruktora CCAI (Cisco Certified Academy Instructor), nakon čega su mu u Algebri predložili da ostane. I nije požalio.

Silvio Papić jedan je od predavača i voditelj studija Sistemskog inženjerstva na Visokom učilištu Algebra. Područje istraživanja mu je primjena IT tehnologija u poboljšanju obrazovnog sustava, približavanje apstraktnih znanja studentima i povećanju uspješnosti procesa učenja.

‘Jedna je od najvažnijih karakteristika našeg kurikula usklađenost s potrebama vrlo zahtjevnih poslovnih okruženja modernih tvrtki, čiji zaposlenici su i sami sudjelovali u definiranju kurikula svih studijskih programa Visokog učilišta Algebra. Upravo zato naši studenti imaju potrebna znanja i vještine koje im omogućavaju da se uspješno uklope u radno okruženje nakon diplome, a mnogi studenti i za vrijeme studija’, kaže Papić.

On je samo jedan od predavača Visokog učilišta Algebra, koja nudi šest stručnih prijediplomskih studijskih programa u području digitalnih tehnologija, s kojima studenti mogu početi stvarati svoju digitalnu budućnost. Data inženjeri, specijalisti za digitalni marketing i strategiju, specijalisti za umjetnu inteligenciju i strojno učenje, programeri, samo su neki od poslova budućnosti za koje Algebra daje mogućnost obrazovanja na prijediplomskoj i diplomskoj razini. Studente osposobljavaju vještinama i znanjima ključnima za novo doba, a njihove su učionice i laboratoriji otvoreni za edukaciju uživo i online. Kolegije iz godine u godinu metodološki i sadržajno prilagođavaju tako da budu što bliže onome što studente čeka nakon završetka studija – novom tržištu rada. Naime, snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju poslova. Prema izvještaju ‘Future of Jobs Report 2023’ Svjetskog ekonomskog foruma u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato su A1 Hrvatska i Algebra u sklopu Mape vještina za poslove budućnosti kreirali detaljnu listu 169 brzih online programa vodećih svjetskih sveučilišta za stjecanje uvida u područje i Algebrinih programa uz koje možete početi graditi karijeru budućnosti.

 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Unaprijedi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. godine mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022.). Novi snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem izvještaju ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorila je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 30 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Uz to donosi i prvi popis 132 dostupna, brza i relevantna online programa vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje, ali i 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti.

Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Profesor Algebre Silvio Papić misli da je osim učenja za studente važna i priprema za rad u realnom okruženju u kojem se traži sposobnost rješavanja problema u nepredividim situacijama. ‘Studente pripremamo za svijet u kojem nema stajanja’, kaže i dodaje: ‘Učimo studente da prepoznaju što ih može učiniti konkurentnijima, a zatim da isplaniraju kako svoja znanja i vještine unaprijediti da budu u korak s duhom vremena. Tijekom studijskoga programa stječu znanja i vještine koje će iskoristiti za rad na konkretnim poslovima u struci: znat će sve što je potrebno da budu vrhunski inženjeri računalstva u oblaku, stručnjaci za kibernetičku sigurnost ili podatkovni analitičari.’


Silivio Papić, voditelj studija Sistemskog inženjerstva na Visokom učilištu Algebra


Izgradi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

Iz industrije je u Algebrinu predavaonicu ušao i Zlatan Morić, voditelj katedre kibernetičke sigurnosti. Zlatan se, kaže, od svog prvog računala zanimao na koji način može mijenjati predefinirani način rada računala. ‘Kao posljedicu reversnog inženjeringa na sustavima počeo sam otkrivati propuste i načine na koje se mogu zaobići definirane barijere. Od 2000. godine počeo sam predavati na Algebri kao vanjski suradnik, a od 2017. vodim katedru za kibernetičku sigurnost’, opisuje Morić, čiji je kurikul osmišljen da prati najnovije trendove, tehnologije i prijetnje u području kibernetičke sigurnosti.

Specijalisti iz tog područja, prema izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, bit će među najtraženijim zanimanjima na tržištu rada. Uz analitičare informacijske sigurnosti, tu su i specijalisti na području umjetne inteligencije i strojnog učenja, koji su na vrhu liste brzorastućih poslova, a slijede ih specijalisti za održivost i analitičari poslovne inteligencije. ‘Redovito ažuriramo nastavni plan i program kako bismo osigurali da studenti stječu vještine i znanja tražena na tržištu rada. Studentima pružamo priliku za praktično iskustvo i primjenu stečenih znanja. Osim tradicionalnih predavanja uključujemo laboratorijske vježbe, projekte, simulacije i stvarne scenarije, kako bismo studentima omogućili da primijene teoriju u praksi’, kaže Morić.

Unaprijedi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

Potiču suradnju s industrijom, organiziraju gostujuća predavanja koja daju uvid u stvarni svijet kibernetičke sigurnosti, uče studente timskom radu i rješavanju kompleksnih problema koje zahtijeva kibernetička sigurnost. ‘Uz tehnička znanja naš kurikul naglašava razvoj komunikacijskih vještina, timskog rada i kritičkog razmišljanja koji studente osposobljavaju za suradnju s drugima, analizu sigurnosnih prijetnji i razvoj inovativnih rješenja. Posebnu pažnju posvećujemo važnosti etičkog ponašanja i odgovornosti pri doticaju s osjetljivim podacima, osvještavamo studente o važnosti kibernetičke sigurnosti za društvo’, kaže Morić.

‘Kako svijet kibernetičke sigurnosti doživljava konstantan rast i razvoj, a sa sve većim brojem prijetnji i napada na digitalne sustave, potražnja za stručnjacima iz ovog područja je izuzetno visoka. Studente pripremamo za svijet koji se suočava s izazovima poput sofisticiranih napada, rastućih trendova poput Internet of Things (IoT) i umjetne inteligencije (AI) te sve veće razine digitalizacije.’


Zlatan Morić, voditelj katedre kibernetičke sigurnosti na Visokom učilištu Algebra


Prema izvještaju ‘Future of Jobs 2023’ Svjetskog ekonomskog foruma tvrtke će trebati ljude koji će znati implementirati i upravljati alatima umjetne inteligencije. Predviđa se da će zapošljavanje podatkovnih analitičara i data scientista, specijalista za strojno učenje i stručnjaka za kibernetičku sigurnost rasti u prosjeku za 30% do 2027. godine. ‘Vrijeme za detaljne upute je iza nas’, kaže Predrag Šuka, koji na Visokom učilištu Algebra vodi studij multimedijske produkcije. ‘Nitko ne može predvidjeti tržište rada. Da smo mogli, mnogobrojne krize i izazove bismo izbjegli. Kroz sve kolegije treniramo studente da razmišljaju brzo te da traže učinkovito i kreativno rješavanje izazova. Ponavljanje iskazanog korak po korak ili rad na opisani način dio je prošlosti. Trenutno moramo biti fokusirani na rezultat, istražujući puteve kojima studenti samostalno prolaze i istražuju. Tu leži kreativnost i s time ih kontinuirano suočavamo’, tumači izazove u multimediji, koja se ubrzano mijenja doslovce pred našim očima. Budućnost multimedije je, kaže, tema za sci-fi film. ‘Uskoro ćemo svjedočiti razvoju AI u punom opsegu uz dolazak novih, još naprednijih alata. Izvan tog brzorastućeg aspekta, prijenos uživo (streaming), sadržaji vezani uz video igre i e-sport kao i zabavnu industriju nosit će i dalje dominantni dio profesionalne produkcije u svijetu’.

Fotograf, dizajner i 3D umjetnik Predrag Šuka počeo je s crno-bijelim filmom i fotoaparatom, već sa 16 godina pripremao samostalne izložbe, radio potom u novinama, na radiju i televiziji, nastavljajući visokoškolsku edukaciju. ‘Mnogi od nas pratili su prijelaz iz analogne u digitalnu sferu i osjetili demokratizaciju medija i povećanu produkciju. Prije desetak godina, s pojavom mobitela s minimalno tri kamere, koji je postao neodvojivi dio modernog čovjeka, dolazi do masovne produkcije i novih trendova koji su postali svakodnevica. Tehnološke mogućnosti trenutno nadilaze očekivanja i omogućavaju nekad nezamislive načine rada. Svojevrsno majstorstvo znanja i vještina danas u jednoj milisekundi zamjenjuje novi alat, algoritam ili AI’, kaže.


Predrag Šuka, voditelj stručnog prijediplomskog studija multimedijske produkcije na Visokom učilištu Algebra


“Razvoj umjetne inteligencije otvara vrata cijelom spletu novih i dosad nepostojećih radnih mjesta. Društva koja to prepoznaju za 50 godina bit će na nezamislivim razinama razvoja”, dodaje Silvio Papić. Kaže kako mu je kao predavaču dragocjena prilika u kojoj prati mlade koji žele stvoriti nešto što će svijet učiniti boljim i sigurnijim mjestom. Morić dodaje: ‘Kibernetička sigurnost postala je jedno od najvažnijih pitanja današnjice s obzirom na porast broja napada i potrebe za zaštitom digitalnih sustava. Interes studenata za područje kibernetičke sigurnosti raste svake godine, ali je i dalje nedovoljan u usporedbi s potrebama na tržištu rada na kojem će biti izuzetna potražnja za profesionalcima tog profila.’

Iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

Morić organizira Hacking Night natjecanja u Algebri, u kojima sudionici kroz složene zadatke otkrivaju sigurnosne ranjivosti i hakiranje sustava, analizu zlonamjernog koda, kriptografske izazove. Tu se suočavaju s realnim situacijama u kojima moraju brzo razmišljati, donositi odluke i pronaći inovativna rješenja. Hacking je i prilika za umrežavanje i interakciju s drugim stručnjacima. Na kompetitivnost na tržištu rada priprema studente i još jedan dodatni program na Algebri. Algebrin klub inovatora (AKI) osnovan je ove godine na poticaj studenata koji su pokazali najviše entuzijazma za inovacije. Ove su godine na natjecanju “Inova mladi 2023” osvojili pojedinačno brončanu, srebrnu i zlatnu medalju, a Algebrin je student, proglašen pobjednikom natjecanja, osvojio glavnu nagradu. U Algebrinom klubu inovatora definirali su pet zlatnih pravila. Papić kaže da su to i osnovne lekcije koje predavači ovog visokog učilišta žele prenijeti svojim studentima: ‘Budite znatiželjni! Ne bojte se pogriješiti! Pomozite drugima i oni će vama! Ako mislite da nešto treba učiniti, učinite to! Uvijek dajte sve od sebe!’
 

‘Razvijamo vještine koje će biti važne u budućnosti.’

Lako je zamisliti da će stvari uvijek biti onakve kakve su bile, ali ni glazbu ne slušamo više na crnim pločama, ne odsjedamo samo u hotelima, ni edukacija više nije samo lekcija predavača i ispit studenata. Danas se uči dublje i brže, transponiraju se očekivanja i uloge, pa Algebrini predavači njeguju takav pristup. Studentima daju transformativne kompetencije potrebne kako bi se dalje razvijali, doprinosili svijetu i oblikovali bolju budućnost stvarajući nove vrijednosti. ‘Ne znamo kakav će svijet biti, ali vjerujem da svakim korakom moramo koračati prema boljem sutra. Generacije su naših studenata kilometar u tom smjeru koji stvaramo zajedno’, kaže Šuka.

‘U obrazovanju treba staviti naglasak na razvoj vještina koje će biti važne u budućnosti, kao i na vještine odnosa s drugim ljudima. Dio toga uključuje matematiku, fiziku i druge prirodne znanosti, filozofiju, logiku, etiku, empatiju, kritičko promišljanje, rješavanje problema, učenje o sustavu vrijednosti i vrlina te kako ih utjeloviti u čovjeku. Naravno, važno je i kako se osmišljavaju i primjenjuju informacijski sustavi i alati bazirani na umjetnoj inteligenciji. Gotovo da se trebamo staviti u poziciju da smo besmrtni i svemoćni (iako nismo) pa razmisliti što bismo ljude tada učili da bismo imali prosperitetno i stabilno društvo’, zaključuje Papić.

Mapa vještina

NAJBOLJE ONLINE EDUKACIJE: Pogledajte što možete besplatno na Harvardu, Stanfordu i MIT-ju

Online edukacije demokratizirale su pristup vrhunskom znanju. Nove vještine možete steći na najboljim sveučilištima, a možete učiti kada i gdje hoćete. Mapa vještina donosi 169 relevantnih edukacija za karijere budućnosti.

'Danas svatko ima priliku naučiti nešto novo, i to besplatno ili vrlo povoljno. Doslovno svatko može paralelno s poslom koji radi odvajati malo vremena za online edukacije i steći nove vještine koje mogu pomoći na sadašnjem poslu ili na intervjuu za novi posao', poručuje Dario Bojanjac, izvanredni profesor na Zavodu za komunikacijske i svemirske tehnologije zagrebačkog FER-a s kojim smo analizirali Mapu vještina i poslova budućnosti i novu funkcionalnost – popis 169 edukacija za karijere budućnosti.

U sljedećih pet godina trebalo bi pod utjecajem razvoja AI-a i novih tehnologija nastati 69 milijuna novih poslova. Zato Mapa vještina i poslova budućnosti donosi popis 132 dostupne, brze, relevantne online edukacije vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje te 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti.

Pregledali smo 169 edukacija i uz pomoć stručnjaka u STEM području odabrali najbolje programe vodećih svjetskih sveučilišta kao što su Harvard, Stanford i MIT, najbolje online programe za vrlo traženo zanimanje AI specijalist te edukacije na Algebri. Ovi programi izvrstan su izbor za karijere budućnosti koje svatko od nas, bez obzira jesmo li student ili profesionalac, može upisati odmah, poručuju naši sugovornici. Na primjer, Harvardov program CS50 Uvod u računalne znanosti – koji omogućava stjecanje osnovnih znanja u području računalnih znanosti i programiranja – besplatan je, a službeni certifikat plaća se 149 USD. ‘Nekad ste po vrhunsko obrazovanje morali putovati u drugu zemlju i plaćati desetine tisuća dolara. Online edukacije demokratizirale su pristup vrhunskom znanju za one koji su motivirani i željni učenja. Omogućile su i bolju personalizaciju. Online možete učiti kada i gdje hoćete, možete ponavljati predavanje 10 puta', kaže Marin Trošelj, osnivač STEMI škole budućnosti.

TOP LISTA EDUKACIJA: HARVARD, STANFORD, MIT

'Najveća je prednost online edukacija to što ih svatko može pohađati tempom koji mu odgovara i u doba dana kada mu najviše odgovara. To znači da su nam nove vještine bliže nego ikad prije. Sve što trebamo je volja', opisuje prednosti online programa Bojanjac. Iako je sada s druge strane katedre, Bojanjac priznaje da posljednjih 10 godina svakog semestara odsluša jedan snimljeni predmet na MITOpenCoursewareu. Ovo je njegova rutina: ‘Odvojim dvaput po sat i pol tjedno, uzmem bilježnicu, pratim predavanja i rješavam probleme za ispite. To radim na kolegijima o kojima ne znam ništa i koji izlaze izvan moje struke ili onoga čime se bavim.' I njegov kolega s FER-a Mirko Sužnjević sa Zavoda za telekomunikacije, jedan od autora studijskih programa za područje dizajna i razvoja videoigara, redovito prati online edukacije. ‘Važno mi je zbog pristupa alatima za razvoj igara koje se nevjerojatno brzo iteriraju', kaže. Marin Trošelj dodaje: ‘Da biste danas bili konkurentni i razvijali se, morate konstantno učiti i pratiti što se događa. Online edukacije izvrsnih sveučilišta pomažu da pratite tehnološke trendove, produbite znanje o određenoj temi i dobijete drugu perspektivu za određeni problem.'

Kibernetička sigurnost za kritičnu urbanu infrastrukturu Program Sveučilišta MIT (3. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi edukaciju u području kibernetičke sigurnosti lokalnih institucija. Edukacija polaznike priprema za razumijevanje ključnih pitanja za pripremu procjene ranjivosti sustava te za interakciju s osobljem javnih agencija. Protokol ponašanja prilikom napada i procjena opasnosti napada koji su u tijeku ključne su vještine koje polaznici razvijaju tijekom edukacije. Program traje 35 sati, a cijena je 129 USD.
 Pogledaj 
Načela, statistički i računalni alati za znanost o ponovljivim podacima Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi edukaciju u području podatkovne analitike i ponovljivog istraživanja. Polaznici će tijekom edukacije steći znanja o osnovama ponovljivog istraživanja, kao i o računalnim alatima koji se primjenjuju u ponovljivom istraživanju. Program je besplatan i traje 50 sati, a službeni certifikat plaća se 99 USD. Pogledaj
Načela, statistički i računalni alati za znanost o reproducibilnim podacima Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi edukaciju u području podatkovne analitike i reproducibilnog istraživanja. Polaznici će kroz edukaciju steći razumijevanje osnova reproducibilnog istraživanja, kao i računalnih alata koji se koriste u ponovljivom istraživanju. Traje 50 sati, besplatan je, a službeni certifikat plaća se 99 USD. Pogledaj
Računalna znanost za područje umjetne inteligencije Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi edukaciju u području podatkovne analitike i reproducibilnog istraživanja. Polaznici će kroz edukaciju steći razumijevanje osnova reproducibilnog istraživanja, kao i računalnih alata koji se koriste u ponovljivom istraživanju. Traje 50 sati, besplatan je, a službeni certifikat plaća se 99 USD. Pogledaj
Podatkovna znanost:
strojno učenje
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u podatkovnu znanost u području strojnog učenja. Tijekom edukacije polaznici će usvojiti znanje potrebno za razumijevanje osnova strojnog učenja, izbjegavanje prekomjernog treniranja sustava, svladavanje najčešće korištenih algoritama i razvoj sustava za preporuke korisnicima. Program je besplatan i traje 24 sata,
a službeni certifikat plaća se 109 USD.
Pogledaj
Harvard CS50 Uvod u
računalne znanosti
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u podatkovnu znanost u području strojnog učenja. Tijekom edukacije polaznici će usvojiti znanje potrebno za razumijevanje osnova strojnog učenja, izbjegavanje prekomjernog treniranja sustava, svladavanje najčešće korištenih algoritama i razvoj sustava za preporuke korisnicima. Program je besplatan i traje 24 sata, a službeni certifikat plaća se 109 USD. Pogledaj
Organizacijska analiza Program Sveučilišta Stanford (2. mjesto prema Šangajskoj listi Pogledaj sveučilišta 2022.) nudi edukaciju u području organizacijske analize. Program nudi polaznicima uvod u organizacijske teorije sustavnih analiza operativnih procesa i organizacijske strukture. Analiza i poznavanje organizacijskih teorija omogućava bolji uvid u organizacijsku strukturu poduzeća i pokazuje mogućnost uvođenja pozitivnih promjena koje vode optimizaciji strukture i poslovanja. Program je besplatan i traje 25 sati, a službeni certifikat plaća se 79 USD. Pogledaj
Kolaborativna
podatkovna analiza u
zdravstvu
Program Sveučilišta MIT (Massachusetts Institute of Technology) (3. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u područje podatkovne analitike u zdravstvu. Edukacija je namijenjena kliničarima i praktičarima javnog zdravstva, informatičarima, inženjerima i računalnim znanstvenicima. Cilj je programa isticanje važnosti multidisciplinarnog pristupa podatkovnoj analizi. Program je besplatan i traje 35 sati, a službeni certifikat plaća se 49 USD. Pogledaj
Financijsko
računovodstvo
Program Sveučilišta MIT (Massachusetts Institute of Technology) (3. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u osnove financijskog računovodstva uključujući financijska izvješća, transakcije i analizu. Besplatan je i traje 144 sata, a službeni certifikat plaća se 450 USD. Pogledaj
Poduzetništvo u
gospodarstvima u
razvoju
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangarskoj listi 2022.) pruža mogućnost stjecanja uvida u izazove i mogućnosti poduzetništva u gospodarstvima u razvoju. Polaznici će završetkom edukacije razviti svijest o mogućnostima u poduzetništvu na brzorastućim tržištima i razumijevanje konceptualnog okvira za procjenu takvih mogućnosti. Traje 30 sati i besplatan je, a službeni certifikat plaća se 169 USD.. Pogledaj


Odaberi industriju i zanimanje u Mapi vještina i poslova budućnosti te pregledaj na koje se edukacije možeš prijaviti!


TOP LISTA EDUKACIJA ZA KARIJERU SPECIJALISTA ZA UMJETNU INTELIGENCIJU

Prema ‘Future of Work 2023’ tvrtke trebaju zaposlenike koji će znati implementirati i upravljati alatima umjetne inteligencije. Predviđa se da će zapošljavanje podatkovnih analitičara i data scientista, specijalista za strojno učenje i stručnjaka za kibernetičku sigurnost rasti u prosjeku 30% do 2027. godine. Specijalisti u području umjetne inteligencije i specijalisti za strojno učenje na vrhu su najbrže rastućih poslova. Slijede specijalisti za održivost, analitičari poslovnih podataka i analitičari mrežne sigurnosti.

Strojno učenje A-Z™: AI, Python & R + ChatGPT Bonus [2023] Program na platformi Udemy nudi edukaciju u području kreiranja algoritama strojnog učenja. Polaznici će steći znanje potrebno za savladavanje strojnog učenja u programskim jezicima Python i R, što će im omogućiti izradu robusnih modela strojnog učenja, provođenje naprednih analiza i razumijevanje modela strojnog učenja - podržano učenje (Reinforcement Learning), duboko učenje (Deep Learning) i NLP (Natural Language Processing / obrada prirodnog jezika). Traje 42 sata, a cijena je 79,99 EUR.
 Pogledaj 
Nadzirano strojno
učenje: regresija i
klasifikacija
Program tvrtke DeepLearning.AI i sveučilišta Stanford (2. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u osnove strojnog učenja. Tijekom edukacije polaznici će usvojiti znanje potrebno za izradu i trening modela strojnog učenja specijaliziranih za zadatke predviđanja i binarne klasifikacije. Modeli se izrađuju pomoću programskog jezika Python. Traje 33 sata, a plaća se 49 USD mjesečno.
Pogledaj
Umjetna inteligencija
za svakoga
Program tvrtke DeepLearning.AI (vodeće tvrtke u području obrazovanja koja razvija globalnu zajednicu talenata u području umjetne inteligencije) nudi mogućnost stjecanja znanja u području umjetne inteligencije za početnike. Tijekom programa polaznici će se upoznati s ključnom terminologijom, mogućnostima umjetne inteligencije te etičkim i društvenim kontekstom. Traje 10 sati, a cijena je 49 USD.
 Pogledaj 
Dizajn i razvoj AI
proizvoda i usluga
Program sveučilišta MIT (3. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u područje osnova umjetne inteligencije te u istraživanje različitih procesa dizajna proizvoda temeljenih na umjetnoj inteligenciji. Edukacija je prije svega namijenjena tehničkim voditeljima proizvoda koji žele poboljšati svoje razumijevanje umjetne inteligencije. Traje 48 sati, a cijena je 2950 USD.
Pogledaj
Računalna znanost za
područje umjetne
inteligencije
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto na Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) omogućuje polaznicima bez prethodnog znanja iz računalne znanosti uvid u područje umjetne inteligencije. Polaznici će steći razumijevanje iz računalne znanosti i programiranja, strojnog učenja, načela umjetne inteligencije i dizajniranja inteligentnih sustava. Traje 5 mjeseci (7-22 sata tjedno), a cijena je 448 USD. Pogledaj
Specijalizacija za
duboko učenje (Deep
Learning)
Program tvrtke DeepLearning.AI (vodeće tvrtke u području obrazovanja koja razvija globalnu zajednicu talenata u području umjetne inteligencije) nudi mogućnost stjecanja uvida u područje dubokog učenja i načine izgradnje, treniranja i optimizacije modela strojnog učenja. Traje 140 sati, a cijena je 49 USD mjesečno.
Pogledaj
Podatkovna znanost:
strojno učenje

 
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u podatkovnu znanost u području strojnog učenja. Tijekom edukacije polaznici će usvojiti znanje potrebno za razumijevanje osnova strojnog učenja, izbjegavanje prekomjernog treniranja sustava, savladavanje najčešće korištenih algoritama i razvoj sustava za preporuke korisnicima. Traje 24 sata i besplatan je, a službeni certifikat plaća se 109 USD.
Pogledaj
Strojno učenje za
podatkovnu znanost i
analitiku
Program Sveučilišta Columbia (8. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u strojno učenje u području podatkovne analitike. Sadržaj edukacije temelji se na osnovama strojnog učenja i njegove povezanosti s podatkovnom analitikom i statistikom. Polaznici će naučiti kako se u strojnom učenju primjenjuju računalni algoritmi i obrasci podataka radi odlučivanja i predviđanja na temelju podataka iz nekoliko zdravstvenih područja. Program je besplatan i traje 40 sati, a službeni certifikat plaća se 99 USD.
Pogledaj


TOP LISTA EDUKACIJA NA ALGEBRI

Jasenka Begić s Visokog učilišta Algebra tvrdi da su poslodavci prepoznali vrijednost online edukacija i sve više ih uzimaju u obzir prilikom zapošljavanja ili napredovanja zaposlenika: 'Online edukacije omogućavaju stjecanje novih vještina i znanja koje su važne za njihovu trenutnu karijeru ili pak za njezinu promjenu. To ih čini konkurentnijima na iznimno globaliziranom tržištu rada koje karakteriziraju česte promjene tehnologije i potrebe samog tržišta. Pohađajući online edukacije, osobe pokazuju da su samoinicijativne, svjesne potrebe za daljnjim napretkom, organizirane, motivirane za učenje i posvećene profesionalnom razvoju.’

Data Analyst
akademija
Tijekom programa polaznici će usvojiti sveobuhvatno znanje i vještine potrebne za prikupljanje i pripremu podataka, izradu različitih izvještaja i vizualizaciju podataka u alatu Microsoft Power BI te automatizaciju putem koje je moguće unaprijediti poslovne procese. Data Analyst prikuplja, čisti i analizira skupove podataka te tumači statističke podatke i pretvara ih u korisne informacije koje tvrtke i organizacije mogu koristiti za efikasnije donošenje odluka.
 Pogledaj 
CEH - Certified
Ethical Hacker
Computer Hacking Forensic Investigator – Ovaj trening pruža čvrsto razumijevanje digitalne forenzike, predstavljajući detaljan i metodološki
pristup digitalnoj forenzici i analizi dokaza koji se također vrti oko Dark Weba, IoT-a i Cloud forenzike. Traje 40 sati.
Pogledaj
Certificirani mrežni
zaštitnik
Certified Network Defender – Ovaj trening je sveobuhvatni program obuke za certifikaciju mrežne sigurnosti, a temelji se na obrazovnom okviru za kibernetičku sigurnost i analizi zadataka radne uloge koju je predstavio Nacionalni okvir kompetencija za infokomunikacije (NICF). Program je također preslikan na uloge Ministarstva obrane (DoD) za administratore sustava/mreže, kao i na globalne radne uloge i odgovornosti utvrđene revidiranim Okvirom 2.0 Nacionalne inicijative za obrazovanje o kibersigurnosti (NICE). Traje 40 sati. Pogledaj
SC-100:
Microsoftov arhitekt kibernetičke sigurnosti
SC-100: Microsoft Cybersecurity Architect – Ovim treningom polaznici će usvojiti vještine i znanja potrebne za dizajniranje i procjenu strategija kibernetičke sigurnosti u područjima Zero Trust modela, Governance Risk Compliance (GRC) modela, sigurnosnih operacija (SecOps) te s podacima i aplikacijama. Također će naučiti kako dizajnirati i projektirati rješenja koristeći Zero Trust model i specificirati sigurnosne zahtjeve za cloud infrastrukturu u različitim modelima usluga SaaS, PaaS, IaaS). Traje 7 sati. Pogledaj
Napredno Java
programiranje
Ovim treningom polaznici s osnovnim znanjem Java programskog jezika upoznat će se s naprednijim konceptima Java programiranja. Tijekom treninga usvojit će vještine i znanja potrebne za razvijanje klijent-server aplikacija koristeći API pakete java.net i java.rmi. Također, velika pažnja posvećena je i poglavljima višenitnosti te programskim mogućnostima parsiranja XML dokumenata. Važno je poglavlje za razumijevanje mnogih procesa u funkcioniranju programskih rješenja i upoznavanje i korištenje refleksijskog okvira. Pogledaj
Python
programiranje:
napredno
Python je i dalje popularan programski jezik, možda zahvaljujući svojoj sposobnosti da obavi puno posla u nekoliko redaka koda i svojoj svestranosti. Python je koristan za razvoj prilagođenih softverskih alata, aplikacija, web usluga i aplikacija u oblaku. Ovim treningom nadogradit ćete svoje osnovne vještine Pythona učeći naprednije teme kao što su uzorci objektno orijentiranog programiranja, razvoj grafičkih korisničkih sučelja, upravljanje podacima, niti, testiranje jedinica te stvaranje i instaliranje paketa i izvršnih aplikacija. Pogledaj
Specijalist za umjetnu
inteligenciju i strojno učenje
Polaznici će naučiti izrađivati moderne aplikacije za android operacijski sustav koristeći Kotlin programski jezik i Android SDK. Na nizu projekata i aplikacija naučit će koristiti moderne tehnike i principe programiranja android aplikacija.Traje 3-6 mjeseci, ovisno o dinamici nastave. Pogledaj
Front-end
developer
Program namijenjen svima koji žele uroniti u svijet između dizajnera i programera te žele doprinijeti korisničkom iskustvu. Traje 3-6 mjeseci, ovisno o dinamici nastave. Pogledaj
Priprema za IPMA
certifikat
Priprema za IPMA certifikat – Tijekom treninga naučit ćete strukturu IPMA kompetencija, dobiti informacije o sadržaju i konceptu ispita te načinu pripreme za ispit. Seminar je usklađen s međunarodnim IPMA (International Project Management Association) i PMI (Project Management Institute) standardima te je sastavni dio programa edukacije pod nazivom Project Management Akademija verificiranog od strane IPMA-e u sklopu IPMA REG-a. Pogledaj
Python Osnove Tijekom treninga usvojit ćete osnovne koncepte programiranja u Pythonu, naučit ćete pisati programe koji komuniciraju s korisnikom putem tekstualnog terminala, kreirat ćete jednostavne igre, bazirane na generiranju slučajnih brojeva (RNG metoda), provoditi simulaciju inteligentnog razgovora s računalnim programom, pisati funkcije koje prihvaćaju bilo koji broj argumenata te ćete kreirati program koji kriptira poruke i program koji probija šifrirane poruke. Pogledaj



Odaberi industriju i zanimanje u Mapi vještina i poslova budućnosti te pregledaj na koje se još Algebrine edukacije možeš prijaviti!

 

Četiri razloga zbog kojih se prijavljuje na online edukaciju

'Moj je savjet svim studentima koji prate online tečajeve da imaju bilježnicu i zapisuju što čuju te da pauziraju ako im nešto nije jasno, razmisle i onda krenu dalje. Studenti imaju tendenciju samo prolaziti kroz snimljena predavanja bez neke revizije toga što su prošli jer imaju osjećaj da sve razumiju. Onda pogledaju 5 predavanja i shvate da im ništa nije jasno. Dobri online programi s najboljih sveučilišta poput Harvarda, Stanforda i MIT-ja, nude kombinaciju videa, čitanja, revizije i tako ukrug, ali vam ne dopuste da idete dalje bez razumijevanja toga što ste prošli', kaže Bojanjac.

Jasenka Begić vjeruje da je najbolje imati rutinu, uhodan ritam rada kako bismo stvorili naviku i održali dosljednost: ‘Važan je raspored, ispunjavanje rokova, pisanje zadaća ako postoje, ali i interakcija s drugim studentima i nastavnicima. Prije svega, važno je reći da online edukacija neće potpuno zamijeniti tradicionalno obrazovanje, već će se integrirati u postojeći sustav kao dodatni alat, čemu i svjedočimo posljednje desetljeće.'

Iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

Trošelj vjeruje da će poslodavci sve više cijeniti i tražiti dodatna znanja. ‘Napokon, sve vodeće tech tvrtke imaju svoje vlastite online programe. Uz sveučilišta mnoge velike tvrtke sada nude programe osmišljene da vam pomognu u učenju novih aspekata karijere ili pojačanju vaših vještina. Google, IBM, Meta i Salesforce nude profesionalne certifikate na Courseri. Ovi fokusirani programi mogu biti izvrstan način da proširite znanje o industriji ili da počnete u novom području.’

Mirko Sužnjević poručuje: 'Prijavite se na programe najboljih sveučilišta u područjima koja su već doživjela više iteracija jer samo tako ćete držati korak.'

 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Unaprijedi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. godine mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022.). Novi snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem izvještaju ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorila je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 30 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Uz to donosi i prvi popis 132 dostupna, brza i relevantna online programa vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje, ali i 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Mapa vještina

PRVI PUT U HRVATSKOJ TOP LISTA 169: Brzo, dostupno, kvalitetno. Evo kako iz vlastitog doma možete steći vještine za najtraženije poslove!

Stručnjaci A1 Hrvatska i Algebre odabrali su 169 edukacija za 100 najtraženijih i najatraktivnijih zanimanja budućnosti

Prvi put u Hrvatskoj donosimo popis 169 online edukacija za karijere budućnosti: u sklopu Mape vještina i poslova budućnosti odsad se možeš prijaviti na neka od 132 brza, povoljna, relevantna online programa vodećih svjetskih sveučilišta ili međunarodnih kompanija te upisati neku od 37 Algebrinih edukacija kako bi stekao nove vještine za najtraženija zanimanja.

'Online edukacije otvorile su nebrojene mogućnosti stjecanja vještina za sve skupine društva. Posebno je to važno za sve one koji iz različitih razloga nisu mogli ili nisu imali primjeren pristup obrazovanju – zbog mjesta stanovanja, financijskih razloga, manjka fleksibilnosti u slučaju školovanja uz posao i ostalih otegotnih socioekonomskih čimbenika. Online edukacijama svakom se pojedincu omogućava da određeni program svladava u vremenu i brzinom koja mu najbolje odgovara, često uz vrlo individualan pristup', kaže Hrvoje Josip Balen, suosnivač i član Uprave Algebre, najveće i najbrže rastuće obrazovne grupacije u Hrvatskoj.

Online programi međunarodnih sveučilišta i kompanija odabrani su na temelju triju kriterija. Prvo, u skladu s ocjenama programa i popularnosti na platformama Udemy, Coursea, LinkedIn i EdX. Drugo, odabrana su sveučilišta među najboljih 200 sveučilišta na Šangajskoj listi 2022., koja procjenjuje akademsku izvrsnost i istraživačku reputaciju sveučilišta. Treće, predstavljene su edukacije koje nude velike tehnološke tvrtke kao što su IBM, Microsoft, Google. Svi su ovi programi brzi, dostupni online programi koji služe za uvid u područje, odnosno za stjecanje temeljnih znanja. Posebna su kategorija edukacije Visokog veleučilišta Algebra, koje predstavljaju cjelovite pripreme za vještine i karijere budućnosti.

'Tehnologija se toliko brzo mijenja da ne možemo ni zamisliti koja zanimanja i poslove će raditi naša djeca. Puno zadataka koje ljudi danas obavljaju preuzet će AI i nadolazeće tehnologije, ali neće umjetna inteligencija zamijeniti ljude nego će ljudi koji se znaju koristiti umjetnom inteligencijom zamijeniti one koji je ne znaju koristiti', ističe Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije u A1 Hrvatska Grupi i upozorava: 'Stoga je važno kontinuirano učiti i primjenjivati nove alate u svakodnevnom radu. Ono što tehnologija nikad neće moći dostići je kritičko razmišljanje i to je proces cjeloživotnog učenja kako bismo mogli donositi bolje odluke. Prikupljene informacije potrebno je analizirati, sintetizirati, evaluirati, stvoriti svoje mišljenje i primijeniti uz upotrebu tehnologije'.

Odaberi industriju i zanimanje u Mapi vještina i poslova budućnosti te pregledaj na koje se edukacije možeš prijaviti!

Bez obzira na to studirate li upravo, mijenjate li karijeru, želite li unaprijediti svoje vještine na trenutnim radnim mjestima ili postati konkurentniji na tržištu rada, online programi omogućavaju pristup obrazovnim resursima koji su dugo bili dostupni samo privilegiranima. 'Prema istraživanju koje je ove godine objavila međunarodna organizacija Pearson VUE, kojim je tijekom 2022. godine obuhvaćeno više od 21.000 ICT stručnjaka iz 176 zemalja, pandemija je pojačala potrebu za tehnološkim znanjima, pa je 66% ispitanika i 55% poslodavaca povećalo ulaganje u specijalističke IT vještine - pri čemu su za 60% povećana ulaganja u IT certifikaciju. Osim napredovanja na poslu, svako dodatno obrazovanje za zaposlenika predstavlja i alat ne samo za profesionalni, nego i osobni razvoj, kojem se danas posvećuje sve više pažnje. Ponekad je upravo to vrijeme koje odvojimo za dodatnu edukaciju ili tečaj ono vrijeme koje 'ukrademo' za sebe u moru drugih obaveza, ne samo poslovnih, nego i obiteljskih, što je dodatna dimenzija koja se ne treba zanemariti', ističe Balen.

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Unaprijedi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. godine mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022.). Novi snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem izvještaju ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorila je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 30 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Uz to donosi i prvi popis 132 dostupna, brza i relevantna online programa vodećih svjetskih sveučilišta uz pomoć kojih možete steći uvid u područje, ali i 37 Algebrinih edukacija uz pomoć kojih možete steći vještine za karijeru budućnosti.

Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

'Tanja Prekodravac iz grupe SELECTIO, vodeće hrvatske kompanije specijalizirane za savjetovanje u ljudskim resursima i potragu za kadrovima, ističe važnost kontinuirane edukacije: 'Velika je prednost online edukacija što su dostupne 24/7 365 dana godišnje, globalne su, nude mogućnost samostalnog rada i učenja te pohađanja online programa kod najjačih svjetskih sveučilišta. Slušati programe predavača s Harvarda, MIT-ja ili Stanforda izuzetna je prilika. Prednosti je nebrojeno, no svaka osoba mora procijeniti može li online usvajati vještine koje se koriste u praksi.'

Prema izvještaju Future of Work Report 2023 Svjetskog ekonomskog foruma, specijalisti umjetne inteligencije i strojnog učenja na vrhu su popisa brzorastućih poslova, a slijede ih specijalisti za održivost, analitičari poslovne inteligencije i analitičari informacijske sigurnosti. Tvrtke ubrzano trebaju veći broj zaposlenika koji će znati implementirati i upravljati alatima umjetne inteligencije. Tako prestižno Sveučilište Duke (31. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi program za početnike Osnove programiranja s JavaScriptom, HTML-om i CSS-om. Edukacija traje približno 33 sata, a cijena je 49 USD mjesečno – s obzirom da su online programi fleksibilni, sami određujete koliko ćete sati mjesečno realizirati.

Primjena podatkovne znanosti pomoću specijalizacije u programskom jeziku Python program je Sveučilišta Michigan (28. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.), a namijenjen je polaznicima koji imaju osnovna predznanja u Pythonu ili programiranju. Traje 140 sati, a cijena je 49 USD mjesečno. S druge strane, Algebra u sklopu edukacije Data Analyst Akademija nudi sveobuhvatno znanje i vještine potrebne za prikupljanje i pripremu podataka, izradu različitih izvještaja i vizualizaciju podataka u alatu Microsoft Power BI te automatizaciju putem koje je moguće unaprijediti poslovne procese. 'Usmjereni tip učenja za točno određene vještine značajno je porastao s online edukacijama i potrebama samih poslodavaca, koji uviđaju da klasični obrazovni programi ponekad ne odgovaraju u dovoljnoj mjeri brzim promjenama koje nosi današnje vrijeme', ističe Balen.

Unaprijedi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti

Tražena zanimanja budućnosti povezana su i sa širenjem zelenih tehnologija i obnovljivih izvora energije. Približno 30 milijuna novih radnih mjesta moglo bi se otvoriti u tehnologiji čiste energije i održivosti do kraja desetljeća. Tako Sveučilište Duke nudi besplatan program Obnovljivi izvori energije i poduzetništvo zelene gradnje, a službeni certifikat plaća se 49 USD. Istraživanje shema obnovljive energije je pak naziv programa Sveučilišta u Pennsylvaniji (15. mjesto prema Šangajskoj listi 2022.), traje 14 sati i besplatan je, a službeni certifikat plaća se 49 USD.

'Investicije u obrazovanje – vremenom, angažmanom, pažnjom i novcem – isplate se', tvrdi Tanja Prekodravac i dodaje: 'Poslodavcima su u posljednje vrijeme dodatne online edukacije izuzetno važne jer tako procjenjuju prati li zaposlenik trendove i koristi li samostalni rad da bude ukorak s promjenama. Na tržištu je rada to važan dodatak jer je odgovornost za edukaciju i kvalitetu kompetencija prebačena na zaposlenika, sada još intenzivnije otkako je dostupnost edukacija velika.'

Hrvoje Josip Balen dodaje: 'Usprkos brojnim prednostima online učenje ne mora uvijek biti najprihvatljiviji oblik učenja za sve kategorije obrazovanja, posebno za one koje zahtijevaju više rada s fizičkim alatima i strojevima ili pak kontinuiranog projektnog rada, pri čemu je timska komunikacija licem u lice i dalje ključna. Danas, kad su sve informacije dostupne već na dva klika mišem, ne možemo 'mitologizirati' znanje koje prenosimo studentima i to često u Algebri ponavljamo – obrazovanje je tu da nam ponudi strukturu i da nas usmjeri, a upravo u tome leži i potencijalna zamka online edukacija, koje počivaju na premisi vlastite odgovornosti i savjesnosti svakog pojedinca. Mnogima je potreban dodatan poticaj koji dobiju kroz kvalitetan odnos na relaciji student/učenik – predavač/mentor jer se kroz tu vezu rađaju i nove ideje i pristupi učenju, a onima koji se možda ne snađu odmah najbolje omogućava se razvoj i smanjuje mogućnost odustajanja na prvoj prepreci u učenju.
 

Top edukacije za neka od najtraženijih zanimanja: 
Specijalizacija za velike baze podataka (Big Data) Program kalifornijskog Sveučilišta San Diego (21. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) objašnjava utjecaj velikih baza podataka na poslovanje. Program vodi polaznika kroz osnove korištenja sustavima Hadoop, Spark, Pig i Hive. Specijalizacija će polaznika pripremiti za učinkovitu komunikaciju sa znanstvenicima podataka i za osnovno istraživanje velikih, složenih skupova podataka. Traje 13 sati, a cijena je 49 USD. Pogledaj
Osnove programiranja s
Java Scriptom, HTML-om
i CSS-om
Program Sveučilišta Duke (31. mjesto prema Šangajskoj listi 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u korištenje HTML-a, CSS-a i JavaScripta za web razvoj. Polaznik po završetku edukacije primjenjuje stečeno znanje razvojem vlastite interaktivne web stranice. Program traje 33 sata, a cijena je 49 USD mjesečno. Pogledaj
Obnovljivi izvori energije i poduzetništvo zelene
gradnje
Program Sveučilišta Duke (31. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) integrira alate, trendove i savjete iz područja poduzetništva radi stvaranja dodatne vrijednosti u sektorima obnovljive energije i zelene gradnje. Besplatan je i traje 17 sati, a službeni certifikat plaća se 49 USD. Pogledaj
Istraživanje shema
obnovljive energije
Program Sveučilišta Pennsylvania (15. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u ključne komponente fotonaponskih vjetroelektrana i hidroelektrana. Educirat ćete se o fotonaponskim komponentama sustava i znanstvenim zakonima bitnim za rad sustava obnovljive energije. Program je besplatan i traje 14 sati, a službeni certifikat plaća se 49 USD. Pogledaj
Robotika, zračna
robotika
Program Sveučilišta u Pennsylvaniji (15. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta) nudi mogućnost stjecanja uvida u osnove zračne robotike i dizajn kvadrotornih modela. Polaznici će tijekom edukacije steći vještine potrebne za razvoj dinamičnih modela i sustava za snalaženje i operiranje u 3D prostoru. Traje 17 sati, a cijena je 79 USD. Pogledaj
Moderna robotika, Tečaj 1: temelji kretanja robota Program Sveučilišta Northwestern (30. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta) nudi mogućnost stjecanja uvida u temeljne matematičke modele koji se primjenjuju u svim granama robotike. Edukacija se sastoji od elemenata ključnih za poznavanje područja robotske konfiguracije u serijskim mehanizmima i zatvorenim modelima. Traje 24 sata, a cijena je 49 USD mjesečno. Pogledaj
Specijalizacija za robotiku Program Sveučilišta u Pennsylvaniji (15. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta) nudi mogućnost stjecanja uvida u koncept robotskog kretanja. Koncept kretanja robota uključuje: odnos robota s okolišem, navigaciju na različitim oblicima terena, pokrete robota radi prolaska fizičkih zapreka i izvršavanje kompleksnih pokreta. Traje 150 sati, a cijena je 79 USD mjesečno. Pogledaj
Primjena podatkovne
znanosti pomoću specijalizacije u programskom jeziku Python
Program Sveučilišta Michigan (28. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u primjenu programskog jezika Python za potrebe podatkovne analitike. Tijekom učenja polaznici se upoznaju s mogućnostima primjene u područjima strojnog učenja, analize podataka i vizualizacije podataka. Ovaj program namijenjen je polaznicima koji imaju osnovna predznanja u Pythonu ili programiranju i žele primijeniti tehnike statistike, strojnog učenja, vizualizacije informacija, analize teksta i društvenih mreža. Traje 140 sati, a cijena je 49 USD mjesečno. Pogledaj
Mjerenje i upravljanje utjecajem SDGs -a
(United Nations Sustainable Development Goals)
Program Sveučilišta Duke (31. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u područje održivosti i odlučivanja u poslovanju. Polaznici dobivaju potrebno znanje i vještine za primjenu metoda održivosti u vlastitim projektima i modelima poslovanja, po uzoru na SDGs (United Nations Sustainable Development Goals). Traje 9 sati i besplatan je, a službeni certifikat plaća se 49 USD.  Pogledaj 
Uvod u koncepte i principe upravljanja operacijama Program Sveučilišta u Pennsylvaniji (15. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi edukaciju u području upravljanja u poslovanju. Optimizacija produktivnosti i kvalitete u procesu poslovanja uz primjenu različitih metoda analize u svrhu evaluacije ishoda vještine su koje polaznici edukacije imaju priliku unaprijediti. Traje 9 sati, a cijena je 79 USD.. Pogledaj

Napredne edukacije na Harvardu i MIT-u: 
Dizajn i razvoj AI proizvoda i usluga Program sveučilišta MIT (3. mjesto prema Šangajskoj listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost uvida u područje osnova umjetne inteligencije te u istraživanje različitih procesa dizajna proizvoda temeljenih na umjetnoj inteligenciji. Edukacija je prije svega namijenjena tehničkim voditeljima
proizvoda koji žele poboljšati svoje razumijevanje umjetne inteligencije. Traje 48 sati, a cijena je 2950 USD.
 Pogledaj 
Provedba
strategije
Program Sveučilišta Harvard (1. mjesto prema Šangajskog listi sveučilišta 2022.) nudi mogućnost stjecanja uvida u područje primjene okvira i alata za
postavljanje ciljeva, praćenje strateških inicijativa i uspješnu provedbu strategije. Traje 45 sati, a cijena je 1750 USD.
Pogledaj

Top edukacije na Algebri:
Data Analyst
Akademija
Tijekom programa polaznici će usvojiti sveobuhvatno znanje i vještine potrebne za prikupljanje i pripremu podataka, izradu različitih izvještaja i vizualizaciju podataka u alatu Microsoft Power BI te automatizaciju putem koje je moguće unaprijediti poslovne procese. Data Analyst prikuplja, čisti i analizira skupove podataka te tumači statističke podatke i pretvara ih u korisne informacije koje tvrtke i organizacije mogu koristiti za efikasnije donošenje odluka.  Pogledaj 
CEH - Certified Ethical Hacker Ovaj trening pruža čvrsto razumijevanje digitalne forenzike, predstavljajući detaljan i metodološki pristup digitalnoj forenzici i analizi dokaza koji se također vrti oko Dark Weba, IoT-a i Cloud forenzike. Traje 40 sati. Pogledaj
Razvojni programer
mobilnih aplikacija
Polaznici će naučiti izrađivati moderne aplikacije za android operacijski sustav koristeći Kotlin programski jezik i Android SDK. Na nizu projekata i aplikacija naučit će koristiti moderne tehnike i principe programiranja android aplikacija. Traje 3 - 6 mjeseci, ovisno o dinamici nastave. Pogledaj


 

Mapa vještina

DOSSIER GEN Z NA POSLU: Upoznajte predvodnike nove generacije i njihove super powwwers

Razgovarali smo s deset heroja digitalne budućnosti, predvodnika generacije Z i mlađih pripadnika generacije Y. Filip Žabić, Petra Brčić, Klara Pešić, Klara Justić, Luka Karlić, Ana Raffaelli, Luka Cicvarić, Mateo Črep, Toma Budanko i Noah Somun među najmlađima su u svojim kompanijama, ali već mijenjaju pravila. Svima im je zajedničko da uče brzo i s lakoćom, a kad nešto ne znaju, učinit će sve da riješe problem. Evo kako će prva digital-native generacija promijeniti svijet rada kakav poznajemo. 

Generacija Z postavlja nova pravila igre na poslu. Traže prostor za rast i razvoj, fleksibilno radno vrijeme i mjesto postaju standard, zahtijevaju transparentnost plaća, tržište rada analiziraju ozbiljno, svoje vještine grade svakodnevno, pažljivo biraju gdje će raditi. Buntovnici su s razlogom i iznimnim karijerama, ne žele biti u zoni ugode. Motivirani, marljivi, matematičkog uma i mentalno jaki, to je zajednički super powwwer desetero predvodnika generacije Z s kojima smo razgovarali nakon što je A1 Hrvatska proveo istraživanje o poslovnim navikama i očekivanjima pripadnika najmlađih generacija.

Upoznajte naše digitalne heroje koji su završili ili upravo završavaju STEM fakultete, već rade na poslovima budućnosti u hrvatskim ili inozemnim tvrtkama i svjesni su dramatičnih promjena u radnom okruženju koje donose nove tehnologije. Žele biti uspješni lideri u digitalnoj ekonomiji pa traže načine za kontinuirano unaprjeđivanje tehnoloških, poslovnih i psiholoških vještina potrebnih za poslove budućnosti. Žele se kontinuirano usavršavati te profesionalno rasti. Njihove su karijere inspiracija, a iskustva koje dijele najveća zbirka preporuka za vršnjake iz generacije Z.

S desetero mladih STEM-ovaca iznimnh karijera razgovarali smo kako bismo analizirali ključne rezultate ekstenzivnog istraživanja A1 Hrvatska i agencije HumanAct. Filip Žabić, Petra Brčić, Klara Pešić, Klara Justić, Luka Karlić, Ana Raffaelli, Luka Cicvarić, Mateo Črep, Toma Budanko i Noah Somun odabrali su STEM karijeru jer su im u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju matematika, fizika i kemija išli iznimno dobro, a ključna im je zajednička karakteristika da su pragmatični problem solveri: kad nešto ne znaju, učinit će sve da riješe problem. Gimnazijalci s peticama iz matematike, prvaci s državnih natjecanja iz informatike, alumni STEM fakulteta vrhunskih rezultata grabe velikim koracima revolucionarno mijenjajući i način na koji se radi i poslovne modele.

PRONAĐI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
'Odabrala sam studij matematike jer mi je to bila jedna od slabijih karika iz prirodoslovnog područja interesa. Sada je to znanje moja prednost. Da bismo napredovali, ne možemo samo raditi stvari koje nam idu, moramo prihvatiti izazove i izaći iz svoje zone ugode jer tako rastemo’, objašnjava Petra Brčić, magistra primijenjene matematike koja sada radi kao data scientist u odjelu korisničkih financija u A1 Hrvatska Hrvatska.'

‘Činjenica da sam završila primijenjenu matematiku i pritom izabrala sve izborne kolegije iz područja strojnog učenja bila je najvažnija odluka koja je vodila mojoj trenutačnoj poziciji. Nakon faksa nisam bila sigurna je li najbolji izbor doktorat ili posao, no odlučila sam se okušati u poslovnom svijetu i prijaviti za posao podatkovnog analitičara u A1 Hrvatska. Ubrzo sam napredovala na mjesto data scientista, gdje i dalje radim. Svaka od ovih odluka zahtijevala je odricanje i spremnost na nove izazove, ali ništa manje od života ne očekujem u svom budućem putu’, opisuje Petra, koja je diplomirala na temu udara asteroida, prvo radno iskustvo odradila kao analitičar u Europskoj centralnoj banci, a sada se u telekomunikacijama bavi data scienceom.
Filip Žabić, junior Software Engineer u Infobipu, nakon MIOC-a završio je strojarstvo na FSB-u u Zagrebu, a STEM je odabrao jer vjeruje da kombinira više područja i disciplina koje su primjenjive u svakodnevnom životu i u više industrija. Iako su studirali ili još uvijek studiraju na nekim od najzahtjevnijih fakulteta, većina naših sugovornika počela je raditi još dok su im studentski indeksi bili u rukama. Otvoreni za nova znanja, u tehnološkim vještinama superiorni, pragmatični u donošenju odluka, sposobni su minuse pretvarati u pluseve, probleme u prilike. U tehnološkom dobu, u kojem se promjene događaju svakog dana, nemaju luksuz gubitka vremena niti si smiju priuštiti rupe u životopisu.  

'Luka Karlić pred diplomom je na inženjerskom smjeru matematike na PMF-u u Zagrebu, a prvi je put počeo raditi na trećoj godini fakulteta. I to zato što je pao godinu. ‘Na drugoj sam godini faksa pao usmeni i produžio godinu faksa. Odlučio sam to nadoknaditi na drugi način. Pretpostavljao sam da će netko u mom CV-u jednog dana vidjeti da sam izgubio godinu i zaključio da bi možda bilo dobro da to nadoknadim radom. Glavna je motivacija sljedeća: kada počnete raditi kao student, nije sramota nešto ne znati i pitati. Također, primjena matematike u industriji ima jako puno aspekata i dobro je u ranoj fazi isprobati više stvari kako bi shvatio što te doista zanima. Tako sam tada rezonirao, a kad sam počeo raditi, nisam više mogao stati’, opisuje Luka, koji radi u Gideonu kao inženjer za računalni vid'

Mijenjaju prioritete kada ih motivira mogućnost da ostvare promjenu nabolje, pokazalo je istraživanje o navikama generacije Z na poslu koje je proveo A1 Hrvatska. Klara Justić, koja je diplomirala geofiziku, smjer Meteorologije na PMF-u, već na fakultetu istraživala je klimatske promjene i obnovljive izvore energije, pa se kao studentica zaposlila u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja u Odjelu za klimatske aktivnosti, a praksu je odradila i u Državnom hidrometeorološkom zavodu, gdje se bavila klimatskim modeliranjem. ‘Kombinacija faksa i poslova imala je za posljedicu burnout, pa sam nakon diplome donijela odluku da ne ostanem u znanosti na doktoratu. Razmišljala sam o programiranju i onda mi je kolega preporučio kompaniju Ericsson Nikola Tesla. Rekao mi je da je Ericsson Nikola Tesla sjajno mjesto za osobe koje se žele baviti programiranjem. Sa znanjem u Pyhtonu prijavila sam se na posao i evo, već sam godinu dana u Ericsson Nikoli Tesli na poziciji software developera’, opisuje Klara Justić. 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

'Generacija Z zna da je njihov super powwwer to što su spremni kontinuirano učiti nove stvari i što to rade s lakoćom. Tehnološki napredak dao im je u ruke brojne alate, a da bi bili bolji u svom području, posude iz druge alatnice. Ana Raffaelli, koja u Cambridgeu, jednom od najprestižnijih sveučilišta na svijetu, na doktoratu radi u Institutu za matične stanice (MRC Cambridge Stem Cell Institute) i bavi se aspektom biofizike u matičnim stanicama, ističe koliko joj je dodatno znanje programiranja pomoglo: ‘Iako moj projekt nije toliko informatički baziran, treba mi programiranje. To što to znam, a radim u Pythonu i mogu koristiti programski jezik, koristi mi kako bih mogla bolje analizirati podatke. Naprimjer, znanje programiranja služi mi pri analizama slika koje napravim na mikroskopu.’ 

Za generaciju Z je prilika za rast i razvoj koju vide u kompanijama ključna. Oni se zapošljavaju jer žele naučiti nešto novo i te njihove male avanture najčešće završe happy endom, poput Filipovog iskustva. Iako inženjer strojarstva po zanimanju, Filip je zbog zahtjeva na prijašnjem random mjestu počeo raditi web aplikacije; učio je uz, kaže, puno guglanja i eksperimentiranja. ‘Pomoću Pythona i malo CSS-a i HTML-a može se puno napraviti. Međutim, ako se želi postići više, poput lijepog korisničkog sučelja i efekata, potrebno je i znanje JavaScripta te nekih naprednijih stvari. To je bila karika koja mi je nedostajala. Saznao sam preporukom prijatelja za Infobipovu ljetnu praksu u kojoj su se tražili studenti STEM studija završnih godina. Neke od stvari koje su se učile bile su upravo React i JavaScript. Zato sam se odlučio prijaviti i od tada sam ostao.’

Mapa vještina

TESTIRAJ SVOJ SUPER POWWWER: Saznaj imaš li vještine za najtraženiji posao budućnosti

Gotovo četvrtina svih poslova promijenit će se u sljedećih pet godina, pojavit će se čak 69 milijuna novih radnih mjesta, a približno 40% zaposlenika trebat će neku vrstu reskillinga kako bi stekli nove vještine za nove poslove, procjenjuje se u najnovijem izvještaju 'Future of Jobs Report' Svjetskog ekonomskog foruma (WEF-a).

Ključni je pokretač promjena snažan razvoj umjetne inteligencije (AI-ja). Iako s umjetnom inteligencijom živimo već niz godina, u posljednjih nekoliko mjeseci događa se nezaustavljiv prodor generativnog AI-ja: tvrtka OpenAI u prosincu je lansirala besplatni AI chatbot ChatGPT; ta je platforma u prvih pet dana privukla milijun ljudi, a nakon toga stvari su se zakotrljale suludim tempom.

Specijalisti umjetne inteligencije i strojnog učenja na vrhu su popisa brzorastućih poslova u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, a slijede ih specijalisti za održivost, analitičari poslovne inteligencije i specijalisti za informatičku sigurnost. Naime, tvrtke hitno trebaju veći broj zaposlenika koji će znati primjenjivati alate umjetne inteligencije i njima upravljati. Predviđa se da će zapošljavanje podatkovnih analitičara i podatkovnih znanstvenika, specijalista za strojno učenje i stručnjaka za cyber sigurnost rasti u prosjeku za 30% do 2027. godine.

Koje su vještine potrebne za obavljanje posla specijalista umjetne inteligencije? Koje od njih već posjeduješ, a koje trebaš usavršiti i kako to učiniti? Kako steći znanje za rad u području umjetne inteligencije? Gdje možeš pronaći brze, a relevantne online programe, a gdje ako želiš studirati u području AI?

A1 Hrvatska, SELECTIO, vodeća grupa za poslove i tržište rada u Hrvatskoj, Algebra i FER, u suradnji s AI stručnjacima koji se već niz godina bave umjetnom inteligencijom, sastavili su prvi test AI vještina u Hrvatskoj, koji otkriva jeste li spremni za najtraženije zanimanje budućnosti. Riješi SELECTIO test i saznaj koje vještine trebaš unaprijediti da bi mogao biti specijalist umjetne inteligencije. Uz to ćeš dobiti i popis relevantnih online edukacija vodećih svjetskih sveučilišta Harvard, Stanford, MIT te obrazovnih programa i studija Algebre i FER-a. Sretno!

KLIKNI OVDJE I ZAPOČNI TEST

Kako iskoristiti prilike koje donosi svijet naprednih tehnologija? A1 Hrvatska i partneri – STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO – stvorili su središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti u cilju jačanja informiranog i uključivog digitalnog društva koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za rast. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Tanja Prekodravac, direktorica organizacijskog dizajna i razvoja u u vodećoj grupi za poslove i tržište rada u Hrvatskoj SELECTIO, kaže: 'Stjecanje novih znanja i vještina je važno jer nas kompetencije vode u karijeri i omogućavaju nam superiornu razinu izvođenja posla te pomažu da budemo uspješni u poslu. Kompetencija nije samo vještina nego klaster vještina poduprt s konzistentnim obrascima ponašanja i dubinskim znanjem. Biti kompetentan, odnosno razvijati svoje kompetencije se visoko preporučuje za dobar razvoj karijere. One omogućuju da imate u svojoj struci dobru tržišnu cijenu na tržištu rada'.

Stjecanje novih vještina, ističe Tanja Prekodravac, povezano je s većom vjerojatnošću zaposlenja, većim prihodima i zadovoljstvom poslom i time s većom kvalitetom života. 'Učenje novih vještina ključno je za napredovanje u karijeri i karijerno pozicioniranje. A poseban izazov je održavanje tržišne konkurentnosti u trenutku ekspanzije digitalizacije i AI. Vještine se nadovezuju, povezuju, a prethodne vještine mogu biti temelj novim vještinama. Stjecanje novih vještina diverzificira poslovne mogućnosti i pomaže u razvoju novih tehnika kako biste bili u korak sa svijetom koji se ubrzano mijenja', poručuje Tanja Prekodravac.

Danijel Črnčec, konzultant s dugogodišnjim iskustvom u području data analize i AI, kaže: 'Da biste se mogli baviti primjenom AI morate imati vrlo jake temelje u drugim disciplinama kao što su matematika, statistika, programiranje te područja koja su predmet primjene. Kad su ti preduvjeti zadovoljeni pojedinac može krenuti sa specijalizacijom razvoja. Dakle, osnovu čine kvalitetna poznavanja gore navedenih disciplina i poznavanje područja primjene'. Črnčec procjenjuje da će se umjetna inteligencija (AI) aktivno koristiti u disciplinama koje barataju velikim količinama podataka i koja su tipizirana. 'U skoroj budućnosti očekujemo izuzetan napredak računalnog učenja (ML), razumijevanja jezika, robotike, prepoznavanja poput računalnog vida', procjenjuje Črnčec. Antun Ivan Kraljević, osnivač AI technologiesa, vodećeg startupa za analitiku i inženjering u područjima poslovne administracije, energetike, industrije, infrastrukture i financijskih usluga, dodaje: 'Od AI specijalista očekuje se jako širok spektar znanja i potrebno je barem tri godine učenja i iskustva pa je jasno koliko je važno krenuti se educirati što prije'.

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Gen Z na poslu naslovna

Mapa vještina

VELIKO ISTRAŽIVANJE: GEN Z NA POSLU Na hrvatsko tržište rada stigla je generacija koja će promijeniti način na koji radimo: Ovo je top 5 kriterija po kojima biraju poslove!

A1 Hrvatska proveo je najdetaljnije istraživanje o navikama, stavovima i prioritetima u poslovnom okruženju generacije rođene između 1997. i 2012. godine. Otkrivamo što pripadnici te generacije očekuju od posla, koje su im vrijednosti i kako mijenjaju način rada.

Zadovoljni i lojalni zaposlenici, timski rad i edukacija, kompanija koja je fokusirana na njihov razvoj – to su najvažniji kriteriji po kojima pripadnici prve digital-native generacije Z u Hrvatskoj biraju kompanije u kojima će raditi!

Generacija Z stigla je na tržište rada, a A1 Hrvatska proveo je najdetaljnije istraživanje o navikama te generacije na poslu. Naime, ono što mislimo o generaciji mladih rođenih između 1997. i 2012. godine uključuje nekoliko činjenica i puno hypea. Stoga je A1 Hrvatska u suradnji s agencijom HumanAct za bihevioralni dizajn proveo ekstenzivno istraživanje o generaciji koja će promijeniti poslovne modele i način na koji se radi, generaciji Z i dijelu najmlađih pripadnika generacije Y. Istraživanje otkriva: samopouzdani su i svjesni onoga što znaju, žele posao u društveno odgovornim tvrtkama koje pružaju fleksibilnost, autonomiju i ravnotežu između poslovnog i privatnog života, zahtijevaju transparentnost, spremni su ulagati u osobni razvoj, važna im je podrška i timski rad, rade da bi živjeli, a vrijeme smatraju dragocjenom valutom.

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Rezultati pokazuju da čak 85% ispitanika očekuje da kompanija ima zadovoljne i lojalne zaposlenike. Na drugom im je mjestu (83%) važnost tima i edukacijskih programa koje kompanije nude, a iznimno im je važan i kriterij da kompanija bude fokusirana na njihov razvoj (82%). Mogućnost primjene napredne tehnologije, alata i platformi visoko je ocijenjena s 81%, a kvalitetan program mentoriranja bitan je za njih 79%. To je najvažnijih 5 kriterija prema kojima pripadnici najmlađe generacije odlučuju gdje će se zaposliti. Među ostalim su vrijednostima koje očekuju u radnom okruženju: rad na inovacijama (68%), rad s ekspertima (61%), interdisciplinarni rad (58%), neovisnost na poslu (57%) i međunarodno okruženje (54%).

Istraživanje je provedeno u dva dijela: kvantitativno na uzorku od 426 ispitanika, studenata i zaposlenika u STEM i ne-STEM zanimanjima, u dobi od 19 do 26 godina (generacija Z) i od 26 do 35 (generacija Y) te kvalitativno kroz fokus grupe i JTBD (Jobs-To-Be-Done) dubinske intervjue.

Devet ključnih uvida A1 Hrvatska istraživanja pokazuje koje su im vrijednosti važne, kako se vide u svijetu, kakva su njihova očekivanja i aspiracije, što očekuju od posla i radnog okruženja, a zaključke komentiraju vodeći hrvatski stručnjaci i menadžeri Tanja Prekodravac, direktorica organizacijskog dizajna i razvoja u grupi SELECTIO, Hrvoje Josip Balen, član Uprave Algebre, Matija Bašić, direktor inženjeringa u Infobipu, Zvonimir Galić, predstojnik Katedre za psihologiju rada Filozofskog fakulteta, Marin Trošelj, suosnivač STEMI škole budućnosti i Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije u A1 Hrvatska Grupi.  

1. Istraživanje A1 Hrvatska: Visoko vrednuju svoje vještine i resurse
Stručnjaci: Imaju veliku prednost pred svim prethodnim generacijama

'Istraživanje A1 Hrvatska generacije Z na poslu pokazalo je sustav vrijednosti i osnovne motivacije pripadnika najmlađe generacije na tržištu rada. Karakterizira ih visoka samosvijesnost, a istodobno teže individualnosti i neovisnosti. Iako umreženi, u središtu sam ja, moj interes, ali i želja da se uspjeh ostvari brzo, komentira Tanja Prekodravac, direktorica organizacijskog dizajna i razvoja u grupi SELECTIO. Sve to smatra prirodnim razvojem. Hrvoje Josip Balen, član Uprave Algebre, dodaje: 'Svijet se brzo mijenja, a mlađe generacije nam mogu biti veliki učitelji. Upravo u tome i jest njihova najveća vrijednost koju donose na tržište rada.' Najstariji pripadnici generacije Z bili su u vrtiću ili su kretali u prvi razred kad je 2004. godine osnovan Facebook, a sljedeće godine YouTube. Prije njih nisu postojale društvene mreže, pametni telefoni, brzi internet, online shopping, PlayStation, Netflix, Uber, Fitbit, Apple Watch, hibridni automobili, umjetna inteligencija, chatbotovi i cloud ‘Taj je kontekst proizveo hiperkognitivnu generaciju koja upija mnoge izvore informacija i integrira svoja virtualna i offline iskustva', kaže Matija Bašić, direktor inžinjeringa u Infobipu i dodaje: 'Ne boje se pitati, žele učiti i time podižu standarde u radnim okruženjima. Glavna prednost im je što su oni najpripremljeniji za trenutačni, ali i budući svijet te će lakše moći pratiti nezaustavljive i ekstremno brze razvoje u tehnologiji. Još je jedna specifičnost koju primjećujemo kod generacije Z velika otvorenost, u smislu da se ne boje pitati i izboriti za sebe.’

Hrvoje Josip Balen, član Uprave Algebre

2. Istraživanje A1 Hrvatska: Unatoč tome što ih se doživljava kao fokusirane na sebe (me generation), vide zajednicu i kvalitetne odnose kao temeljne vrijednosti.
Stručnjaci: Zrelo razmišljaju.

‘Na tržištu rada dobivamo, iako mlade, zapravo vrlo zrele ljude i primjećujemo izvjesnu razliku između njihove kronološke i mentalne dobi. Naprimjer, kada profilirate ciljeve i ideje osobe od 24 godine, možete primijetiti jasno profilirane ciljeve, stavove i ideje imate osjećaj da surađujete s 30-godišnjakom’, kaže Tanja Prekodravac iz grupe SELECTIO. Ocjenjuje velikim plusom njihovu motiviranost da pridonesu drugima i ostvare promjenu nabolje. Naši sugovornici primjećuju da ta generacija, iako je često nazivaju ‘me generacija’ nije sebična, nego ima drugačije vrijednosti: brinu o socijalnoj nepravdi, reagiraju na potplaćenost kolega, dijele informacije i pokazuju solidarnost.

Tanja Prekodravac, direktorica organizacijskog dizajna i razvoja u grupi SELECTIO

3. Istraživanje A1 Hrvatska: Vode računa o vrijednosti učenja i cijene ulaganje tvrtke u njihov osobni rast.
Stručnjaci: Ne boje se promjena, svjesni su da će učiti cijeli život.

Future-proof your job njihov je imperativ, ali to ih ne plaši, nego motivira, kaže Marin Trošelj, suosnivač STEMI Škole budućnosti. ‘To možda frustrira starije generacije koje su navikle raditi jedan posao na jednom mjestu dugo vremena, ali to nije slučaj s generacijom Z. Oni se ne boje jer su odrasli u okruženju svjesni da cijelog života moraju učiti’, kaže i dodaje: 'Kada su doista motivirani, mogu napraviti velike i ludo kreativne stvari.’ ‘Rezultati pokazuju da naša generacija Z razmišlja slično onima koji su odrasli u okolnostima zapadnih ekonomija’, ističe Zvonimir Galić i dodaje: ‘Odrastanje generacije Z obilježila je ekonomska kriza od 2008. do 2015. godine. Razvijali su se u vremenu recesije i svjedočili iskustvima masovnih otkaza. Iskustvo recesije ostalo je zapamćeno, a iskustva su ono što oblikuje generacije. Na temelju toga zaključili su da im je važnije da budu odaniji vlastitom CV-u i karijeri nego poslodavcu te da nije pametno sve karte staviti na poslodavca ili bilo koju drugu instituciju.’ ‘Mi koji radimo s mladima znamo da im je cjeloživotno učenje imperativ. Ako ne učite cijeli život i ne razvijate svoje kompetencije, nećete dugoročno uspijeti na tržištu rada koje je i u Hrvatskoj sve dinamičnije i na kojem tvrtke traže od budućih zaposlenika već u startu vrlo konkretne i napredne vještine i znanja. . Mladi su danas puno svjesniji tržišne komponente poslova nego li je to bio slučaj kod starijih generacija koje su se često na istom radnom mjestu znale zadržati do umirovljenja. Mladi su danas svjesni da im je najveća sigurnost na radnom mjestu u njihovoj konkurentnosti i davanju dodane vrijednosti organizaciji u kojoj su zaposleni,’ kaže Hrvoje Josip Balen, član Uprave Algebre.

Marin Trošelj, suosnivač STEMI škole budućnosti

4. Istraživanje A1 Hrvatska: Digitalizacija i globalizacija otvorile su im pristup prilikama i novcu.
Stručnjaci: Jačaju vještine jer mogu raditi u bilo kojoj zemlji.

‘Digitalna ekonomija otvorila im je nove mogućnosti pa žele jačati svoje vještine kako bi bili što konkurentniji na tržištu rada. Ne zaboravite, oni ne konkuriraju samo za poslove u Hrvatskoj, nego i u 27 zemalja EU-a’, kaže Zvonimir Galić, smatrajući da je europska integracija donijela mladima atmosferu optimizma. U svijetu neograničenih mogućnosti generacija Z temeljito procjenjuje poslodavce kako bi pronašli onog tko odgovara njihovim potrebama i očekivanjima. Potencijalne poslodavce kandidati istražuju i putem vlastite mreže poznanstava i na društvenim mrežama. Marin Trošelj objašnjava da starije generacije u svojoj mreži imaju do 100 ljudi, dok je generacija Z povezana s najmanje 500 ljudi koje uvijek mogu tražiti pomoć, savjet, preporuku i mišljenje. Činjenica da je generacija Z prvi pravi digital natives vidi se i po bazenu prilika i poslova. ‘Specifičnost Gen Z vidljiva je i u činjenici da su pripadnici te generacije skloni brže mijenjati radna mjesta, izravniji su u razgovorima za posao, pa čak i u prvim intervjuima. Nisu suzdržani poput ranijih generacija. Znaju što žele i ne boje se to tražiti od poslodavca jer su svjesni toga da danas, za razliku od ranijih perioda, konkuriraju na europskom i globalnom tržištu rada, te im prilikom zapošljavanja u izbor ne ulaze isključivo kompanije sa sjedištem u Hrvatskoj’, kaže Hrvoje Josip Balen.

Zvonimir Galić, predstojnik Katedre za psihologiju rada Filozofskog fakulteta

5. Istraživanje A1 Hrvatska: Kada prihvaćaju posao, uzimaju u obzir dva kriterija, što je vrijednost za danas i kakav je ulog za budućnost.
Stručnjaci: Na poslu se žele razvijati, žele da taj posao ima svrhu i da ih cijene.

‘Osnovne potrebe poput plaće i sigurnosti zadovoljene su zbog povoljne situacije na tržištu rada. Zato generacija Z inzistira na potrebama višeg reda: žele posao na kojem mogu razvijati svoje potencijale, posao na kojem ih cijene, na kojem vide smisao onog što rade te da mogu ostvariti dobru ravnotežu između posla i slobodnog vremena', tumači Zvonimir Galić. Ivan Skender, glavni direktor za poslovne transformacije i ljudske potencijale u A1 Hrvatska Grupi, ističe kako lideri u kompanijama danas moraju biti slušatelji i edukatori. 'Zaposlenicima moramo pomoći učiti i jačati ključne atribute koje imaju – instinkte, kreativno razmišljanje i rješavanje, strast, hrabrost, empatiju', kaže Skender. ‘Ne možemo izbjeći utjecaj umjetne inteligencije na radna mjesta. Čini mi se da generacija Z zna da danas, a još više u budućnosti, nije stvar znamo li sve odgovore, nego hoćemo li za nekoliko godina znati postavljati prava pitanja. I kada mladi razmišljaju o aktualnom radnom mjestu koje im mora pružiti investiciju u njihovo znanje za budućnost, oni znaju da će biti ugrožena radna mjesta na kojima se ne znaju postavljati prava pitanja. I to je možda najbolja ilustracija potrebe za cjeloživotnim učenjem’, interpretira Hrvoje Josip Balen, a Skender dodaje: ‘Ono što tehnologija nikad neće moći dostići je kritičko razmišljanje i to je proces cjeloživotnog učenja jer uvijek postoji još nešto novo što imate za naučiti. Kritičko razmišljanje je sustavna obrada informacija kako bismo mogli donositi bolje odluke i općenito bolje razumjeti stvari koje ćemo primjenjivati na tehnologiji’. ‘Profesionalne aspiracije generacije Z treba sagledavati u kontekstu toga tko su im uzori. Tko su role models za generaciju Z? Odrastali su uz priče o Billu Gatesu, Steveu Jobsu, Marku Zuckerbergu, Elonu Musku i tako su formirali ideju da uspjeh moraju postići brzo’, kaže Prekodravac. U komunikaciji s mlađim kandidatima za posao često čuje ocjenu: ‘Imam 25 godina i već kasnim s onim što sam već trebao postići.’

Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije u A1 Hrvatska Grupi

6. Istraživanje A1 Hrvatska: Rad u multidisciplinarnom i interkulturnom okruženju smatraju vrijednošću.
Stručnjaci: Žele isprobati novo i različito, oni su sakupljači iskustava.

‘To je velika vrijednost koja pokazuje kako su doista građani svijeta. Njihova je otvorenost za drugačije i novo posebna snaga koju im je donijela globalizacija’, smatra Hrvoje Josip Balen. ‘Povezano je to s potrebom Gen Z za kontinuiranim učenjem. U multidisciplinarnim i interkulturnim okruženjima krivulja je napredovanja brža jer tu možete raditi i na većim projektima i s većim brojem jačih klijenata. Osim bržeg napredovanja na poslu, mlađim generacijama rad u takvom okruženju motivirajuć je i jer tako dobivaju potvrdu da su nešto novo naučili’, kaže Balen. ‘Posljedica toga je da već sada tvrtke okrenute na mala lokalna tržišta imaju veće probleme s privlačenjem talenata od kompanija koje rade na regionalnom ili globalnom tržištu.’ Marin Trošelj dodaje: 'Generaciju Z karakterizira česta promjena posla jer oni jednostavno vole isprobavati novo i različito. Oni su sakupljači iskustava. U IT sektoru, a s njima imam prilike najviše surađivati, pripadnici generacije Z i generacije Y većinom su ljudi koji vole učiti, suočiti se s novim izazovima i isprobati nove stvari’, kaže Marin Trošelj. Ivan Skender iz A1 Hrvatska upozorava kako je Gen Z suočena s nužnošću učenja novih vještina pod utjecajem razvoja naprednih tehnologija. 'Tehnologija se toliko brzo mijenja da mi danas ne možemo ni zamisliti koja zanimanja i poslove će raditi naša djeca. Puno zadataka koje ljudi danas obavljaju preuzet će AI i nadolazeće tehnologije. Oni su glavni driveri koji oblikuju poslove budućnosti u svim industrijama i upravo te tehnologije su glavni razlog promjena i nužnosti za učenjem novih vještina', ističe Skender.

7. Istraživanje A1 Hrvatska: Posao se uklapa u širi životni kontekst, a ne gradi se život oko posla.
Stručnjaci: Rade da bi živjeli.

Zvonimir Galić upozorava na važnost osnovne motivacije generacije Z - YOLO (you only live once, samo jednom se živi). 'Oni kažu da žele rad usklađen s ostalim aspektima života i to usklađivanje rada i vlastitih potreba postaje nova vrijednost koju ugrađuju u kompanije. To je zdravo’, kaže Galić i dodaje: ‘Ljudi rade iz, grubo rečeno, tri razloga: prije svega zbog plaće koja im može osigurati odgovarajući životni stil, zbog socijalnih odnosa koje mogu stvoriti i pripadati nekoj zajednici te, napokon, rade da bi iskoristili svoje potencijale i ispunili svrhu.' Za najmlađe je generacije vrijeme posvećeno radu ograničeno kako bi se mogli angažirati u drugim aktivnostima. ‘Generacija Y im je utrla put prema kvalitetnijoj ravnoteži posla i života, a sada je generacija Z to učinila standardom’, objašnjava Tanja Prekodravac iz grupe SELECTIO. ‘Na prvom se predavanju na studiju psihologije postavlja pitanje kako odrediti što je to normalno. Jedan od kriterija normalnosti je ono čega ima najviše. Generacija Z uskoro će postati najbrojnija i glavna snaga na tržištu rada i svoje će zahtjeve postaviti kao normu. Za desetak godina oni će biti menadžeri i donositelji odluka koji će radne sredine i sam business oblikovati po svojim standardima i vrijednostima’, kaže Prekodravac. Matija Bašić iz Infobipa dodaje: 'Neki će reći da su razmaženi, ali ne, oni su svjesni svoje vrijednosti i postavljaju visoke standarde i poslodavcima i sebi. Rekao bih da je spoj tih visokih standarda, kao i sklonost timskom radu, dobra kombinacija koja će pomoći i njima, ali i svima nama.’

Matija Bašić, direktor inženjeringa u Infobipu

8. Istraživanje A1 Hrvatska: Prioritet je zdravo okruženje. Kvalitetne međuljudske odnose vide kao temeljnu vrijednost.
Stručnjaci: Cijene timski rad i mentorstvo.

‘Timski rad i dobra radna atmosfera su im važni jer su svjesni da moraju razvijati soft skills, poput komunikacijskih vještina’, kaže Marin Trošelj, suosnivač STEMI Škole budućnosti, a Tanja Prekodravac dodaje: ‘Timski rad visoko vrednuju jer odrastaju umreženi. Uz to, u kompleksnom poslovnom okruženju današnjice proizvode i usluge teško je isporučiti radom samo jednog zaposlenika stoga im je važno korištenje timske sinergije i resursa, a istovremeno da se u radnoj zajednici osjećaju sigurno i povezano.’ Uz zdravo okruženje i kvalitetne međuljudske odnose pripadnici generacije Z na poslu očekuju i pomoć mentora koji će ih voditi načinom rada kompanije. U Infobipu su zato samo za pripadnike najmlađe generacije dizajnirali mentorski program u sklopu Infobip Internshipa. ‘Tu se fokusiramo na praktičan rad, rad u timu i dedicirane mentore. Umjesto da ih samo stavimo u postojeće timove, podijelimo ih u manje timove do 5 ljudi, gdje rade s dediciranim mentorom na stvarnom projektu koji se najčešće i nastavlja nakon završetka internshipa. Time simuliramo naš standardni način rada i stavljamo ih u stvarne situacije i izazove koje sami moraju riješiti. Mlađe generacije, generacija Y i generacija Z, cijene i traže kvalitetno mentorstvo, tako da im to pokušavamo pružiti. Takvim pristupom puno se bolje integriraju u postojeće timove nakon zaposlenja te bolje razumiju naš način rada’, opisuje Bašić.

9. Istraživanje A1 Hrvatska: Kompanije smatraju sposobnima i odgovornima za rješavanje važnih društvenih i gospodarskih pitanja.
Stručnjaci: Žele da sve što rade ima smisao i utjecaj.

Matija Bašić iz Infobipa kaže kako njihovo iskustvo potvrđuje da najmlađa generacija smatra kompaniju odgovornom za rješavanje društvenih pitanja: 'Generacija Z ima izražen aspekt društvene odgovornosti. Naprimjer, nakon potresa u Petrinji ljudi mlađih generacija u Infobipu preuzeli su inicijativu i aktivno se uključili koristeći Infobipove proizvode za komunikaciju s ljudima kojima je trebala pomoć te ih spajali s ljudima koji su mogli pružiti smještaj, mobilne domove, opremu i slično.’ ‘Set ljudskih potreba uvijek je jednak, ali dojam je ključan: važno je gdje radiš i možeš li biti ponosan na kompaniju. Našu je generaciju Z definirala digitalizacija i socijalne mreže. To je aspekt koji ne mijenja suštinski ljudsku prirodu, ali djeluje kao pojačalo; ono pojačava potrebu za upravljanjem dojmovima. Oblikovalo ih je brzo društvo i oni moraju pokazati tko su oni i gdje su te kakva je kompanija u kojoj rade i koliko je važna’, objašnjava Galić. ‘Žele da sve što rade ima smisao i utjecaj. Ne žele biti samo jedan kotačić u sustavu, nego žele vidjeti utjecaj onoga što rade, žele se uvjeriti da je ono što radi kompanija dobro i za društvo i za okoliš’, kaže Marin Trošelj i dodaje: ‘Brzina kojom reagiraju kada im je do nečega stalo je fantastična’.’ Hrvoje Josip Balen potvrđuje: ‘I mi u Algebri uočavamo trend koji je prisutan kod mladih generacija - čak i kada razmišljaju o potencijalnoj zaradi, na visoko mjesto stavljaju širi društveni smisao onoga što rade.’

Mapa vještina

DOSSIER AI REVOLUCIJA: Želite raditi s AI? Ovo je deset najuzbudljivijih zanimanja, evo i koje vještine morate naučiti

Jedno od novih AI zanimanja već je steklo kultni status. No, šef tvrtke koja je osmislila ChatGPT tvrdi: 'Da biste to radili, morate imati nevjerojatnu i iznimno traženu vještinu!'

Kada su roboti svojedobno počeli zamjenjivati ljudske radnike u automobilskoj industriji jer su brže, preciznije i jeftinije mogli zavarivati ili bojiti dijelove, gotovo su svi ti poslovi nestali. Međutim, istodobno je na jedan izgubljen posao stvoreno oko 35 novih radnih mjesta za ljude koji su radili na dizajniranju, stvaranju i održavanju svakoga od tih robota. 
'Procesi slični tome događali su se tijekom cijele ljudske povijesti, počevši od masovnog bijega iz poljoprivrede, ere parnoga stroja pa sve do vremena interneta; svaki se put pokazalo da svaka nova velika industrijska revolucija redovito stvara više poslova nego što ih ugasi. Slično je i s revolucijom kojoj trenutačno svjedočimo. Eksplozivan razvoj umjetne inteligencije (Artifical Intelligence ili AI) te nezaustavljiv prodor AI alata u mainstream doveli su do straha da će ljudi u radnim procesima postati suvišni, ali strahu nema mjesta – razvoj tehnologije donijet će nove poslove i nove, bolje prilike', poručuju stručnjaci upućeni u AI s kojima smo razgovarali.

Iako s umjetnom inteligencijom zapravo živimo već dugi niz godina, tek s nezaustavljivim prodorom generativnog AI-ja koji se događa u posljednjih nekoliko mjeseci gotovo smo svi toga postali svjesni. Tvrtka OpenAI u prosincu je lansirala besplatni AI chatbot ChatGPT i ta je platforma u prvih pet dana privukla milijun ljudi, a nakon toga stvari su se zakotrljale suludim tempom: vrijednost kompanije OpenAI u siječnju ove godine skočila je na 29 milijardi dolara, a Microsoft je najavio da u nju ulaže 10 milijardi. Ubrzo nakon toga ChatGPT integriran je u Microsoftov internetski pretraživač Bing, nakon čega je i Google najavio lansiranje svoje inačice AI pretraživača interneta, pod nazivom Bard. U međuvremenu su internet preplavili radovi milijuna anonimnih ljudi koji su samo koristeći tekstualne naredbe umjetnoj inteligenciji uz pomoć jednoj od nebrojenih AI alata proizveli nevjerojatne slike, glazbene uratke, video isječke, igre, računalne programe i sl.

Prompt inženjer, NLP specijalist, AI konzultant: Umjetna inteligencija i poslovi budućnosti

Sa sve bržim razvojem umjetne inteligencije (AI) i njezinom sve snažnijom implementacijom u svakodnevni život, raste potreba za ljudima koji znaju koristiti AI alate i maksimizirati njezine potencijale.

Za sve buduće radnike u nedvojbeno uzbudljivom području umjetne inteligencije postoji ipak nekoliko preduvjeta. Prije svega, pošto je AI proistekao iz tehnološkog sektora, nužno je imati određeno tehnološko predznanje ili se educirati barem o osnovama. Dodatno, najpoželjniji kandidati za buduće AI poslove bit će oni koji posjeduju ne samo tehnološku bazu znanja, nego i iskustvo u nekom od drugih područja u kojima će AI napraviti snažan prodor. Primjerice, osobe koje u CV-u imaju iskustvo u medicini i poznaju AI bit će iznimno tražene. Također, uzevši u obzir da se AI danomice razvija i mutira, nužno je ne samo steći što veću bazu osnovnog znanja o umjetnoj inteligenciji, nego i biti spreman svakodnevno pratiti sve nove promjene.

Iako je iz današnje perspektive teško uopće zamisliti postojanje nekih od desetaka ili stotina poslova koji će za samo 10-ak godina zahvaljujući AI-u biti sasvim uobičajeni, postoji solidna lista poslova iz područja umjetne inteligencije koji su već u 2023. godini vrlo traženi. Posao "Prompt Engineer" već je stekao svojevrsni kultni status kao možda i prvi masovno razglašeni AI posao. Vrlo jednostavno - riječ je o ljudima čiji je zadatak pomoću zadavanja preciznih naredbi - dakle, "promptova" - trenirati postojeće i nove AI alate da isporučuju što točnije i relevantnije odgovore na pitanja koja bi im mogla biti postavljena. Zadatak prompt inženjera nije samo u tome, naravno, nego im je primarni cilj dobiti trenutačni rezultat koji traže. Prompt inženjer također mora savladati nijanse različitih generativnih AI sustava - naredba koju zada ChatGPT-ju, na primjer, neće polučiti jednako dobre rezultate ako se upiše u Bard. Riječ je o poslu koji je podjenako umjetnost koliko i znanost i za koji Sam Altman, CEO tvrtke OpenAI koja je kreirala ChatGPT, tvrdi da je "nevjerojatno zahtjevna i tražena vještina". Međutim, Prompt Engineer nije ni izdaleka jedini AI posao koji je zaživio već 2023. godine. Ovdje donosimo popis deset najuzbudljivijih zanimanja u brzorastućoj AI industriji:

1. AI produkt menadžer
Odgovorni su za upravljanje razvojem i isporukom AI proizvoda i usluga klijentima. Tipično je riječ o ljudima koji imaju iskustva s projektnim menadžmentom, razvojem softvera i AI tehnologijom. Blisko surađuju s AI software inženjerima, direktorima prodaje i data znanstvenicima kako bi osigurali da naručeni AI proizvodi i usluge odgovaraju traženim specifikacijama i da budu isporučeni na vrijeme te unutar budžeta.

2. AI direktor prodaje
Nema pretjerane tajne - rade na prodavanju AI proizvoda i usluga klijentima. Poželjno je da imaju iskustva u prodaji i marketingu te da su imali doticaja ili s AI tehnologijom ili barem s drugim softverom. Rade u korak s AI product menadžerima i softverskim inženjerima kako bi što bolje razumjeli značajke i prednosti AI proizvoda koji prodaju.

3. AI konzultant
Kao i svaki konzultant, posao im je raditi s kompanijama kako bi im pomogli da shvate kako se umjetna inteligencija i strojno učenje mogu primijeniti u njihovom poslovanju kako bi se poboljšala učinkovitost, smanjili troškovi i poveali prihodi. Najčešće je riječ o osobama s pozadinom u umjetnoj inteligenciji, poslovnim operacijama i projektnom menadžmentu.

4. AI data analitičar
Rade na analiziranju i interpretiranju velikih setova podataka kako bi stekli uvid u ponašanja kupaca, tržišne trendove i druge bitne informacije. Uobičajeno je da imaju iskustva s alatima za anlizu podataka te idealno određenu pozadinu u statistici ili strojnom učenju. Blisko surađuju sa softver inženjerima kako bi pomogli kompanijama u razvoju modela i aplikacija za donošenje odluka baziranih na analizi podataka.

5. Specijalist za korisničko iskustvo (UX)
Zaduženi su za razvijanje sučelja za AI aplikacije koja će biti što je više moguće prijateljski nastrojene prema korisnicima. Uobičajeno dolaze iz dizajnerskih branši i imaju ekstenzivno iskustvo s alatima kao što su Sketch i Adobe XD. Skupa s AI software inženjerima i produkt menadžerima rade na dizajniranju što intuitivnijih i jednostavnijih sučelja.

6. NLP specijalist
NLP je skraćenica za Natural Language Processing (procesiranje prirodnog jezika) i pojam je koji obuhvaća sve aktivnosti usmjerene prema učenju strojeva da savladaju jezik kakvim ljudi prirodno govore i pišu. NLP specijalisti stoga rade na razvoju i implementaciji AI modela koji mogu razumjeti i analizirati prirodni jezik. Može biti riječ o osobama s pozadinom u lingvistici ili računalnim znanostima te koje imaju iskustva s programiranjem u Pythonu i Javi.

7. Inženjer za strojno učenje
Inženjer za strojno učenje (ili Machine Learning Engineer) radi na razvoju, testiranju i puštanju u pogon modela za strojno učenje koji su sposobni analizirati velike setove podataka i stvarati predviđanja na osnovu njih. Idealno su programeri u jezicima Python, R i Scala te imaju iskustva sa statistikom i analizom podataka. Glavni im je posao razviti modele strojnog učenja koji se mogu uklopiti u sofverske aplikacije.

8. AI software inženjer
Odgovorni su za dizaniranje i razvoj svih softverskih aplikacija povezanih sa svijetom umjetne inteligencije. Naravno, dolaze iz svijeta računalnih znanosti i inženjerstva te su tečni u programskim jezicima kao što su Python, Java, C++...

9. AI istraživački znanstvenik
Razvoj AI algoritama i modela njihovo je glavno zaduženje i najčešće je riječ o osobama koje imaju napredne diplome iz računalnih znanosti, inženjerstva, matematike te praktično iskustvo u strojnom učenju, "deep learningu" i statistici. Rade na najnaprednijim istraživačkim projektima te razvijaju nove AI tehnologije kao što su procesiranje prirodnog jezika, robotika, "computer vision"...

10. Deep Learning inženjer
Deep Learning je metoda u sklopu AI-ja koja uči strojeve da procesiraju podatke što je moguće bliže načinu na koji to radi ljudski mozak. Deep Learning inženjeri zaduženi su za stvaranje i implementaciju algoritama koji se bave složenim pitanjima u čitavom nizu polja, uključujući financije, zdravstvo ili autonomna vozila. Specijalisti za stvaranje neuronskih mreža (Neural Network) koje mogu apsorbirati veliku količinu podataka.

Izvori: aimagazine.com
              simplilearn.com

Svjetski ekonomski forum u svom je istraživanju 'Future of Jobs Report 2023' procijenio da će u sljedećih pet godina nastati 69 milijuna novih radnih mjesta, a istodobno nestat će njih 83 milijuna. Konzultantska kuća PwC procjenjuje pak da razvoj AI tehnologije ima potencijal ubrizgati dodatnih 15,7 bilijuna dolara u globalnu ekonomiju do 2030. godine. "Umjetna inteligencija neće uništiti poslove", izravan je Nikola Dujmović, CEO tvrtke SPAN, koja već dulje vrijeme koristi AI alate u svom poslovanju i planira ih implementirati još više. "To bi bilo kao da kažete da je parna lokomotiva uništila industriju, a dogodilo se upravo suprotno. Stvar je, kao i obično, prilično jednostavna - tko se nauči koristiti AI alate bit će uspješniji od onih koji neće i to je univerzalna istina".

Nikola Dujmović, CEO tvrtke SPAN; Foto: Biljana Blivajs / CROPIX

 

Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije u A1 Hrvatska Grupi, objašnjava: 'Tehnologija se toliko brzo mijenja da mi danas ne možemo ni zamisliti koja zanimanja i poslove će raditi naša djeca. Puno zadataka koje ljudi danas obavljaju preuzet će AI i nadolazeće tehnologije. Oni su glavni driveri koji oblikuju poslove budućnosti u svim industrijama i upravo te tehnologije su glavni razlog promjena i nužnosti za učenjem novih vještina'. Ono što, ističe Skender, tehnologija nikad neće moći dostići je kritičko razmišljanje i to je proces cjeloživotnog učenja jer uvijek postoji još nešto novo što imate za naučiti. 'Kritičko razmišljanje je sustavna obrada informacija kako bismo mogli donositi bolje odluke i općenito bolje razumjeti stvari koje ćemo primjenjivati na tehnologiji. Ujedno to je i odgovor na pitanje može li tehnologija nadvladati čovjeka? Naravno da ne može', ističe Skender.

Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije u A1 Hrvatska Grupi


UNAPRIJEDI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
"Umjetna inteligencija omogućit će ljudima da rade stvari koje su prije mogli samo zamisliti. Od uštede vremena na raznim rutinskim poslovima poput pisanja tekstova, istraživanja, programiranja, izrade analiza, postavljanja liječničkih dijagnoza, pomoći pri kirurškim zahvatima, upravljanja raznim složenim procesima i strojevima, preko autonomnih, IKT sustava, komunalnih i logističkih sustava do izgradnje cesta, mostova, strojeva, letjelica, robota i slično. Nebrojene su mogućnosti primjene. Svima je jasno kako bi alati poput Chat GPT-a mogli u velikoj mjeri biti implementirani u razne administrativne procese poput procesa na prekršajnim sudovima, poslove javnih bilježnika, izdavanja raznih dozvola i slično’, smatra Silvio Papić, voditelj studija Sistemskog inženjerstva na Visokom učilištu Algebra.

Silvio Papić, voditelj studija Sistemskog inženjerstva na Visokom učilištu Algebra

U ovom trenutku umjetna inteligencija radi iznimno dobro dvije stvari, i te dvije stvari će biti dodatno rafinirane u nadolazećem vremenu. Jedna je da može uzeti ekstremno veliku količinu podataka, analizirati ih, preraditi i vratiti nam natrag set podataka koji od stroja zatražimo. To može biti u obliku teksta (kao što možemo vidjeti na primjeru ChatGPT-ja, koji bez problema može ispisati stranice i stranice reklamnog copyja ili priopćenja za javnost), to mogu biti vizuali (alati poput Midjourneyja rade iznimno zahtjevne i uspješne grafičke i umjetničke projekte), glazba, video... Druga stvari koju AI radi fantastično, kažu naši sugovornici, je automatizacija. Mitski "prompt", odnosno naredba koju ljudi daju umjetnoj inteligenciji, omogućuje stroju da iskoristi svoje kapacitete analize kako bi nam dao rezultate. Ali ono u čemu umjetna inteligencija i dalje ima značajna ograničenja jest mogućnost rekreiranja ljudske "opće" inteligencije. Kako je zaključio tim Masachussets Institute of Technology u istraživanju "Artificial Intelligence And The Future Of Work", standardni limit AI algoritama je da ne mogu izvršavati više od jednog posla i ne mogu rješavati više od jednog problema u isto vrijeme. Najčešće su kruti, ne snalaze se s promjenama u unosima i ne mogu "razmišljati" izvan unaprijed zadanih parametara. Ili još jednostavnije, specijalizirani AI sistemi najčešće su "task-oriented"; oni izvršavaju ograničeni set zadataka onako kako im se zadaju, umjesto da izvode kompleksan skup aktivnosti koji sačinjavaju pojedino zanimanje.

 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Primjerice, iščitavanje rendgenskih slika je ključan dio posla radiologa, ali ujedno i samo jedan od desetaka zadataka koje obavljaju u sklopu svoje profesije. Pa ako AI preuzme zadatke analize rendgenskih prikaza, liječnicima može omogućiti da više vremena posvete drugim dijelovima svog posla, kao što su fizički pregledi pacijenata, kreiranje personaliziranih tretmana i slično. Možda najpoznatiji primjer primjene umjetne inteligencije je onaj koji postoji već desetljećima - a to je automatski pilot u zrakoplovstvu. Ti sistemi već su davno postali toliko sofisticirani da mogu potpuno automatizirati velike dijelove leta. Lockheed L-1011 Tristar je još početkom 70-ih godina prošloga stoljeća bio kadar sam slijetati i polijetati, ali unatoč tome ni u jednom trenutku u posljednjih 50-ak godina nismo bili ni blizu tome da se letenje komercijalnih zrakoplova prepusti ikome osim ljudima.

MIT-jevo istraživanje najavljuje kako će AI nastaviti pogoniti inovacije i time dovesti do stvaranja novih poslova. Takvog je stava i Marin Trošelj, CEO tvrtke STEMI: "Kada se društvo pretežito bavilo poljoprivredom i kada je došla automatizacija, postotak ljudi u poljoprivredi se sa 80 i nešto posto smanjio na 2 i nešto posto. Ali u povijesti se pokazalo da se uvijek više poslova stvori nego što nestane. Postoji mit da će AI zamijeniti ljude, ali neće, nego će se stvari moći raditi jeftinije, bolje. Oni koji se mogu osjećati ugroženo su oni koji se ne prilagođavaju, ne uče konstatno, nego oni koji su naučili raditi jedan posao i radit će ga vječno. Treba se prilagođavati novim trendovima koji dolaze, oni koji će imati takav stav, ti neće imati poblema."

Zahvaljujući potrebi za općom inteligencijom u radnim procesima, odnosno inteligencijom koja uključuje vještine kao što su aktivno rješavanje problema, apstraktno razmišljanje i kritičke prosudbe, ljudi će ostati dragocjeni u komercijalnom svijetu budućnosti. Ljudska mogućnost prosudbe bit će nužna, ako već ne na svakom poslu, onda barem negdje u hijerarhiji na skoro svakoj razini i u svakoj industriji. Mnogi drugi problemi limitiraju implementaciju umjetne inteligencije u posao. Primjerice, za treniranje AI modela potrebna je ogromna količina podataka, što za sobom povlači nužnost da ti podaci budu točni i relevantni, da ne govorimo o pitanjima sigurnosti i privatnosti. Dodatno, cijeli taj proces je skup: samo električna energija za jedan od jezičnih AI modela košta približno 4,5 milijuna dolara. Umjesto teze "ljudi ili strojevi", stoga, pravo pitanje treba biti kako da postignemo potrebnu sinergiju između ljudske opće i računalne umjetne inteligencije. MIT zaključuje da 90 posto kompanija koje su anketirali već ulaže u AI, a da približno polovica tih tvrtki bilježi porast produktivnosti nakon implementacije AI alata.

‘Kako se educirati za rukovanje AI alatima i općenito rad s umjetnom inteligencijom? Silvio Papić iz Algebre najavljuje kako će postojati studijski programi koji će se posvetiti usvajanju znanja i razvoju vještina ne samo u području razvoja, nego i primjene umjetne inteligencije.

ISKORISTI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
"Mnogi fakulteti će se transformirati i postati interdisciplinarni. Na primjer, Medicinski fakultet bi odmah trebao krenuti u smjeru integriranja umjetne inteligencije u svoj studijski program kako bi za desetak godina Hrvatska bila jedna od predvodnica primjene umjetne inteligencije u medicini. Oni koji žele biti konkurentni na tržištu rada svakako bi trebali razmisliti o ulasku u područje umjetne inteligencije“, kaže Papić i dodaje: „Moram reći da me posebno veseli činjenica da će se ovi alati koristiti u obrazovanju i da im jednostavno nije moguće pobjeći bez obzira što napravili. Razlog zašto se veselim nije samo činjenica da su to neki "supercool" alati koje ćemo koristiti za organizaciju nastave, sastavljanje ispitnih pitanja, ispravljanje ispita definiranje zadataka za eseje, upravljanje nastavnim procesom, praćenje i analizu napretka i uspjeha učenika i studenata i puno drugih praktično korisnih stvari. Veseli me činjenica što je sada postalo očito da je proces učenja u osnovi ljudska interakcija starijeg i iskusnijeg čovjeka koji ima znanje, a posebno vještine, i koji treba znati kako stvoriti okruženje i definirati put kojim će i njegov učenik steći ta znanja i vještine i - nadamo se - nadići svog učitelja. I u tom procesu vidim veliku ulogu alata baziranih na umjetnoj inteligenciji, koji će kao asistenti omogućiti učiteljima, nastavnicima i profesorima da što bolje definiraju to okruženje i procese kako bi učenici imali najbolje i najkorisnije iskustvo upoznavanja stvarnosti u kojoj živimo i što je moguće na koji način ostvariti. Također, jedna bitna stvar je da ćemo se u budućnosti sve više fokusirati na razumijevanje fundamentalnih znanosti poput matematike, fizike, kemije, biologije i slično, jer ako ne budemo razumjeli kako stvarnost u tom smislu funkcionira i ne budemo znali adekvatno usmjeriti moćnu umjetnu inteligenciju kako bismo postigli što želimo, onda se nameće pitanje koja je naša uloga. Ono na što bi obrazovne institucije u ovom trenu trebale staviti fokus je usvajanje alata baziranih na umjetnoj inteligenciji, ali još više na didaktiku i metodiku nastavnog procesa kako bi te alate mogli pravilno iskoristiti na dobrobit učenika. Na kraju, ne smijemo nikada smetnuti s uma da ni jedan stroj, bez obzira koliko izgledao pametan i ljudski, ne može zamijeniti čovjeka niti u stvaralačkom procesu, a pogotovo ne u moralnome'.

Hajdi Ćenan, suosnivačica i CEO AI startupa airt; Foto: Ivana Nobilo / CROPIX

Ključ uspješne integracije umjetne inteligencije u tržište rada bit će u sustavnom i selektivnom pristupu, kao i reedukaciji zaposlenika (tzv. reskilling), odnosno dodatnoj edukaciji (upskilling), poručuju naši sugovornici. Prema procjeni Svjetskog ekonomskog foruma, oko 40 % zaposlenika trebat će neku vrstu reskillinga u trajanju od šest mjeseci ili kraće. Prema nedavnoj studiji McKinseyja, reskilling je 20 % isplativiji od otpuštanja starih i dovođenja novih zaposlenika, a Deloitte je otkrio da bi 94 % zaposlenika ostalo u trenutačnoj kompaniji ako bi im ona pomogla da razviju i nauče nove vještine. Doduše, samo 15 % tih zaposlenika ima mogućnost učenja novih vještina koje su izravno vezane uz njihov posao, što je velika propuštena prilika, kažu naši sugovornici. Danas 87 % ispitanih poslodavaca smatra da su reskilling i upskilling iznimno važni, a mnogo veći broj kompanija te procese smatra jednim od najvažnijih pet prioriteta nego što je to bio slučaj prije pandemije. 
‘Zaposlenici u Hrvatskoj pomalo iskušavaju AI alate’, kaže Hajdi Ćenan, suosnivačica i CEO AI startupa airt i poručuje: ‘Trebaju se što prije i kvalitetnije informirati, educirati i početi ih primjenjivati jer je pred nama uzbudljivo razdoblje umjetne inteligencije i drugih superkorisnih naprednih tehnologija.’ Ivan Skender iz A1 Hrvatska dodaje: 'Lideriu u kompanijama danas moraju biti slušatelji i edukatori. Kod zaposlenika moramo potencirati i tražiti digital natives i kreativce te jačati ključne atribute koje imaju – instinkte, kreativno razmišljanje i rješavanje, strast, hrabrost, empatiju. AI je alat koji treba iskoristiti, jer svaka mlada osoba koju zaposlite već koristi AI i treba razmišljati kako to može utjecati na razvoj odjela, kompanije. Ako danas ne krenemo razmišljati na taj način, obzirom na to koliko se tehnologije brzo razvijaju, ubrzo ćemo zaostajati u utrci'. 

Mapa vještina

SOCIAL I GREEN: Ovo su zanimanja za kojima potražnja jako raste, a bit će ključna za rast gospodarstava

Učitelji, njegovatelji i zdravstveni radnici ključni su za učinkovito funkcioniranje društava, mobilnost i otpornost, a sve traženija postaju zanimanja koja će podržati zelenije ekonomije, poput inženjera zaštite okoliša i arhitekta krajobraza

Klimatska kriza i šok izazvan pandemijom COVID-19 ubrzavaju pomak svjetskih ekonomija prema zelenijim gospodarstvima i većoj energetskoj neovisnosti, zaključeno je u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma 'Jobs of Tomorrow: Social and Green Jobs for Building Inclusive and Sustainable Economies'.

‘Uključiv i održiv gospodarski rast primarni je cilj razvijenih gospodarstava, a sve je ubrzao šok izazvan pandemijom COVID-19 i nužnost odgovora na klimatsku krizu. Poslovi koji potiču veću društvenu uključenost i jaču ekološku održivost bit će ključni za ostvarenje gospodarskog rasta i razvoja, kao i radna snaga koja te ambiciozne ciljeve može ostvariti’, navodi se u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma.

U analizi WEF-a utvrđeno je da na tržištu rada nedostaju vještine i kompetencije potrebne za obavljanje poslova u društvenom i zelenom sektoru. Na vrhuncu pandemije važnost zanimanja u društvenom sektoru, poput učitelja, njegovatelja i zdravstvenih radnika, dobila je zasluženu pozornost. Te su profesije ključne za izgradnju uključenosti, učinkovito funkcioniranje društava, mobilnost i otpornost. Izvještaj WEF-a ističe kako će važnost tih profesija dodatno rasti jer se gospodarstva suočavaju istodobno i sa starenjem i s rastom stanovništva. Također, zanimanja koja će podržati zelenije ekonomije, poput inženjera zaštite okoliša i arhitekta krajobraza, postaju sve važnija i traženija. Za njima već sada raste potražnja na tržištu rada, a WEF je izračunao koliko će za takva radna mjesta u pojedinom sektoru nedostajati radnika. Njemačka će, na primjer, do 2030. trebati još 1 223 000 njegovatelja i drugih radnika u osobnoj zdravstvenoj skrbi, što je rast od 257 % u odnosu na 2022. godinu. Trebat će i još 392 000 medicinskih sestara, bolničara i primalja. U zelenom će se pak sektoru morati zaposliti 29 % više inženjera zaštite okoliša, strojarstva i kemije.

Društveni poslovi predstavljaju 11 % ukupne radne snage u 10 analiziranih zemalja. Kako bi ispunile ciljeve uključivanja i društvene mobilnosti, tim će zemljama trebati 37 % više radnika u društvenom sektoru. UNESCO je predvidio da će u svijetu nedostajati 20 milijuna učitelja za postizanje održivog razvoja, a predviđa i to da će do 2030. godine nedostajati 15 milijuna zdravstvenih radnika.

UNAPRIJEDI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
U srcu su svega ljudi. Zelena i održiva gospodarstva pitanja su ljudskog kapitala, a u Hrvatskoj je situacija specifična', kaže Tanja Prekodravac iz grupe SELECTIO i dodaje: ‘Promatramo li osnovne stupove koji služe za stvaranje i čuvanje ljudskog kapitala, a kod nas osobito zanimanja u sektorima obrazovanja, primjećujemo manjak učitelja s ovim kompetencijama na svim razinama, od osnovnoškolske do najviše, a obrazovanje je jedan od osnovnih preduvjeta za zelena zanimanja. Učitelji, srednjoškolski i sveučilišni profesori ključna su karika u postizanju globalnih ciljeva održivog razvoja. Nastavnici utječu na to kako će se formirati mindset ljudi. Ključni su u tome da cijeli proces obrazovanja krene u smjeru zelene ekonomije i bude temelj za održivost zelene ekonomije'. Stoga je i obrazovanje učitelja jedna od poluga zelenog i održivog razvoja, kaže Prekodravac.

Tanja Prekodravac, direktorica organizacijskog dizajna i razvoja u grupi SELECTIO
 

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Zelena radna snaga predstavlja samo 1 % među zaposlenima u 10 zemalja koje je analizirao WEF. Kako bi ispunile ambiciozne klimatske i ekološke ciljeve, tih 10 zemalja uključenih u istraživanje moraj imati čak 66 % posto zelenih radnih mjesta. Najviše radne snage nedostaje u sektoru poljoprivrede i šumarstva, potom u infrastrukturi, administraciji te energetici. Nedostaje i stručnjaka u sektoru građevine te inženjera zaštite okoliša, strojarstva i kemije.

Sve će zemlje morati povećati udio zelene radne snage kako bi ostvarile ekološke ciljeve jer su zeleni poslovi ključni za gospodarsku tranziciju prema održivosti, zaključuje Svjetski ekonomski forum. ‘Definicija je zelenih vještina i kompetencija jednostavna: zelene vještine su vještine potrebne za prilagodbu proizvoda, usluga i procesa proizvodnje klimatskim promjenama i propisima zaštite okoliša. Zelene vještine bit će potrebne u većini poslova’, kaže Prekodravac.

ISKORISTI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI
‘Svi ćemo se u Europi boriti za ljude sa zelenim kompetencijama i vještinama,’ dodaje Zlatko Bukovac, vlasnik tvrtke Soltech, koja se bavi razvojem i projektiranjem fotonaponskih elektrana i kogeneracijskih postrojenja. ‘U energetici imamo problem s manjkom inženjera. Posljedica je to manjeg broja studenata elektrotehničkih i strojarskih fakulteta odlučuje za smjer energetike. To je razumljivo, jer su proteklih godina studenti bježali iz energetike u bolje plaćene digitalne specijalizacije’, kaže Bukovac i dodaje: ‘Sretan sam kad u godini dana mogu pronaći pet inženjera, a s obzirom na potrebe tržišta i zamah u fotonaponskim elektranama, trebao bih zaposliti još petero u jednakom razdoblju'. Ipak vjeruje da će to pitanje regulirati tržište zahvaljujući većoj potražnji za tim poslovima u budućnosti.

Mapa vještina

Ovo su najvažnije vještine budućnosti, a otkrivamo i u kojim će se sektorima otvoriti najviše novih radnih mjesta

Izvještaj 'Future of Jobs Report' Svjetskog ekonomskog foruma temeljen je na anketi provedenoj u više od 800 svjetskih kompanija. Ključni su čimbenici značajnih promjena na tržištu rada razvoj AI i drugih naprednih tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacija. 

Gotovo četvrtina svih poslova promijenit će se u sljedećih pet godina, navodi se u najnovijem izvještaju 'Future of Jobs Report' Svjetskog ekonomskog foruma. Kroz korjenite promjene prolazi čak 23% radnih mjesta; neka će nestati, a pojavit će se nova.

Svjetski ekonomski forum (WEF) procjenjuje da će se od 2023. do 2027. godine, dakle u idućih pet godina, pojaviti 69 milijuna novih radnih mjesta! Istodobno, tvrdi WEF, nestat će njih 83 milijuna. Najbrži rast radnih mjesta dogodit će se u područjima umjetne inteligencije i strojnog učenja, a u sektorima obrazovanja, poljoprivrede i digitalne trgovine pojavit će se ukupno najveći broj novih radnih mjesta.

Izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma temeljen je na velikoj anketi provedenoj u više od 800 svjetskih kompanija, koje zapošljavaju 11,3 milijuna radnika u 43 države. Ključni su čimbenici značajnih promjena na tržištu rada razvoj AI i drugih naprednih tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacija.

Novi poslovi traže nove vještine i kompetencije. Kreativno i analitičko razmišljanje najcjenjenije su vještine koje traže kompanije u kojima raste svjesnost o važnosti rješavanja složenih problema. Iznimno su cijenjene i vještine kojima je zajednički nazivnik samoučinkovitost: otpornost, fleksibilnost, agilnost, motivacija, samosvijest, znatiželja i cjeloživotno učenje. Ističe se kako su te vještine ključne da bi se zaposlenici lako prilagodili na disrupcije na tržištu rada. Tehnološka pismenost, pouzdanost i posvećenost detaljima također su visoko na listi. Deset najvažnijih ključnih vještina budućnosti upotpunjuju dvije koje se odnose na rad s drugima - empatija i aktivno slušanje te vodstvo i društveni utjecaj, kao i kontrola kvalitete. Šest od deset radnika trebat će dodatno usavršavanje, otkrivaju anketirani poslodavci, a jedna je od ključnih vještina koje mnoge tvrtke žele razvijati kod svojih zaposlenika kako raditi s umjetnom inteligencijom.

UNAPRIJEDI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
Utjecaj razvoja AI i drugih naprednih tehnologija na poslove u petogodišnjem razdoblju bit će značajan. Umjetna inteligencija bit će ključni pokretač promjena. Obrazovanje, poljoprivreda i zdravstvo sektori su u kojima će se pojaviti visoko vrednovana radna mjesta na kojima će se tražiti specijalizirane kompetencije. Stručnjaci na području umjetne inteligencije i strojnog učenja na vrhu su popisa brzorastućih poslova, a slijede ih stručnjaci za održivost, analitičari poslovne inteligencije i specijalisti za informatičku sigurnost. Naime, tvrtke hitno trebaju veći broj zaposlenika koji će znati primjenjivati alate umjetne inteligencije i njima upravljati. Predviđa se da će zapošljavanje podatkovnih analitičara i podatkovnih znanstvenika, specijalista za strojno učenje i stručnjaka za cyber sigurnost rasti u prosjeku za 30% do 2027. godine.

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Budući da se među 10 najvećih globalnih rizika, prema izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, nalaze cyber kriminal i s njim povezani rizici u svijetu interneta, specijalisti za održivost, analitičari poslovnih podataka i analitičari mrežne sigurnosti također su visoko na ljestvici traženih poslova. Tranzicija u održivo poslovanje donijet će značajno povećanje tzv. održivih poslova. Oko 30 milijuna novih radnih mjesta moglo bi se otvoriti u područjima čiste energije i održivosti do kraja ovog desetljeća.

ISKORISTI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
Inženjeri za obnovljivu energiju te za instalacije i sustave solarne energije također će biti vrlo traženi jer će se gospodarstva sve više oslanjati na izvore obnovljive energije. Postojat će velika potražnja za specijalistima za održivost, inženjerima obnovljive energije, instalaterima solarne energije i sistemskim inženjerima. I u obrazovnom sektoru, procjenjuje se, dogodit će se rast od 10% uz otvaranje 3 milijuna radnih mjesta za nastavnike u strukovnim školama i visokoškolskim ustanovama. Rast će i zanimanja u području e- commercea te među specijalistima za digitalnu transformaciju, digitalni marketing i poslovne strategije.

U pet godina najranjiviji će biti poslovi koje može zamijeniti umjetna inteligencija. Zbog digitalizacije i automatizacije, najveći gubitci radnih mjesta očekuju se u administraciji te u tradicionalnim oblicima poslova u sigurnosti i trgovini. Bankovni i poštanski službenici, radnici na šalterima, blagajnici i specijalisti za prijenos podataka s papira na računala bit će među radnim mjestima koja će najbrže nestajati, a smanjit će se za barem trećinu. Bankovni službenici mogu očekivati čak 40% manje radnih mjesta.

Mapa vještina

Hrvat u New Yorku u centru koji je osnovao matematičar milijarder: 'Rješavam probleme kvantne fizike uz pomoć umjetne inteligencije!'

Nakon što je završio PMF, Matija se preko Kanade probio do adrese na kojoj se okupljaju vodeći svjetski matematičari, fizičari, astrofizičari i biokemičari. 

S prozora svog ureda Zagrepčanin Matija Medvidović gleda na kultnu Flatiron zgradu u New Yorku, arhitektonsku ljepoticu kod koje se sijeku dvije najživlje ulice na svijetu, Peta avenija i Broadway. Na doktorskom je studiju u Centru za računalnu kvantnu fiziku na Flatiron Institutu. Na toj se adresi okupljaju vodeći svjetski matematičari, fizičari, astrofizičari i biokemičari.

Stipendist je zaklade za znanost koju je osnovao Jim Simons, tajnoviti matematičar i milijarder, pionir primjene algoritama u financijskoj industriji i jedan od najjačih investitora s Wall Streeta. Matematika ga je učinila bogatašem, a sada novce kroz Flatiron Institut vraća znanosti. ‘Neka vas vodi ljepota. Ona postoji u stvarima koje dobro funkcioniraju - načinu na koji se vodi tvrtka ili načinu na koji se izvodi teorem’, savjetovao je Simons mladim znanstvenicima u rijetkom javnom nastupu. Jednu takvu ljepotu, elegantnu u jednostavnosti, nedavno su izveli Matija i njegove kolege. Uz primjenu umjetne inteligencije vrlo složen kvantni problem, sastavljen od više od 500 000 jednadžbi, saželi su u problem u kojem je dovoljno riješiti samo 32 jednadžbe. Riječ je o rješavanju jednog od najtežih problema kvantne fizike kojim se pokušavaju opisati sustavi koji sadrže veliki broj elektrona u interakciji.

PRONAĐI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
OK, dobro, a sada ponovno i polako za nas laike koji ne razumijemo osnove fizike čvrstog stanja! Matija, koji se bavi višečestičnom kvantnom fizikom (many-body quantum physics), opisuje: 'Članak je mali dio velikog istraživačkog projekta koji traje već dugo. Naime, ne postoji superračunalo na svijetu koje možete uključiti i dobiti točan odgovor jer je problem suludo kompliciran pa se nužno mora napraviti aproksimacija i inteligentni dizajn numeričkih metoda da biste povratno dobili korisne informacije. Mi smo uzeli ogroman set jednadžbi koje su aproksimacije, pomoću umjetne inteligencije smanjili jedan strašno kompliciran algoritam i tako uspjeli par stotina tisuća jednadžbi smanjiti na 32.’

Primijenili su strojno učenje da bi veliki broj jednadžbi sveli na one koje se mogu izbrojiti gotovo na prste ruku. Što to znači? ‘Kad rješavate 32 jednadžbe, proces traje 5 sekundi, no kad morate računati nekoliko tisuća jednadžbi, proces traje tjedan dana’, strpljivo tumači pa se ograđuje. ‘Ovaj je naš doprinos manje od jedan posto cijelog područja koje pokušava riješiti kvantni problem za jako puno čestica istovremeno.' Program koji je Matija uz suradnike osmislio osposobljen je za traženje obrazaca i može se prilagoditi za promatranje sličnih problema bez početka od nule. Primjerice, može se primijeniti za izradu materijala koji nude supravodljivost, gdje elektroni teku kroz materijal bez ikakvog otpora.

OK, shvatili smo: znanost se konstantno natječe na Olimpijskim igrama i želi brže, jače, bolje. Istraživanje o navikama mladih na poslu koje je proveo A1 Hrvatska pokazuje kako je ta generacija svjesna koliko su im digitalizacija i globalizacija otvorile pristup novim prilikama. A evo kako je izgledao Matijin znanstveni sprint do doktorskog programa na Flatiron Institutu.

ISKORISTI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
Diplomirao je Fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu 2017. godine. ‘Nakon toga radio sam u području data sciencea, što je bilo samo zgodno ime za čišćenje podataka koje su prikupili putem anketa.’ Tu je radio dvije godine pa uz preporuke poslodavaca i mentora s PMF-a krenuo na master program u fizičarima važnom, Perimeter Institutu u Kanadi. ‘Iako najčešće ne prepoznaju Sveučilište u Zagrebu, imao sam sreće da su htjeli sa mnom napraviti intervju. Vidjeli su da nešto znam i uključili me. Bilo je i sreće jer za jednu poziciju najčešće ima sto prijava i vaša šansa ovisi o tome hoće li netko ozbiljno pročitati vaš miniesej i dati vam priliku na intervjuu. Ponekad je proces selekcije jednostavna lutrija’, objašnjava.

AI REVOLUCIJA I VJEŠTINE BUDUĆNOSTI: Iskoristi svoj super powwwer

Nalazimo se u ključnom trenutku ekonomske povijesti Hrvatske: vrijednost digitalne ekonomije do 2030. mogla bi dosegnuti 15% BDP-a (McKinsey, 2022). Recentan snažan razvoj AI tehnologije doprinosi rastu digitalne ekonomije i najavljuje značajnu transformaciju tržišta rada. Prema najnovijem ‘Future of Jobs Report’ Svjetskog ekonomskog foruma, u sljedećih pet godina trebalo bi nastati 69 milijuna novih poslova upravo pod utjecajem AI i smart tehnologija, tranzicija u održivo poslovanje i ESG standardizacije. Zato A1 Hrvatska i partneri - STEMI škola budućnosti, Algebra, Infobip i grupa SELECTIO - pozivaju na postizanje nacionalnog konsenzusa o potrebi stvaranja okruženja poticajnog za razvoj vještina budućnosti. Izgradimo zajednicu budućnosti koja će znati iskoristiti nove prilike!

A1 Hrvatska s partnerima stvorio je središnje mjesto u Hrvatskoj za vještine budućnosti jer vjeruje u informirano i uključivo digitalno društvo koje svakom pojedincu pruža jednake mogućnosti za razvoj. Prva hrvatska interaktivna mapa 100 poslova budućnosti i više od 3 tisuće vještina budućnosti, napravljena u suradnji sa 27 stručnjaka, donosi detaljan izvještaj u Hrvatskoj o promjenama na tržištu rada u AI revoluciji i potrebama najmlađe, generacije Z. Dobro došli u središnji hub u Hrvatskoj za vještine i poslove budućnosti: Izgradi, unaprijedi, iskoristi svoj SUPER POWWWER u društvu budućnosti.

Prijavio se nakon Mastera u Ontariju na doktorat u SAD-u i uspio ući na program Columbia Universityja i Flatiron Instituta. ‘Najvažnije je staviti nogu u vrata. To je surova stvarnost. Put dalje je puno jednostavniji kada dobijete priliku da kraj vašeg imena uz Sveučilište u Zagrebu stoji primjerice prestižni kanadski institut. To u akademskim krugovima nosi veću težinu.’ U Sjedinjenim Američkim Državama je već tri i pol godine. Početak je obilježila pandemija; nije se ni smjestio u New Yorku, već je nakon četiri mjeseca morao natrag u Zagreb. ‘Pandemija nam je svima teško pala. Radio sam jedno vrijeme na daljinu, ali nisam imao dojam da će mi prilika pobjeći. U tom se trenutku cijeli svijet smrznuo, ali nisam bio u panici da ću propustiti ovu šansu.’

Na Flatiron Institutu ima prilike raditi s najboljima u svom području. Opisuje ih kao istomišljenike koji razgovaraju istim jezikom. ‘Vrsta kvantne fizike kojom se bavim dovoljno je specijalizirana da na svijetu postoji dovoljno mjesta u kojima rade znanstvenici s kojima se mogu dijeliti iste ideje.’ Objašnjava i kako najviše nauči: 'Posao mi je da razmišljam o kvantnoj fizici i AI metodama. Često je preduvjet čitanje velikog broja članaka kako bismo na kraju mogli napisati svoj unutar tog konteksta. Čvrsto vjerujem da, ako želite naučiti nešto od znanstvenika, samo ih morate pitati. Ljudi se bave znanošću zato što ih to veseli i gotovo uvijek će rado porazgovarati o svom području, uživo ili putem maila.

UNAPRIJEDI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
Kao doktorski student u hijerarhiji je na dnu hranidbenog lanca u tom hubu jer je takva uostalom priroda akademskog razvoja. ‘No, osim formalnih razlika u plaći i statusu, kada jednom sjednete za stol, razlike između etabliranih znanstvenika i doktoranada poput mene nema. Kada se za konferencijskim stolom i pred pločom raspravlja o idejama, svačija će se čuti. Nemam dojam da ljude s kojima surađujem vodi ego jer je u samoj srži znanosti da su mišljenja nebitna. Ako matematika funkcionira, onda matematika funkcionira.’

Takva ga visoko kompetitivna okolina motivira. ‘Dijelom me iznutra vodi vlastita potreba da se dokažem jer razmišljam kako je netko uložio novce u moje znanje, pa imam potrebu dokazati da radim što bolje mogu. S druge strane, ljudi s kojima radim su tu zato što su najbolji u svom području’, opisuje Matija njihovu 'Premier league'. Sredina u kojoj radi otvorena je za nove ideje. Objašnjava kako je riječ o mentorima i grupi suradnika koji su dobro plaćeni i imaju na raspolaganju resurse. ‘Ljudi s kojima surađujem na Institutu imaju financijsku sigurnost, izuzeti su od nastave, pa to stvara okolinu u kojoj su svi susretljivi, pristojni i spremni odvojiti vrijeme za ono što im predložite.’

UNAPRIJEDI SVOJ SUPER POWWWER U DRUŠTVU BUDUĆNOSTI 
Matija ima 30 godina. Pripada najmlađem dijelu generacije Y / milenijalcima, ali posebno je za mlađe kolege dragocjena njegova privatna lekcija koju je naučio prvih dana u natjecateljskoj međunarodnoj okolini. Rijetki su, naime, oni koji će priznati takav problem, ali Matija prepričava kako se u novoj okolini na početku morao boriti protiv neugodnog i iritantnog 'unutrašnjeg neprijatelja': ‘Jedno sam se vrijeme osjećao kao da ovdje ne pripadam. Bio sam uvjeren da sam do ove adrese došao isključivo kombinacijom sretnih faktora, da su svi pametniji i bolji od mene, da je još tisuću drugih koji su jednako kvalificirani, a da nisu dobili priliku poput mene. Naučiš da za to postoji ime - imposter sindrom. S vremenom sam shvatio da to nije zdravo jer valjda sam nešto dobro napravio ako sam uspio doći do ove točke.’

Nakon znanstvenog rada koji je izazvao veliku pozornost u stručnoj javnosti sada radi na nizu novih projekata. ‘Radimo na metodama reprezentacije kvantne fizike pomoću neuralnih mreža i umjetne inteligencije.’

Matija pripada visoko produktivnim i radoznalim glavama kojima je uzbudljiviji proces nego nagrada. ‘Znanost je vjerodostojna zašto što je spora, jer morate proći više razina provjera i verifikacija raznih razina stručnjaka. Ako je vaš znanstveni rad preživio taj nemilosrdni napad svih, ako ste izdržali taj ping-pong, onda stiže nagrada. Znate da je ono što ste napravili dobro jer nitko nije uspio izbušiti rupe.’ Još ima godinu i pol do doktorata. Temelji za nove prilike zdravi su i čvrsti: ‘Ključno je naučiti razmišljati o širokom spektru tema na zajedničkom principu. Za mene je fizika najbolji odgovor na ključna pitanja, ali ako pitate biologa, reći će da je to biologija. Mislim da prirodne znanosti, odnosno STEM zvanja daju najbolju podlogu za širok raspon tema: od bavljenja umjetnom inteligencijom do vođenja biznisa i ekonomije.’

‘Nikad ne znate kamo će vas dovesti dobra znanost’, rekao bi Jim Simons, koji svakog dana dolazi u Flatiron Institute kako bi ručao u kantini na 11. katu. Svijet najboljih od najboljih ponekad se zna okupiti u istoj menzi.
 

MOJIH NAJVAŽNIJIH 5 PREPORUKA ZA ONE KOJI ŽELE POSAO BUDUĆNOSTI

1. Najvažnije je staviti nogu u vrata. Ne bojte se, ulaz često zna biti lakši nego što očekujete. Pametno je pokušati dobiti što više različitih perspektiva i zato je dobro otići vani. Ako su vam neka kompanija ili sveučilište zanimljivi, pošaljite im mail u kojem kažete da biste htjeli vidjeti što ljudi rade. Najčešće će vam reći - da.

2. Naučite učiti i sve će postati lako. Kad naučite prepoznati uzroke, stvari postaju jednostavnije.

3. Put naprijed nije nužno uvijek put prema inozemstvu. Vjerujem da za mlade profesionalce u STEM zanimanjima ostanak u Hrvatskoj sve više postaje dobra opcija. Naime, koliko su god vani mogućnosti za karijeru veće, u Hrvatskoj je život zapravo bolji i zdraviji.

4. Nemojte nikad podcijeniti vrijednost široke lepeze suradnika. Iako sam osobno grozan u networkingu, gradite i njegujte svoju internacionalnu ekipu. Ljudi s kojima radite nisu samo alat, nego treba uložiti neko vrijeme i trud da održite odnos s njima. Prije, dok nisu postojale društvene mreže, to je bilo teško, a danas je zapravo njegovanje kontakata lakše nego ikad. U znanosti se to radi pomoću konferencija koje su često izlika da s ljudima popijete kavu, dok su predavanja sekundarna. Kad se zaključi formalni dio događanja, imate svoj krug ljudi s kojima stvarate nove suradnje i projekte.

5. Kada pišete znanstveni rad, krenite u glavu. S punchlineom: otkrili smo to i to, i evo zašto mislimo da je to važno. Znanstveni rad nije roman. Ovaj su mi savjet dali moji mentori, a korisno ga je dijeliti dalje.

 

MATIJA ANALIZIRA ISTRAŽIVANJE A1 Hrvatska ‘GENERACIJA Z NA POSLU’

Rezultati velikog istraživanja o hrvatskoj generaciji Z, koje je proveo A1 Hrvatska, pokazao je koje vrijednosti očekuju u poslovnom okruženju i od kompanija u kojima rade. S Matijom smo raspravili o nekim rezultatima istraživanja.

1. Istraživanje A1 Hrvatska: Generacija Z visoko cijeni međunarodno radno okruženje. Matija: Generacija Z vjerojatno u prosjeku bolje govori engleski od prijašnjih generacija i lakše se služi internetom, pa su u poziciji pronaći zaposlenje izvan Hrvatske ili barem usporediti svoj posao s alternativama u inozemstvu.

2. Istraživanje A1 Hrvatska: Pripadnici generacije Z ne žele se koristiti ograničenim alatima. Matija: Smatram kako je to univerzalna stvar i ne ovisi o generaciji. Možda se može reći da je generacija Z u prosjeku informiranija o dostupnim digitalnim resursima.

3. Istraživanje A1 Hrvatska: Generacija Z pažljivo bira s kim želi raditi. Matija: Nekad nemamo luksuz izbora, ali kada se kreće u novi posao ili projekt, vjerujem da je svakom u interesu odabrati sposobne i komunikativne suradnike.