Kvaliteta zraka diljem Hrvatske pogoršava se tijekom zimskih mjeseci, posebno u Slavonskom Brodu koji je 2023. bio grad s najvećom razinom onečišćenja lebdećim česticama u Europskoj uniji.
Do pogoršanja kvalitete zraka zimi dolazi prvenstveno zbog prometa, nepovoljnih vremenskih uvjeta, grijanja i povećane potrošnje fosilnih goriva. Velik je faktor i tzv. temperaturna inverzija, pojava koja uzrokuje zadržavanje opasnih čestica pri tlu, posebno pri dužem izbivanju oborina koje čiste zrak.
Pritom su za ljudsko zdravlje najopasnije čestice PM10 i PM2.5. Radi se o većim česticama promjera do 10 mikrometara i manjima od 2.5 mikrometara. Dolaze iz različitih izvora, poput ložišta na ugljen, drvo ili naftne derivate koji su posebno aktivni tijekom zime. Osim toga, većim onečišćivačima smatraju se automobili s dizelskim motorima, postrojenja za proizvodnju cementa i obradu metala.
Znanstvene procjene pokazuju da svake godine od posljedica udisanja onečišćenog zraka prerano umre oko 400.000 ljudi u EU. Čak 40.000 smrti uzrokovano je emisijama iz plinskih štednjaka, što nadmašuje broj poginulih u prometnim nesrećama.
Kako se zaštititi od onečišćenog zraka?
Stručnjaci su izdvojili nekoliko smjernica uz koje se možeš donekle zaštititi od onečišćenog zraka.
Savjetuje se izbjegavanje fizičke aktivnosti na otvorenom tijekom ranog jutra i večeri, kada je zagađenje obično najveće. U razdobljima većeg zagađenja, možeš nositi maske s filtrima poput N95 i FFP2 koje filtriraju do 95 % čestica PM2.5 i PM10, a uobičajen su prizor u azijskim zemljama.
A kako se zaštititi kod kuće? Zagađenje u unutarnjem prostoru izazivaju plinske peći i štednjaci koji emitiraju dušikove okside i čestice PM2.5.
Zato provjetravaj svoj dom u razdobljima niže zagađenosti, npr. oko podneva. Korisne su i debele zavjese te zaštita za prozore i vrata koji smanjuju prodor opasnih čestica.
Osim toga, moderni pročišćivači zraka koriste HEPA filtere koji uklanjaju do 99 % PM čestica iz zraka u zatvorenom prostoru. Primjerice, kuhanje večere može onečistiti tvoj dom štetnim plinovima i česticama koje ostaju u zraku dugo nakon što završiš s jelom.
U nastavku saznaj koje su prednosti korištenja pročišćivača zraka u zatvorenom prostoru.
Prednosti pročišćivača zraka
- Smanjuje količinu štetnih čestica
Sitne čestice mogu završiti u tvojim plućima i ući u krv poput kisika, zbog čega mogu utjecati na gotovo svaki dio tvoga tijela. Neke studije pokazale su da izloženost opasnim česticama može negativno utjecati na zdravlje srca, povećavajući rizik od visokog krvnog tlaka, moždanog i srčanog udara i zatajenja srca.
Korištenje pročišćivača zraka može pomoći zdravlju tvog srca i pluća, posebno ako živiš u području s visokom razinom onečišćenja vanjskog zraka.
Izloženost onečišćenom zraku povećava rizik od dijabetesa. U istraživanju iz 2018. znanstvenici su procijenili da se u jednoj godini pojavljuje 3,2 milijuna novih slučajeva dijabetesa tipa 2 uzrokovanih izloženošću opasnim česticama.
Udisanje zagađenog zraka povezano je i s dugoročnim i kratkoročnim kognitivnim posljedicama, poput problema s koncentracijom. Harvardsko istraživanje iz 2021. pokazalo je povezanost između kvalitete zraka i kognitivnih performansi radnika u poslovnim zgradama diljem svijeta. Kada se u zraku povećala razina čestica PM2.5, a smanjila ventilacija, ispitanicima je trebalo više vremena da odgovore na pitanja iz upitnika te su davali više netočnih odgovora.
- Uklanja alergene
Izloženost alergenima iz zraka može uzrokovati kihanje, začepljenost i curenje nosa te svrbež ili curenje očiju. Jedna od glavnih prednosti kvalitetnog pročišćivača zraka je sposobnost smanjivanja alergena poput peludi, dlaka kućnih ljubimaca, prašine i spora plijesni.
Neka tvoj dišni sustav odahne postavljanjem pročišćivača zraka u prostoriju u kojoj provodiš najviše vremena. Primjerice, ako se tvoja alergija pogoršava noću ili netom nakon buđenja, trebaš ga postaviti u spavaću sobu.
- Smanjuje rizik od izlaganja virusima
Virusi poput prehlade, gripe i koronavirusa mogu se prenijeti česticama i kapljicama u zraku. Kada se netko u tvome domu zarazi respiratornom infekcijom, virusi se šire zrakom kada osoba kašlje, kiše ili čak diše. Budući da svi ukućani udišu isti zrak u zatvorenom prostoru, virusne infekcije obično su neizbježne pod istim krovom.
Upravo su zato korisni pročišćivači zraka koji uglavnom mogu ukloniti viruse i bakterije iz zraka dok prolaze kroz filter.
- Smanjuje nakupljanje prašine
Iako je to teško reći na prvu, prašina se sastoji od brojnih čestica, kao što su mrtve kožne stanice, prljavština, bakterije, dlake, pelud, grinje, spore plijesni, pa čak i teški metali poput olova.
Pročišćivač zraka može usporiti širenje prašine uklanjanjem čestica iz zraka prije nego što se stignu nataložiti, tako da trošiš manje vremena na brisanje prašine, a više na aktivnosti u kojima zaista uživaš.
- Eliminira neugodne mirise
Nekih se neugodnih mirisa lako riješiti, no drugi su nešto tvrdoglaviji poput mirisa od kuhanja, novog namještaja ili kućnih ljubimaca. Tu u pomoć može uskočiti pročišćivač zraka.
Molekule mirisa su hlapljive, što znači da brzo isparavaju na sobnoj temperaturi. Pročišćivači zraka uglavnom eliminiraju hlapljive organske spojeve, kemijske plinove koji uključuju većinu molekula neugodnog mirisa.
- Pruža zdravije okruženje za spavanje
Loša kvaliteta zraka u spavaćoj sobi može utjecati na kvalitetu sna. Prašina, dlake kućnih ljubimaca, pelud i drugi alergeni u zraku ili na tvojoj posteljini mogu izazvati iritaciju dišnog sustava koja prekida tvoj san simptomima kao što su kihanje i začepljenost nosa.
Postavljanje pročišćivača zraka u spavaću sobu smanjuje izloženost česticama u zraku tijekom noći. Postavi ga negdje gdje dovod zraka neće biti blokiran zidovima, namještajem ili presvlakama i ostavi ga uključenim cijelu noć na najvišoj postavci koja ti neće omesti san.
Korištenje pročišćivača zraka u zatvorenom prostoru odličan je način za smanjenje onečišćenja zraka, a još ćeš bolje rezultate postići drugim navikama koje su dobre za kvalitetu zraka, poput redovitog čišćenja i češćeg prozračivanja prostora.
U A1 ponudi možeš pronaći sjajne uređaje uz produljenje ili aktivaciju interneta, a među njima je i pročišćivač zraka. Zgrabi Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro uz fiksni internet za 23 € jednokratno i 8 €/mj. tijekom dvije godine. Uz pametnu kontrolu putem aplikacije Mi Home, uvijek se vraćaš u dom ispunjen čistim i svježim zrakom. Ovaj pročišćivač prati kvalitetu zraka u stvarnom vremenu i automatski prilagođava brzinu pročišćavanja, kako bi život u tvome domu bio što ugodniji.
Foto: Getty Images/Xiaomi