Budućnost na prvom mjestu

Božićni filmovi

A1 svijet

Od komedija i dokumentaraca do toplih priča s poukom: Blagdani na A1 TV-u donose naslove za cijelu obitelj

Sezona je božićnih filmova. Nakon što ukrasiš jelku, ispečeš kolače i zamotaš darove, ne postoji bolja zabava od ušuškavanja na kauču sa svojim najmilijima i gledanja omiljenog blagdanskog klasika.

Budući da blagdani različitim ljudima nose različito značenje, postoji bezbroj definicija božićnih filmova. Nekima je dovoljno da se većina radnje odvija tijekom prosinca, drugima da je u soundtracku pregršt božićnih pjesama ili da film nosi poruku koja naglašava pravo značenje blagdana.

Upravo smo se time vodili pri sastavljanju ovog popisa, a svim je filmovima zajednička jedna stvar – tebe i tvoju obitelj uvest će u veselo blagdansko raspoloženje. Osim filmova i crtića za najmlađe, na
A1 TV-u pronaći ćeš zanimljive dokumentarce i romantične komedije. Zato navuci božićnu pidžamu, pronađi udobno mjesto i iskusi čaroliju blagdana i na malim ekranima.

Priče iz skrivenog grada: Drvo želja

Građani skrivenog grada davno su sklopili pakt o suživotu u harmoniji, no u mladoj oposumki Karli javlja se želja za nečim drugačijim pa maštari o avanturi izvan zidina grada.

Na tradicionalnoj godišnjoj ceremoniji ubrala je posljednje sjeme s poznatog Stabla želja, čime je slučajno pokrenula apokaliptičnu ledenu oluju. Sljedeće jutro njezin se grad budi prekriven snijegom, što stanovnike dovodi u opasnost. Oposumka Karla ima priliku ispraviti svoju pogrešku, odnosno spasiti svoj grad i sugrađane, no vremena je sve manje i manje.

Ovaj animirani film iz 2019. možeš pronaći u A1 TV katalogu Božićni filmovi.

Djedica iza rešetaka

Božić je opasno ugrožen jer je Djed Božićnjak u bijegu pred policijom nakon razbijanja saonica. U pomoć mu pristižu jedan otac i sin koji starog djedicu skrivaju u svojoj garaži. Hoće li ga policija naposljetku pronaći i smjestiti iza rešetaka? 

Korisnici Filmskog paketa mogu pronaći ovu sjajnu britansku crnu komediju u filmskom katalogu Moviemix. Samo klikni na gumb VOD na daljinskom upravljaču i odaberi Moviemix jer te tamo čekaju i drugi blagdanski filmovi, kao što su Božićna zamjena, Sve najbolje i Zaboravljeni Božić.

Sam u kući 

Što su blagdani bez ovog božićnog klasika? Ovaj obiteljski film iz 1990. prati dječaka Kevina (Macaulay Culkin) kojeg roditelji zaborave kod kuće prilikom odlaska na blagdansko putovanje u Pariz. Lopovi Harry i Marv planiraju opljačkati njegovu kuću, no Kevin je spreman učiniti sve kako bi je obranio. 

Radi se o blagdanskoj komediji koja već desetljećima nasmijava publiku svojom zabavnom i originalnom pričom, koja uglavnom zaobilazi klišeje i božićni ugođaj, ali nosi važnu poruku o obiteljskom zajedništvu.

Sam u kući možeš pogledati na Badnjak u 20:15 na RTL-u.

Prošlog Božića

Ovaj je film inspiriran pjesmom „Last Christmas“, božićnim klasikom grupe Wham, čije stihove doslovno interpretira. Priča prati smušenu Katarinu Andrić (Emilia Clarke iz Igre prijestolja) koja se s roditeljima i sestrom doselila u London nakon rata u bivšoj Jugoslaviji (u filmu možeš vidjeti poznatu britansku glumicu Emmu Thompson kako loše govori hrvatski)

U Katarinin život ulazi Tom koji ruši sve njezine emocionalne zidove, a ona se zaljubljuje u njega. Na tome putu nailaze na brojne prepreke, a kako se London sprema za Božić, njih dvoje prepuštaju se sudbini i odluče poslušati svoje srce.

Prošlog Božića pogledaj u subotu, 23. 12. u 22:15 sati na RTL-u.

Dom Djeda Mraza u divljini 

Želiš znati više o Laponiji, čarobnom domu Djeda Božićnjaka? U ovom dokumentarcu otkrij sve o dalekoj sjevernoj zemlji zimskih čuda. Divljinu koja se neprestano mijenja nastanila su nevjerojatna stvorenja pa se tako suri orlovi bore oko plijena, dok se mošusno govedo opire oštrom vjetru. Ovaj predivni prikaz doma Djeda Božićnjaka natjerat će te da se zapitaš kako je moguće da postoji tako čarobno mjesto.

Dom Djeda Mraza u divljini dostupan je korisnicima Obiteljskog paketa na Božić u 18 sati na kanalu Viasat Nature.

Božić kod Cooperovih

U ovoj komediji punoj poznatih glumačkih lica (Amanda Seyfried, Olivia Wilde, Diane Keaton, Ed Helms) četiri generacije obitelji Cooper okupljaju se na proslavi Badnjaka. Međutim, niz nepredvidivih okolnosti i posjetitelja preokrene večer te ih povede prema nenadanom ponovnom otkrivanju obiteljskog zajedništva i blagdanskog duha.

Božić kod Cooperovih pogledaj 26. 12. u 14:40 sati na kanalu CineStar TV 1.

Božićna kraljevska romansa

Božić je na užurbanom Manhattanu. Priča prati samohranu majku i spremačicu Neve koja radi u luksuznom hotelu. Jednoga dana počasni gost, princ od Genove, zamijeni je za bogatu gošću hotela. Na kraljevskoj turneji po New Yorku između njih počinju frcati iskre, ali kada ljubomorna dama otkrije Nevein pravi identitet, spremačica se nađe u nevolji.

Ovaj romantični blagdanski film pogledaj na kanalu Pickbox TV u petak, 22. 12. u 14:35 sati, a na istom kanalu čeka te više od 70 božićnih filmova.



Foto: Getty Images

Online kupnja uoči blagdana

A1 svijet

Savjeti za sigurnu online kupnju uoči blagdana: Internetske prijevare najčešće su upravo u ovom razdoblju

Blagdani samo što nisu stigli, što znači da vjerojatno mahnito tražiš prigodne poklone za svoje najmilije. Ako blagdanske gužve u shopping centrima i po gradovima nisu za tebe, sigurno razmatraš svoju kupnju obaviti online.

Hakeri i prevaranti vole ovo doba godine i spremni su iskoristiti lakovjernost i žurbu kupaca. Zato uoči blagdana posebno pripazi na svoje transakcije, a u nastavku pročitaj nekoliko korisnih savjeta s kojima ćeš zaštititi sebe i svoj novčanik.

Promisli prije otvaranja linkova

Prijevare s krađom identiteta najčešće su upravo u ovo doba godine. Kada je riječ o online shoppingu, najsigurnije je u tražilicu upisati točno ime webshopa i tamo pronaći idealan poklon. S druge strane, otvaranjem linka iz e-maila ili SMS-a može započeti automatsko preuzimanje zlonamjernog softvera. Dakle, najbolje je direktno posjetiti webshop, a ako si želiš skratiti posao, uvijek u pregledniku možeš „bookmarkirati“ određene stranice.

Ukloni spremljene podatke nakon plaćanja

Brojni webshopovi automatski spremaju tvoje kartične podatke. Iako to može olakšati iduću kupnju, izlaže te riziku. Haker koji ima pristup tvome uređaju može kupovati koristeći podatke o plaćanju koji su pohranjeni na tvome računu. Dakle, za tvoju je sigurnost bolje da dopustiš što manje pohranjivanja podataka o plaćanju. Nakon što obaviš kupnju, otiđi na postavke webshopa i tamo ukloni podatke o svojoj platnoj kartici.

Obrati pozornost na HTTPS (posebno na 'S')

Prvi put si na nekom webshopu i ne znaš je li siguran? Srećom, to možeš vrlo jednostavno provjeriti. Pogledaj URL link stranice i pojavljuju li se na njegovom početku slova „https“. Naime, „https“ znači da određena web stranica šifrira podatke koji se prenose na njoj, poput imena i prezimena, adrese i kartičnih podataka. Nikada ne kupuj na web stranici koja ne koristi „https“ u URL traci. Dodatni pokazatelj sigurnosti stranice je mala ikona lokota koja se nalazi ispred URL-a.

Provjeri URL stranice

Samo jedan tipfeler pri upisivanju imena webshopa može biti presudan jer tako možeš završiti na lažnoj stranici. Hakeri kupuju domene koje su slične onima popularnih webshopova, a potom kopiraju njihov izgled kako bi zavarali kupce koji pogriješe prilikom upisivanja pojma u tražilicu. Zato uvijek provjeri nalaziš li se na ispravnoj web adresi ili na njezinoj zlonamjernoj kopiji.

Ne koristi javni Wi-Fi dok kupuješ

Kada povežeš svoj uređaj s javnom Wi-Fi mrežom, podložniji si hakerskom napadu jer oni vrebaju upravo takve popularne mreže. Oni špijuniraju aktivnosti uređaja spojenih na istu besplatnu mrežu, što im može dati pristup svemu što upisuješ, uključujući lozinke i podatke o kreditnoj kartici. Zato pri kupnji uvijek isključi javni Wi-Fi i koristi svoje mobilne podatke.

Pripazi na prijevare u e-mailovima i SMS-ovima

Prevaranti znaju da ljudi očekuju e-mailove trgovaca o blagdanskim rasprodajama, a također dobivaju hrpu potvrda narudžbi i obavijesti o otpremi u ovo doba godine. Hakeri koriste ove e-mailove kao predloške, lažno se predstavljajući kao veliki brendovi. Takvi e-mailovi izgledaju gotovo identično pravim i dizajnirani su tako da te potaknu da klikneš i/ili se prijaviš na zlonamjerni link. Ovo je još jedan razlog zašto je uvijek bolje otići direktno na web stranicu brenda, nego otvoriti link iz e-maila.

Redovito provjeravaj svoj bankovni račun

Potraži bilo kakve sumnjive transakcije koje bi mogle ukazati na krađu podataka. Proces praćenja troškova možeš automatizirati postavljanjem upozorenja i notifikacija na svojoj aplikaciji za internetsko bankarstvo. Naime, neke banke dopuštaju postavljanje upozorenja za kupnje koje prekoračuju određene iznose ili kad se kupnja dogodi izvan tvoje države.

Ažuriraj uređaje

Računala, tableti i pametni telefoni koji imaju stari softver su ranjivi. Iako možda ne želiš čekati 10-minutno ažuriranje smartphonea, to ti donosi zaštitu jer hakeri iskorištavaju slabe točke u operativnim sustavima uređaja. Ažuriranje donosi zakrpe za dotad poznate ranjivosti, smanjujući rizik od krađe podataka. Obavezno instaliraj sva ažuriranja na uređaju prije nego što ga koristiš za online kupnju.

U nastavku možeš poslušati savjete stručnjakinja iz
Centra za sigurniji internet koje su u svome podcastu razgovarale o sigurnom online shoppingu.


Želiš znati više o sigurnosti na internetu? U Priručniku za BoljiOnline pronađi slične teme i saznaj kako svojim djelima možemo učiniti internet sigurnijim i pozitivnijim mjestom za sve.

Foto: Getty Images

Skrolanje društvenim mrežama

A1 svijet

Kako biti uzoran digitalni građanin? Počni s ovih 7 koraka za odgovorno korištenje društvenih mreža

Društvene mreže danas su primarni način na koji se povezujemo s drugima, pratimo vijesti i aktualne trendove te dijelimo svoje stavove, ali i puno više od toga.
Upravo je zato važno razmišljati o svome digitalnom otisku. Kako biti uzoran digitalni građanin? Kako odlučiti što objaviti, a što preskočiti? Kako pripaziti na svoje interakcije i voditi računa o objavama na društvenim mrežama?

U nastavku saznaj kako biti odgovoran u online svijetu i kreirati sigurno digitalno okruženje za sve.

Promisli prije objave

Na društvenim mrežama uglavnom je lakše izreći ili napisati nešto što ti ne bi bilo ugodno izjaviti u stvarnom životu. Zato si prije objave postavi jednostavno pitanje: „Bih li ovo ikad rekao uživo?“ Također, u trenucima kada te svladaju emocije najbolje se primiriti i izbjegavati objave na društvenim mrežama.

Ne otkrivaj previše

Sigurno postoji puno stvari koje želiš podijeliti na internetu, no bolje je biti oprezan, barem kada je riječ o dijeljenju osobnih podataka kao što su tvoje puno ime i prezime, adresa, financijski podaci – ukratko, sve što hakerima olakšava tvoj pronalazak. Naime, prekomjerno dijeljenje osobnih informacija čini te lakšom metom za krađu identiteta.

Zaštiti svoju privatnost

Provjeri postavke privatnosti na svojim društvenim mrežama jer ćeš jedino tako znati odgovara li ti ono što drugi mogu vidjeti na tvojim profilima. Stručnjaci za cyber sigurnost savjetuju da svakih šest mjeseci pregledaš svoje postavke na svim računima.

Koristi više tražilica

Ako koristiš samo jednu tražilicu, onda tvoje informacije dolaze s jednog izvora. Razmotri korištenje anonimnih tražilica kao što su Startpage, DuckDuckGo i Swisscows jer tako možeš ograničiti koliko se dijeli tvoja povijest pretraživanja i pregledavanja.

Zaštiti i redovito mijenjaj svoje lozinke

Zaštita lozinki i njihovo često mijenjanje hakerima otežava pronalazak informacija o tebi. Kreiraj jedinstvenu lozinku za svaku društvenu mrežu i izbjegavaj korištenje Facebook ili Google računa za prijavu prilikom kreiranja računa na drugim web stranicama ili aplikacijama.

Provjeri izvore informacija

Prije nego što odlučiš nešto podijeliti, provjeri činjenice i vjerodostojnost informacije. Danas je lakše nego ikad prije pronaći i širiti dezinformacije pa može biti teško prosuditi što je istina, a što izmišljotina.

Prijavi nezakonite aktivnosti i neprimjereno ponašanje

Dužnost dobrog digitalnog građanina jest prijaviti sumnjive aktivnosti i cyberbullying kako bi se takvo što spriječilo u budućnosti. Ako vidiš nešto neprimjereno ili nezakonito, prijavi sporni profil.

Želiš koristiti tehnologiju odgovorno i biti dio promjene u online svijetu?

Prijavi se u
Školu odgovornog influensanja i preuzmi odgovornost u kreiranju sigurnijeg online okruženja svima nama, a posebno budućim generacijama. Ostavi svoje podatke, a nakon odslušanih edukacijskih modula dobit ćeš Diplomu Centra za sigurniji internet o položenoj Školi odgovornog influesanja.

Također, na stranici #BoljiOnline saznaj sve o prednostima, ali i opasnostima tehnologije te kako biti uzoran digitalni građanin.

Foto: Getty Images

A1 svijet

Utjecaj influencera na djecu i mlade: Teško je odoljeti zabavnom sadržaju, no postoje brojne opasnosti

U današnje vrijeme često čujemo da je nečije zanimanje influencer te su oni gotovo svuda oko nas. Kako sam termin influence zapravo znači utjecaj, jasno je da su influenceri zapravo osobe koje imaju veliki utjecaj, odnosno moć utjecaja na tuđe odluke. S obzirom na velik broj ljudi koji ih obično prati, oni s lakoćom mogu utjecati na ponašanje svojih pratitelja, ali isto tako mogu utjecati i na to koje proizvode će njihovi pratitelji kupovati zbog oglašavanja usluga i proizvoda, odnosno influencer marketinga.

Iako utjecaj influencera može biti pozitivan, na primjer kada influenceri motiviraju mlade da budu zdraviji i socijalno osvješteniji, postoji sve veća zabrinuost oko mogućeg negativnog utjecaja influencera na djecu i mlade, na primjer kada promoviraju konzumaciju alkoholnih pića ili slično. Djeca i mladi mogu biti posebno podložni manipulacijama i uvjeravanjima influencera jer imaju manje životnoga iskustva i jer njihov kognitivni razvoj još nije završen, u procesu su traženja sebe te često u influencerima vide svoje uzore. Također, influenceri često nude nekakve zabavne sadržaje, pa zbog toga vrlo lako privuku pažnju djece i mladih.


Kako djeca i mladi pokušavaju stvoriti i definirati vlastitu sliku o sebi, oni su posebno ranjiva skupina, a nametanje uređene stvarnosti i iskrivljene slike stvarnoga života može im dodatno otežati situaciju i donijeti neke potencijalne negativne utjecaje. Mnogi influenceri promoviraju nerealne tjelesne standarde, što može pridonijeti nezadovoljstvu tijelom i poremećajima prehrane među njihovim sljedbenicima. Djevojke se ponekad izgladnjuju kako bi imale savršeno tijelo i kako bi se prilagodile standardima ljepote koji se promoviraju na društvenim mrežama. Također mogu promovirati materijalizam i konzumerizam, potičući pratitelje da kupuju proizvode koji im nužno ne trebaju ili one koje si zapravo ne mogu priuštiti. Nadalje, oni mogu negativno utjecati na mentalno zdravlje svojih pratitelja. Sadržaj koji biraju i uređuju influenceri, ali i svi drugi kreatori sadržaja (npr. novinari) može stvoriti iskrivljen pogled na stvarnost, navodeći mlade da osjećaju kako oni nisu dorasli svojim vršnjacima ili idealiziranoj verziji sebe koju vide na internetu. Važno je da se zapitaš iz kojeg razloga pratiš određene influencere i kakve vrijednosti oni promiču.

Važno je naglasiti da influenceri mogu imati i pozitivne utjecaje na svoje pratitelje. Oni se mogu odlučiti stvarati edukativne objave, objave koje su primjerene za djecu i mlade, obratiti pozornost na to da čak ni u pozadini svojih videozapisa ili slika nemaju neprimjerene sadržaje (poput alkohola i cigareta) te pokušati prikazivati realnu sliku života. Također, iznimno je važno naglasiti ako su fotografije koje objavljuju dorađene kako bi njihovi pratitelji znali da to nije realan prikaz i da su korišteni određeni filteri ili dorade.

Škola odgovornog influensanja

Kako bi se smanjio negativan utjecaj influencera na djecu i mlade, vrlo je važno da se mlade što više educira o važnosti kritičkog razmišljanja te da se što više razgovara o razlikama između stvarnog i virtualnog svijeta. Nužno je poticanje influencera da sadržaji koje objavljuju budu primjereni, da naglase ako uljepšavaju svoje fotografije i videozapise te da stvaraju sadržaje koji potiču zdrav način života.

Želiš biti dio promjene i naučiti više o ovoj temi? Priključi se u online besplatnu
Školu odgovornog influensanja. Cilj Škole je osvijestiti influencere i kreatore sadržaja o tome koliko je važno odgovorno ponašanje u online svijetu te koliko je važno kreirati pozitivan online sadžaj. Ambasadori škole su influenceri čiji je sadržaj pregledan i odobren od strane Centra za sigurniji internet. Po pregledavanju, tj. odslušanim svim modulima i uspješno riješenim provjerama znanja, sudionici na mail primaju potvrdu/certifikat od strane Centra za sigurniji internet. Škola nije namijenjena samo influencerima, nego svakome tko želi naučiti više o ovoj temi i utjecati na promjenu.

Ranije spomenutu Školu odgovornog influensanja uspješno su položili i neki hrvatski influenceri čiji su sadržaji provjereni i odobreni od strane Centra za sigurniji internet kao primjereni:

Ana Radišić – voditeljica, urednica, podcasterica i influencerica
Domagoj Jakopović Ribafish – kolumnist, novinar, gastro bloger, profesor geografije
Slađana Ostić (slakipalaki) – influencerica
Miro Čabraja – glumac i influencer

Kod praćenja influencera, obrati pozornost na sljedeće:
Prepoznajte prikriveno oglašavanje: Važno je imati na umu da influenceri ponekad zarađuju od promocije određenih proizvoda te da je moguće da reklamiraju određene proizvode samo zbog toga što su plaćeni za to, a u stvarnosti ih možda ni oni sami ne koriste. Nije svaka reklama označena kao plaćeni oglas, no trebaš osvijestiti da se ponekad koristi i prikriveno oglašavanje. Prikriveno oglašavanje je zakonski zabranjeno u tradicionalnim medijima, no na društvenim mrežama još nije regulirano.

Ne dopusti da te preuzme strah od propuštanja (FOMO): FOMO je sve češći fenomen koji dovodi do toga da osoba učestalo provjerava novosti na društvenim mrežama. Ako se osjećaš razdražljivo i tjeskobno dok mobitel nije uz tebe, moguće je da i ti doživljavaš FOMO. Provjeri koliko vremena provodiš na društvenim mrežama, ostavi mobitel sa strane dok si u društvu, odredi si vrijeme bez ekrana te postavi ograničenja za korištenje društvenih mreža.

Sve što vidiš na društvenim mrežama nije stvarno: Kako većina ljudi na društvenim mrežama bira istaknuti one najljepše dijelove svoga života te prikazati uljepšanu verziju sebe, ne čudi da to čine i influenceri. To može dovodi do toga da se njihovi pratitelji uspoređuju s njima, a posljedično do manjka samopouzdanja i negativnih osjećaja. Sljedeći put kada se odlučiš uspoređivati s fotografijama na društvenim mrežama, sjeti se da to vrlo vjerojatno nisu stvarne nego dorađene fotografije, te da je potpuno normalno i prirodno imati određene “mane”.
Također, imaj na umu da objave influencera često nisu vjeran prikaz svakodnevnice i da svatko ponekad ima loše dane.

Imaš dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet ti stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svaki radni dan od 08:00 do 16:00 sati. Osim toga, na stranici #BoljiOnline saznaj sve o prednostima i opasnostima tehnologije te kako je koristiti odgovorno i sačuvati zdravlje i povezanost s onima koji su ti bitni.

Foto: Getty Images

Slušanje glazbe

A1 svijet

Stigle su Deezer statistike za 2023.: Provjeri svoj glazbeni sažetak i otkrij tko su najslušaniji izvođači na svijetu

Došlo je doba godine kada se raduješ popisima najslušanijih izvođača na glazbenim streaming servisima, bilo da se radi o osobnoj top listi ili globalnoj. Zato je vrijeme za My Deezer Year 2023.

Godina na izmaku bila je puna glazbenih poslastica – od dugoočekivanih albuma Miley Cyrus i Lane Del Rey, Olivia Rodrigo osvojila je srca milijuna svojim drugim albumom „GUTS“, a svjetlo dana ugledao je i novi album rock giganata Rolling Stonesa. S obzirom na sve ovo, ne čudi što je prosječno vrijeme streaminga na Deezeru ove godine 88 sati i 39 minuta po korisniku.

Globalne Deezer brojke za 2023.

The Weeknd je najslušaniji izvođač na svijetu na Deezeru. Prvi je to put da je kanadski glazbenik zasjeo na tron ove liste, nakon što je nekoliko posljednjih godina zauzimao drugo mjesto. Slijede ga Taylor Swift, Imagine Dragons, David Guetta i Ed Sheeran, što pop čini globalno najstreamanijim žanrom.

Miley Cyrus sa svojim neizbježnim hitom „Flowers“ predvodi listu najslušanijih pjesama na Deezeru ove godine, dok je „As It Was“ koju izvodi Harry Styles dospjela na drugo mjesto. Slijede ih „Another Love“ Toma Odella, „I'm Good (Blue)“ Davida Guette i Bebe Rexhe te „CUFF IT“ koju izvodi Beyonce.

Još jedna kategorija koju predvodi glazbenica je najslušaniji album godine pa je tako Beyoncein „RENAISSANCE“ na vrhu liste. SZA joj se pridružuje u prvih 5, kao i Bad Bunny, Harry Styles i Metro Boomin.

Tvoja Deezer godina

Znaš li da u Deezer aplikaciji možeš pronaći zabavne statistike vezane za tvoje streaming navike tijekom 2023. godine?

My Deezer Year odvest će te na putovanje nadahnuto tarotom, u kojem ćeš otkriti pjesme i izvođače koji su ti se najviše svidjeli, ali i zaviriti u svoju glazbenu budućnost. Karte će otkriti i tvoj najdraži žanr, broj novootkrivenih izvođača u 2023. i još puno toga. Odigraj kviz o tvojim najslušanijim pjesmama, a čekaju te i personalizirane preporuke za koncerte u blizini.

Tijekom svog My Deezer Year iskustva otkrit ćeš i intrigantne informacije o svom glazbenom identitetu, a samo najveći ljubitelji shuffle opcije bit će nagrađeni posebnom kartom zbog svojih navika slušanja.

Pregledaj svoje glazbeno putovanje tijekom 2023. na početnoj stranici ili u Explore kartici.

Foto: Getty Images/Deezer

Ana Radišić i Škola odgovornog influensanja

A1 svijet

Prepoznata važnost stvaranja pozitivnog online svijeta: Škola odgovornog influensanja dobila priznanje Europske komisije

Kada su prošle godine A1 Hrvatska i Centar za sigurniji Internet (CSI) pokrenuli Školu odgovornog influensanja, znali su kako pokreću edukativan projekt kojim će influencere educirati i osvijestiti o važnosti kreiranja odgovornog online sadržaja. No, sigurno nisu ni pomislili kako će ta platforma u samo godinu dana postati dijelom uglednog društva europskih inicijativa koje brinu o sigurnom internetu.

Što je zapravo Škola odgovornog influensanja?

Ideja Škole vrlo je jednostavna – podići svijest o važnosti prepoznavanja i prijavljivanja neprimjerenog online sadržaja te stvaranje onog koji će pozitivno utjecati na korisnike, posebno djecu i mlade. Kao što ime kaže, ona je prvenstveno namijenjena onima koji svojim sadržajem predstavljaju uzore većem broju korisnika, no ne moraš nužno biti influencer ili kreator sadržaja za prijavu u slušanje modula. Važno je samo u sebi posjedovati strast i želju za izgradnjom boljeg i sigurnijeg online svijeta.

Priznata na europskoj razini

Škola je do sada privukla brojne influencere i kreatore sadržaja koji su kroz njene module osvijestili na koji način svaki pojedinac može i mora doprinijeti stvaranju pozitivnog virtualnog okruženja. No, nije samo privukla pozornost modernih online uzora. S projektom Škola odgovornog influensanja, CSI i A1 Hrvatska sudjelovali su na međunarodnom Safer Internet Forumu (SIF) 2023. u organizaciji European Schoolneta u ime Europske komisije. Tema ovogodišnjeg foruma bila je digitalno osnaživanje mladih pa su se u njegovom programu predstavile inicijative čiji je cilj razvoj digitalnih vještina djece, mladih, roditelja i učitelja.

Ana Radišić – polaznica Škole i hrvatska predstavnica

A tko bi mogao bolje predstaviti Školu odgovornog influencanja od polaznice koja je marljivo prošla sve module i zaslužila svoj certifikat odgovornog influencera. Nakon što je na SIF-u predstavila Školu odgovornog influensanja, ambasadorica ovog pozitivnog projekta, Ana Radišić, podcasterica i TV voditeljica, sudjelovala je na online panelu gdje je s ostalim sudionicima – Steven Vosloo, UNICEF Innocenti, Steve Muller, Ministarstvo gospodarstva Luksemburg, te Amanda Timberg, Google, raspravljala o vještinama koje djeca i mladi trebaju razviti kako bi prilikom gledanja, ali i stvaranja sadržaja, imali sigurna te zdrava online iskustva. 


 

„Ne samo da mi je bila čast, nego sam uistinu uživala predstavljati ovako pozitivan projekt kao što je Škola odgovornog influensanja. Istaknula bih kako se ne radi o tek jednom u nizu „tečaja“ koji položite kako biste ga uvrstili u svoj životopis, već o projektu koji me je osvijestio i dodatno usmjerio na važnost uloge koju moj posao predstavlja u online svijetu. Ova platforma zaista pruža jasne činjenice i konkretne korake za izgradnju boljeg interneta“, istaknula je Radišić. 

A1 Hrvatska i CSI – tandem koji zna što radi

Škola odgovornog influensanja jedan od je od projekata proizašao iz dugogodišnje uspješne suradnje A1 Hrvatska i CSI-a. Stoga njen uspjeh ne iznenađuje, ali prepoznatljivost na razini EK-a ipak laska, a to je potvrdio i Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u sklopu kojeg djeluje Centar za sigurniji internet. „Škola odgovornog influensanja sada je i službeno postala dijelom uglednog društva europskih inicijativa kojima se sustavno promiče važnost sigurnosti korisnika prilikom korištenja interneta, ali i odgovornosti onih koji stvaraju online sadržaj“, naglasio je Ramljak.

Veliki uspjeh Škole ponosno je istaknula i Iva Ančić, rukovoditeljica brenda, marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja u A1 Hrvatska. „Kao šećer na kraju godine stiglo je ovo zaista veliko priznanje Europske komisije. Iznimno sam ponosna što je tako kvalitetan i pozitivan projekt prepoznat na europskoj razini i to nam je dodatna motivacija da nastavimo još ustrajnije graditi našu #BoljiOnline priču.

Kako se prijaviti u Školu odgovornog influensanja?

Želiš influensati odgovorno i preuzeti odgovornost u kreiranju sigurnijeg online okruženja svima? Prijavi se u Školu odgovornog influensanja putem LINKA, a nakon provjere podataka od strane Centra za sigurniji internet ulaziš u proces certificiranja.

Nisi influenser, ali želiš steći nova znanja o sigurnosti na internetu? Ispuni obrazac na LINKU, a nakon odlušanih edukacijskih modula dobit ćeš Diplomu Centra za sigurniji internet o položenoj Školi odgovornog influensanja.

Foto: A1 Hrvatska

Mia Dimšić

A1 svijet

Što trenutačno sluša Mia Dimšić? Pjevačica nam je složila playlistu uoči velikog koncerta u Lisinskom

Mia Dimšić, jedna od najpopularnijih mladih kantautorica, 7. studenog izdala je svoj prvi album na engleskom „Monologue“.

Pjevačica koja nas je prošle godine predstavljala na Eurosongu novim je pjesmama zasjala u novom svjetlu, a iza njih stoji uigrani tim, koji uz Miju čine Damir Bačić i Vjekoslav Dimter.

"'Monologue' je moj prvi album na engleskom i ostvarenje velikog sna. Sve pjesme na njemu nastale su u posljednje dvije godine, ali u mojoj mašti on postoji puno puno duže. 'Monologue' je ime dobio po svojoj prvoj i zadnjoj pjesmi, ali i ideji da je svaka pjesma koju napišem djelić mog neprestanog unutarnjeg monologa. On je ponekad tužan i destruktivan, ponekad euforičan i naivan, ponekad nešto sasvim stoto, ali na kraju dana, samo mi je važno da je iskren. Nadam se da će to osjetiti i slušatelji“, rekla je Mia o albumu „Monologue“.

Povodom izlaska novog albuma i velikog koncerta u Lisinskom koji će se održati u nedjelju 26. studenog, Mia Dimšić kreirala nam je A1 Xplore Music by Deezer playlistu u koju je uvrstila svoje trenutačno omiljene pjesme.

Poslušaj Mijinu playlistu, a na Xplore Music by Deezer otkrij slične domaće i inozemne izvođače.

Foto: Mia Dimšić 

Igranje videoigara

A1 svijet

Najbolji prikaz raznolikosti gejming industrije: Ovo su videoigre koje su obilježile godinu na izmaku

Ostalo je još nekoliko tjedana do kraja 2023. koja je izrodila pregršt uzbudljivih videoigara, od nekonvencionalnih indie izdanja do nastavaka hit franšiza.

Gotovo je svaki mjesec ove godine gejmerima podario nevjerojatne igre, a nije nedostajalo hrabrih novih iskoraka i ideja. Uz standardno kvalitetne blockbustere koji su dominirali medijskim prostorom, pronaći ćeš i nevjerojatnu kolekciju manje poznatih naslova koji savršeno prikazuju raznolikost gejming industrije i dokazuju da u šumi videoigara postoji ponešto za svakoga. U nastavku ti donosimo pregled najboljih videoigara 2023. godine.

Diablo IV

Teško je vjerovati da je prošlo više od desetljeća otkako je Diablo III ugledao svjetlo dana. Novi nastavak ove kultne videoigre, iza kojeg stoji razvojni studio Blizzard, dao je obožavateljima upravo ono što su tražili – povratak mračnijim korijenima, bez ikakvog uljepšavanja. Tako ćeš puzati blatnjavom tamnicom i svladati hordu demona jednim udarcem, sve u potrazi za plijenom. Radnja Diabla IV odvija se 50 godina nakon trećeg nastavka, a igrač je slučajno uvučen u intrigu i pokušava zaustaviti Lilith, demonsku majku čovječanstva, u njezinim planovima.

Cyberpunk Phantom Liberty

Kad je prije tri godine razvojni studio CD Projekt Red lansirao Cyberpunk 2077 s hrpom grešaka u kodu, bilo je teško vjerovati da će ovaj SF ep tako skoro biti usavršen. Međutim, nizom većih i manjih intervencija Phantom Liberty ispunio je to obećanje. Radi se o špijunskom trileru koji je smješten na sumorne ulice Night Cityja, sa sjajnom pričom koja uključuje izdaje, visoku politiku i zanimljive likove. Čut ćeš i glasove poznatih lica, kao što su Idris Elba i Christine Minji Chang, dok će ti novo stablo vještina i perkova podariti sve potrebne vještine za određene stilove igranja – od hakiranja i tučnjave prsa o prsa do futurističkog okršaja revolverima.

Mortal Kombat I

Tijekom posljednjeg desetljeća studio NetherRealm uspio je vratiti Mortal Kombat borbama ninja, demona i zlotvora u 2D-u. Reboot franšize Mortal Kombat l ni po čemu ne odskače od toga. Dok samostalni igrač „uranja“ u cjelovečernji animirani film u koji je ubačeno nekoliko tučnjava, multiplayer verzija donosi više akcije i uzbuđenja. Iako ovaj nastavak kultne videoigre možda nije podario najmaštovitiji pristup 30-godišnjoj ostavštini franšize, NetherRealm ostao je dosljedan svojim standardima.

Cocoon

Studio Annapurna Interactive jedan je od najboljih lovaca na talente u cijeloj industriji videoigara, objavljujući indie hit za indie hitom s nevjerojatnom dosljednošću, a Cocoon bi mogao biti njihova najbolja igra dosad. Radi se o naslovu koji zahtijeva mozganje jer se stalno redefinira, iznenađujući igrače raznim izazovima. Igrača predstavlja šareno stvorenje nalik kukcu, a radnja se odvija na nepoznatom pustinjskom planetu, da biste se svladavanjem prvog zlikovca neočekivano zatekli u potpuno drugom, mračnom i tehnološki naprednom svijetu. Tada se prvotni svijet pretvara u crvenu kuglu koju igrač može nositi na leđima. Što igra više odmiče, zagonetke postaju apstraktnije i strašnije, zbog čega se igrač osjeća maleno, ali na najbolji mogući način.

Horizon Call of the Mountain

VR revolucija, predvođena Facebookom, Googleom i gotovo svakim drugim tehnološkim divom, nikad se nije potpuno probila u mainstream. Međutim, Sony je ove godine predstavio svoje najnovije VR slušalice, PlayStation VR2, koje su impresionirale zaljubljenike u gadgete svojim naprednim softverom. Horizon se odvija u postapokalipsi u kojoj se čovječanstvo vratilo u kameno doba, a glomazni kiborzi dinosauri vrebaju ravnice nekadašnjeg SAD-a. U igrici ćeš hvatati stjenovite vrhove svojim žuljevitim dlanovima i uživati u pojavljivanju nekih od poznatih lica franšize. Iako se VR još uvijek mora dokazati igračima, Call of the Mountain mogao bi svakoga uvjeriti u njezin potencijal.

Ovih blagdana usavrši svoje gejming vještine uz
PlayStation 5 po najboljoj cijeni od 1 € (7,53 kn) jednokratno i 12 € (90,41 kn) mjesečno. Sve spomenute igrice možeš preuzeti i igrati na najpopularnijoj gejming konzoli na svijetu. Ova ponuda vrijedi samo uz A1 fiksni internet, a nakon što provjeriš dostupnost i odabereš svoj internet paket, PlayStation 5 pronađi na koraku "Dodatne pogodnosti“. Požuri jer su zalihe ograničene.

Foto: Getty Images

Reboot InfoGamer powered by A1 2023

A1 svijet

Reboot InfoGamer powered by A1 nadmašio očekivanja i potvrdio titulu najvećeg regionalnog gejming eventa

Oko 50 tisuća posjetitelja uživalo je na Zagrebačkom Velesajmu u raskošnom programu povratničkog gejming festivala Reboot InfoGamera powered by A1. Osim što su svjedočili uzbudljivoj završnici 12. sezone najveće regionalne esport lige A1 Adria League, uživali su i u sadržaju koje im je omogućilo više od 90 izlagača iz cijelog svijeta.

Zadovoljstvo uspješno odrađenim gejming festivalom nije krio njegov organizator te suosnivač i direktor tvrtke Reboot, Damir Đurović. „Rekordan broj posjetitelja nije nas nimalo iznenadio jer svi znamo što Reboot InfoGamer powered by A1 predstavlja regionalnoj gejming zajednici. U četiri dana posjetitelje smo genijalnim programom upoznali s najnovijim trendovima gejming industrije. Tandem Reboot i A1 Hrvatska ponovno je pokazao kako organiziranje vrhunskih gejming i esport predstava ima u malome prstu“, poručio je Đurović.

O ovogodišnjem uzbudljivom finalu 12. sezone A1 Adria League pričat će se još dugo. U četverodnevnom gejming spektaklu, organizatori A1 Adria lige i A1 Student eChallenge studentskog natjecanja uspjeli su nas razmaziti s više od 50 sati gejming i esport sadržaja, pa smo tako gledali kompetitivne turnire s nagradnim fondom u iznosu od 17.130 eura, interaktivna natjecanja s publikom, panel rasprave, intervjue i još mnogo toga. 

Prvi dan programa bio je rezerviran za same posjetitelje koji su imali priliku igrati protiv regionalnih influencera u naslovima kao što su Counter-Strike, League of Legends ARAM, Tekken i EAFC24. No, ostali dani na A1 Adria League pozornici donijeli su pravi esport sadržaj te finala 12. sezone. 


Prvi su se na pozornicu popeli najbolji regionalni EAFC24 igrači, a pobjedu, ček od 1.250 eura i svoju šestu titulu prvaka odnio je sjajni Tarik Novo iz Bosne i Hercegovine. Zatim su nas zabavljali najbolji Brawl Stars igrači, ali ni tamo nije bilo velikih promjena te je svoju potpunu dominaciju nastavio fenomenalni tim Salada de Frutas, koji su nas nedavno predstavljali i na finalu Clash of Leagues u Austriji.

Treća igra po redu bila je još jedna nogometna simulacija, koja se igrala na mobilnim telefonima. Poznato je da EAFC24 Mobile zajednica u regiji raste već godinama, a od 12. sezone su igrači napokon dobili priliku da se pokažu u najboljem svjetlu. Uz izvrsne komentatore Stefana i Nikolasa, mobilni igrači borili su se za nagradni fond od 1.350 eura, a pobjedu je odnio SHAQ koji je pokazao smirenost i preciznost u ključnim trenucima.


Već po tradiciji Reboot Infogamer powered by A1, šlag na kraju 12. sezone lige bio je Counter-Strike. Po prvi put finale se igralo na novoj inačici igre (CS2), a ekipe The Suspect i Zero Tenacity još su jednom pokazale zašto popularni “kanter” često nosi ime “kraljem esportova”. U šokantnoj završnici, pobjedu je odnijela srpska ekipa Z10 rezultatom 3:2 i time su odnijeli treću titulu zaredom te postali jedna od najuspješnijih ekipa u povijesti lige.

Pored finala 12. sezone A1 Adria League, posjetitelji Reboot InfoGamera powered by A1 imali su priliku svjedočiti i A1 Student eChallenge natjecanju u kojem je svoje gejmersko umijeće pokazalo deset timova u igri CS2 te 25 studenata koji su igrali EAFC24.


U igri EACF24, pobjedu je odnio Luka “Kontisha” Kontek koji je u finalu svladao favoriziranog TH3PROD1GY-a. Nakon 1:1 u mečevima između PSG i Francuske, majstorica se odigrala u velikom derbiju između Dinama i Hajduka, a bolji je bio Kontisha koji je titulu i pehar osigurao zlatnim golom. 

Drugi naslov u A1 Student eChallenge je bio CS2. Natjecale su se neke od najboljih studentskih ekipa na domaćoj sceni, a najbolji se pokazao varaždinski FOI (Fakultet organizacije i informatike) koji je u finalu bio bolji od UNIPU te odnio nagradu od 500 eura.


„Spektakularno finale 12. sezone A1 Adria League, napeta završnica A1 Student eChallenga i vrhunski program Reboot InfoGamera powered by A1 – na jednom mjestu sve što gejming zaljubljenici mogu poželjeti. Ponosna sam što smo, kao i uvijek do sada, nadmašili očekivanja regionalne gejming zajednice i pružili im nezaboravni gejming doživljaj. Također, ovogodišnji sveukupni nagradni fond bio je najbogatiji do sad i iznosi 38.160 eura. Osim vrhunskih gejming predstava i atrakcija, posjetitelji su se imali priliku educirati o važnosti očuvanja sigurnog virtualnog okruženja. Pored interaktivnog sadržaja u #BoljiOnline kutku, u suradnji s Centrom za sigurniji internet, proveli smo i šest radionica za osnovnoškolce kojima smo ih educirali o opasnostima online zlostavljanja te posljedicama izloženosti neprimjerenom i štetnom online sadržaju“, naglasila je Marina Parić, voditeljica marketinških komunikacija u A1 Hrvatska. 

A1 Hrvatska je u program Reboot InfoGamer powered by A1 uvrstio i inicijative
#BoljiOnline, platforme putem koje se građani mogu sustavno educirati o prednostima i opasnostima interneta. U posebno pripremljenom #BoljiOnline kutku, svi posjetitelji su dobili priliku upoznati se s brojnim izazovima na koje surfajući mogu naići, ali i rješenjima koja će im pomoći da se s njima lakše suoče. 

Foto: A1 Hrvatska
 

Poplava u kući

A1 svijet

Ovo su najčešći kvarovi u tvom domu: Što možeš popraviti na svoju ruku, a kada je potrebno zvati majstora?

Iznenadni kvarovi i hitne intervencije u kućanstvu uglavnom nas dočekuju nespremne, budući da svoj dom uglavnom uzimamo zdravo za gotovo. U nekim situacijama važna je brza reakcija kako ne bi došlo do veće štete, a pritom je potrebno angažirati dobrog i dostupnog majstora, što je uglavnom zahtjevna zadaća.

Upravo zato dobro je znati da neke popravke ili privremene sanacije možeš odraditi samostalno. U nastavku saznaj koji su najčešći kvarovi u kućanstvu i kako im doskočiti.

Kvarovi na vodovodnim instalacijama

Kako izbjeći pucanje cijevi i izlijevanja vode? Ovi nepredvidivi kvarovi uglavnom se događaju zimi kada se cijevi zalede uslijed dužeg nekorištenja (npr. u vikendicama).
Stručnjaci iz
ORYX Asistencije savjetuju da ispustiš vodu iz sustava te otvoriš sve slavine i ventile kako se višak vode ne bi zadržavao i zaledio unutar cijevi. Ako ti to nije opcija, možeš izolirati cijevi s poliuretanskom pjenom, staklenom vunom, stiroporom, bazaltnim izolatorima i sl.

Ako dođe do izlijevanja vode iz puknute cijevi, zatvori glavni ventil vode. Kod lakših kvarova, uglavnom je potrebno zamijeniti ventile ili gumice, no kod većih kvarova potrebno je zamijeniti dio cijevi, što zahtijeva poziv vodoinstalateru.

Začepljenje kanalizacijskih cijevi

Kanalizacijske cijevi začepljuju se uglavnom zbog izlijevanja raznog sadržaja ili pucanja cijevi i zato je važno pravilno održavati i čistiti instalacije.

Kod kuhinjskih odvoda problem nastaje kod sipanja masti, taloga kave i ostataka hrane, dok je bacanje higijenskih uložaka i hladna voda u kombinaciji sa sapunom, dlakama i nečistoćama najčešći uzrok začepljenja kupaonskih odvoda. U tom slučaju možeš kupiti sredstvo za odštopavanje i ostaviti ga da djeluje tijekom noći, a ujutro ga temeljito isprati kipućom vodom. Za izbjegavanje skupih vodoinstalaterskih popravaka, svakih par mjeseci odštopaj odvod kako ne bi došlo do većih kvarova.

Oštećenje električnih instalacija

Stari i neispravni kućanski uređaji najčešće uzrokuju oštećenja električnih instalacija, pucanje izolacije, strujne udare i nestanak struje. Upravo zato važno je pripaziti na električne instalacije u svom domu. Budući da je igranje s takvim popravcima opasno po život, najbolje je pozvati iskusnog električara koji će znati kako pristupiti kvaru.

Problemi s bravama

Vrata našeg doma često su predmet popravaka. Od uništene brave i zaboravljenih ključeva do provala, kvarove je poprilično teško otkloniti na svoju ruku. U tom slučaju jedino je rješenje pozvati bravara koji će ti omogućiti ponovni ulazak u stambeni prostor.

Razbijena stakla na prozorima i vratima

Stakla na otvorima lako se mogu razbiti, bilo da je uzrok lopta, propuh, oluja ili provala, a potrebno ih je što prije sanirati kako se ukućani ne bi ozlijedili. Prije poziva staklaru, mjesto nezgode možeš osigurati najlonom ili ceradom.


Iako neke kvarove možeš otkloniti ili ublažiti samostalno, uglavnom ih je pametno prepustiti profesionalcima. Zato ugovori A1 Pomoć u kući koju pruža ORYX Asistencija i osiguraj da je tvoj dom uvijek u dobrim rukama. Ova usluga omogućuje ti organizaciju pomoći u hitnim intervencijama, obavljanje popravaka i otklanjanje kvara u kućanstvu. Za samo 1,19 € (8,97 kn) mjesečno na raspolaganju su ti usluge vodoinstalatera, bravara, električara, stolara i staklara.

Uslugu A1 Pomoć u kući aktiviraj na A1 webu prilikom narudžbe nove tarife na pretplatu, Homeboxa ili fiksne usluge (korak "Dodatne pogodnosti"), pozivom Službi za korisnike na broj 0800 1313, u Moj A1 aplikaciji ili na A1 prodajnom mjestu.

Aktiviraj A1 Pomoć u kući do kraja studenog i uhvati vrijedne nagrade. Prijavi se na nagradnu igru do 30.11.2023. jer možeš osvojiti iPhone 15 128 GB, Xiaomi Electric Scooter 4 Lite ili Samsung TV 50. Prijavom ulaziš u nagradni bubanj, a izvlačenje troje sretnih dobitnika odvit će se 6. prosinca.

Foto: Getty Images
 

Nebo boje vanilije na A1 TV

A1 svijet

Studeni na A1 TV-u pun je hitova: Od blockbustera s Tomom Cruiseom do dokumentarca o prkošenju starenju

S dolaskom jeseni sve više vremena provodimo kod kuće, a samim time i pred našim televizorima. Duže večeri želimo skratiti sadržajem koji će nas zabaviti i zaintrigirati, dok ponuda na streaming servisima i TV kanalima postaje bogatija i šarolikija.

Od vrhunskih filmova s jakim glumačkim imenima do dokumentaraca o kojima bruji cijeli svijet, studeni na
A1 TV-u pun je hitova. U nastavku smo izdvojili samo dio TV ponude koja te čeka tijekom ovog mjeseca.

Regionalne serije i filmovi

Korisnici Filmskog paketa mogu uživati u video-on-demand usluzi Planet Plus koja nudi više od 50 regionalnih serija kao što su „Južni vetar“, „Bolji život“ i „Senke nad Balkanom“. Osim toga, čeka te preko 80 regionalnih filmskih hitova poput „Mi nismo anđeli“, „Rane“ i „Lijepa sela lijepo gore“.

 

Tjedan Toma Cruisea

Tom Cruise danas je jedan od najradišnijih holivudskih glumaca, što je poprilično nevjerojatno s obzirom na to da je svoju karijeru započeo ranih 80-ih. Sva vrata otvorila su mu se nakon uspjeha filma „Top Gun“ iz 1986., a nakon toga preuzimao je uloge u različitim žanrovima i podjednako se dobro snašao u svakome, čime je potvrdio svoju glumačku svestranost.

Gledatelji kanala TV1000 od 13. do 19. studenog imat će priliku uživati u Cruiseovim uspješnicama i tako se uvjeriti u njegov talent. Donosimo ti raspored filmova po danima:

13.11.2023. u 21 sat – „Jack Reacher: Nema povratka“
14.11.2023. u 21 sat – „Specijalni izvještaj“
15.11.2023. u 21 sat – „Rat svjetova“
16.11.2023. u 21 sat – „Dani groma“
17.11.2023. u 21 sat – „Nebo boje vanilije“
19.11.2023. u 21 sat – „Nemoguća misija: Raspad sistema“


Dokumentarac o starenju

Nekolicina sretnika na svijetu uspješno prkosi starenju. Tajnu iza njihove vječne mladosti istražuje dr. Michael Mosley u dokumentarnoj seriji „Secrets of the Superagers“ koju možete pogledati na kanalu BBC Earth. Njegovi gosti od Kine do Italije imaju jedinstven pogled na život, jedu različitu hranu i žive drastično različitim životima.

U ponedjeljak 6. studenog u 22 sati pogledaj prvu epizodu ove serije.

Šesti autobus

U A1 Videoteku nedavno je stigla i mini-serija "Šesti autobus" koju svi A1 TV korisnici mogu pogledati ekskluzivno i besplatno do 01.01.2024., nakon čega će serija biti dostupna i na Netflixu. Serija je nastala iz istoimenog filma „Šesti autobus“ koji je premijerno prikazan u studenom prošle godine. Radnja prati mladu Amerikanku koja pokušava pronaći čovjeka iz svoje prošlosti tijekom bitke za Vukovar.


U Videoteci te čeka pregršt drugih hit naslova koje možeš posuditi po super cijenama, od najnovijih blockbustera do vječnih klasika. Svatko će naći nešto za sebe, a od vrhunske zabave dijeli te doslovce jedan klik. Zato se zavali u kauč, pritisni gumb „VOD“ na svom daljinskom upravljaču i neka uživancija započne.

Preuzmi A1 Xplore TV aplikaciju i gledaj A1 TV putem smart TV-a, Android TV boxa ili samo pokreni omiljenu seriju na svom mobitelu ili računalu. Prati svoj omiljeni TV sadržaj još jednostavnije - bez dodatnih uređaja, instalacija i suvišnih daljinskih upravljača.

Foto: Paramount/BBC/Šesti autobus

Centar za sigurniji internet

A1 svijet

Educiraj se o online sigurnosti: Centar za sigurniji internet stiže na Reboot InfoGamer

Veliko uzbuđenje je u zraku jer se Reboot InfoGamer powered by A1 bliži, a s njim dolazi i jedinstvena prilika za edukaciju o sigurnosti na internetu. Centar za sigurniji internet, s posebnim fokusom na obrazovanje i osnaživanje mladih korisnika interneta, donosi niz interaktivnih radionica koje će se održati 10. i 11. studenoga na Zagrebačkom Velesajmu, u sklopu ovog najvećeg gejming eventa u regiji.

Zašto su ove radionice toliko važne?

Djeca i mladi provode sve više vremena na internetu igrajući videoigre i sudjelujući na društvenim mrežama. Dok online svijet pruža mnoge prilike za učenje, zabavu i međusobno povezivanje, isto tako predstavlja i izazove, uključujući nasilje, cyberbullying i neprikladne sadržaje. Upravo zbog toga je važno educirati mlade o sigurnosti na internetu kako bi znali prepoznati potencijalne opasnosti i reagirati na njih. 


Centar za sigurniji internet na Zagrebačkom Velesajmu održat će tri #BoljiOnline radionice za djecu viših razreda osnovnih škola. To su:

•    "Gejmaj sigurno" - Radionica koja će djeci pomoći razumjeti odgovorno igranje videoigrica, pružajući im smjernice za siguran i zabavan gejming.

•    "Sigurni u digitalnoj džungli" - Na ovoj radionici djeca će naučiti kako se nositi s izazovima i opasnostima na internetu, uključujući cyberbullying i neprikladne kontakte.

•    "Analiziraj ovo" - Djeca će razgovarati o kritičkom razmišljanju o sadržajima na internetu, razlikovanju između zabave i rizičnog ponašanja.

Sve ove radionice omogućit će djeci da stvaraju siguran online svijet gdje se njihov glas čuje i cijeni, a mladi će također naučiti kako prepoznati nasilje na internetu te ih osvijestiti o važnosti sigurnog korištenja interneta. Stručnjaci Centra ispitat će djecu o njihovim iskustvima korištenja digitalnih tehnologija kako bi saznali koje su njihove navike te kako bi dobili povratne informacije, ali i dati savjete i preporuke za korištenje istih. Kroz interaktivnu aktivnost "Zafrkancija ili nasilje?" djeca će morati odrediti smatraju li da su predložene situacije zafrkancija ili nasilje. Cilj te aktivnosti jest da djeca na konkretnim primjerima nauče razlikovati jedno i drugo te da tako nauče prepoznati nasilje na internetu.

Zašto je edukacija ključna?

Centar za sigurniji internet vjeruje da je edukacija primarna prevencija. Nasilje na internetu, iako virtualno, često ima ozbiljne posljedice u stvarnom svijetu. Djeca trebaju biti opremljena znanjem kako prepoznati i suočiti se s online nasiljem, a također i kako pravilno tražiti podršku i pomoć.

„Svatko čiji se posao iole dotiče djece, u zadnje vrijeme se dotiče i teme nasilja na internetu, raznih oblika sustavnog zlostavljanja i iskorištavanja putem interneta, modernih tehnologija i umjetne inteligencije. U tom području se svi svakodnevno trebamo obrazovati kako bismo bili bolji primjer djeci koja od nas uče. Također, osim na prevenciji potrebno je raditi i na onoj drugoj strani medalje – svijesti o važnosti o prijavljivanju neprimjerenih sadržaja online, kao i svakoj sumnji na zlostavljanje djece u bilo kojem okruženju. Djeca danas svoje zlostavljače nose u džepovima, svakog dana i svakog trenutka su s njima, a na vrijeme isto možemo prepoznati jedino ako imamo otvoren odnos s njima – takve stvari također su dio učenja koji je vrlo važan“, poručila je Ana Veočić, socijalna radnica iz Centra za sigurniji internet, te predavačica na spomenutim radionicama.

Foto: A1 Hrvatska/Centar za sigurniji internet