Dan sigurnijeg interneta obilježava se svakog drugog utorka u veljači, s ciljem promicanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta, posebno među djecom i mladima. Ove godine obilježava se 11. veljače u oko 180 država diljem svijeta, pod krilaticom „Zajedno za bolji internet“.
Iako nas online svijet u suštini povezuje i nudi bezbroj mogućnosti za komunikaciju, učenje i poslovanje, donosi i brojne rizike. Danom sigurnijeg interneta želi se potaknuti korisnike na sigurno, etično i odgovorno korištenje, kao i širenje svijesti o prijetnjama i korisnim sigurnosnim rješenjima.
Krađa identiteta, lažne web stranice, online prijevare i neprikladan sadržaj samo su neki od rizika kojima se svakodnevno izlažeš pri korištenju interneta. A kako roditelji mogu osvijestiti djecu o ovim izazovima u digitalnom svijetu?
Jedan od načina kako osigurati da je tvoje dijete sigurno online je razumijevanje algoritama i vrste sadržaja koji će se vjerojatno pojaviti na njihovim feedovima.
Algoritmi su skupovi pravila ili uputa koje online platforme koriste za obradu i grupiranje informacija. Na platformama kao što su društvene mreže, tražilice i streaming usluge, algoritmi odlučuju koji se sadržaj prikazuje korisnicima na temelju njihovih preferencija, interakcija i ponašanja. Primjerice, na TikToku ti se pojavljuju video isječci bazirani na tvojim prethodnim lajkovima, komentarima, dijeljenjima i pregledima, dok streaming platforme predlažu serije, filmove ili glazbu slične sadržaju koji je korisnik već pogledao ili preslušao.
Kako algoritmi utječu na online iskustvo djece?
- Personalizirani sadržaj
Algoritmi stvaraju prilagođeno iskustvo, prikazujući tvome djetetu sadržaj koji će ga vjerojatno zainteresirati. To im može biti korisno, ali može i ograničiti izloženost različitim perspektivama.
- Neograničene preporuke
Algoritmi uglavnom potiču korisnike da se duže zadrže na određenoj platformi. To može utjecati količinu vremena koje tvoje dijete provede online.
- Popularan sadržaj
Algoritmi daju prednost sadržaju koji privlači mnogo pažnje, što znači da bi tvoje dijete moglo vidjeti viralne objave koje nisu uvijek prikladne ili istinite.
- Prednosti algoritama
Algoritmi ti mogu pomoći da brže pronađeš sadržaj koji te zanima. Osim toga, možeš otkriti nove interese i hobije, kao i glazbu i serije koji bi ti se mogli svidjeti. Ako pratiš provjerene i verificirane profile, pojačavaš doseg njihovih objava.
- Mane algoritama
Algoritmi daju prednost sadržaju koji potiče veću angažiranost korisnika, kao što su lajkovi i pregledi, čak i ako su informacije pogrešne ili lažne.
Osim toga, često prikazuju sadržaj sličan onome iz tvojih prethodnih interakcija. Na ovaj način ograničava se izloženost različitim stavovima i perspektivama. Uz to, algoritmi su osmišljeni tako da te duže zadrže na platformama korištenjem automatske reprodukcije i preporukom sadržaja prilagođenog tvojim interesima.
Uz to, algoritmi prate tvoju online aktivnost, od lajkova i pretraživanja do dijeljenja objava. Na taj način stvaraju detaljan profil o tebi, utječući na sadržaj koji vidiš.
Kako s djecom razgovarati o algoritmima?
- Objasni što su algoritmi
Opiši djetetu kako platforme koriste aktivnosti korisnika da bi im prikazale određeni sadržaj. Objasni kako aplikacije predlažu video isječke na temelju prethodnih aktivnosti, poput lajkova i pregleda.
- Razgovaraj o tome zašto vide određeni sadržaj
Možeš pitati dijete je li primijetilo sličan sadržaj na svome feedu i usput objasni da to nije slučajno. Potakni znatiželju i diskusiju o pojavljivanju određene vrste sadržaja ili objava.
- Potakni kritičko razmišljanje
Podsjeti dijete da nije sve što vidi online točno ili nepristrano. Ohrabri ih da se upitaju zašto vide neku objavu ili tko ima koristi od takvog sadržaja.
- Promiči raznolik sadržaj
Predloži istraživanje novih tema, perspektiva i kreatora sadržaja jer se tako prekida začarani krug ponavljajućih preporuka. Potakni djecu na praćenje profila ili istraživanje tema koje proširuju njihove horizonte.
Algoritmi su važan dio digitalnog svijeta i važno je da djeca i mladi budu opremljeni vještinama kritičkog razmišljanja kako bi se njime mogli kretati odgovorno i sigurno. Važno je postaviti i zdrave granice, zato uravnoteži vrijeme ispred ekrana s aktivnostima na otvorenom za očuvanje mentalnog i fizičkog zdravlja.
Potičući kritičko razmišljanje i otvorenu komunikaciju, možeš pomoći svome djetetu da iskoristi svoja internetska iskustva na najbolji mogući način, izbjegavajući potencijalne izazove.
Foto: Getty Images